Č. 3/2023 (16.01.2023)
Umělá inteligence opět pomůže medicíně.
Finští vědci z univerzity v Jyväskylä a Středofinského zdravotnického okresu vyvinuli neuronovou síť založenou na umělé inteligenci, která dokáže z rentgenových snímků odhalit časnou osteoartrózu kolene. Včasná diagnóza onemocnění je nesmírně důležitá, protože může pacienta ušetřit zbytečných vyšetření, léčby a dokonce i operace kolenního kloubu. Zde je třeba zmínit, že osteoartróza kolene je již civilizačním onemocněním, které je rok od roku častější.Osteoartróza je celosvětově nejčastějším onemocněním kloubů. Odhaduje se, že jen ve Finsku způsobí toto onemocnění až 600 000 návštěv lékaře ročně a národní hospodářství stojí až 1 miliardu eur ročně. Cílem projektu výzkumníků bylo vycvičit umělou inteligenci k rozpoznání osteoartrózy z rentgenového snímku. To je něco, co zkušení lékaři vidí a rozlišují z obrazu, ale dosud to nebylo možné dělat automaticky. V praxi se umělá inteligence snaží zjistit, zda jsou tibiální uzly v kolenním kloubu špičaté, či nikoli. Tibiální hroty mohou způsobit artritidu. K vývoji modelu umělé inteligence bylo použito přibližně 700 rentgenových snímků a poté byl model ověřen pomocí přibližně 200 rentgenových snímků. Účinnost modelu v porovnání s hodnocením lékařů byla odhadnuta na 87 %, což je velmi dobrý výsledek.
Pokusy podpořit se umělou inteligencí v této oblasti diagnostiky byly učiněny již dříve, ale dosud automat správně diagnostikoval pouze závažné případy. Nebylo možné odhalit včasné příznaky degenerativního onemocnění, což je největší inovace algoritmu vytvořeného Finy.
Přístupový bod pro budování sítě WiFi v budově.
Přístupový bod TP-LINK EAP610 N25690 pro podnikové aplikace je flexibilní, snadno instalovatelné a spravovatelné a bezpečné řešení pro bezdrátové sítě. Montáž zařízení na stěnu nebo strop je velmi snadná. Konfigurace a správa sítě WLAN je zjednodušena díky softwaru pro centrální správu a správě přes webový prohlížeč (není nutný žádný ovladač). Díky automatické správě rádiových pásem a ověřování uvítací stránky je EAP610 ideální pro náročná prostředí, jako jsou kampusy, hotely, nákupní centra nebo kanceláře. Zařízení pracuje v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz a používá standard 802.11ax (WiFi 6).Příklad použití přístupových bodů na podlaze skladu.
Takto vytvořenou síť lze použít například pro čtečky kódů.
Takto vytvořenou síť lze použít například pro čtečky kódů.
Charakteristické rysy:
- Software pro správu umožňuje centrální správu bezdrátové sítě.
- Standardní 802.11ax Wifi 6
- Maximální přenosová rychlost 574+1201 Mb/s (celkem 1775 Mb/s) paralelně ve dvou pásmech 2,4 a 5 GHz.
- Podporuje 802.3at 100m PoE
- Snadná montáž na stěnu nebo strop
- Ověření prostřednictvím uvítací stránky
- Multi-SSSID umožňuje vytvářet podsítě pro různé uživatele.
- Zabezpečení na podnikové úrovni chrání vaši síť WiFi před útoky
- Bezproblémový roaming
- Gigabitový port Ethernet umožňuje používat náročné aplikace nebo přenášet multimediální soubory.
Přístupový bod TP-LINK EAP610 N25690
Proč ten správný multimód?!
Navzdory velké oblibě jednovidových optických vláken jsou "multimódy" stále v prodeji a používají se ve vybraných aplikacích. Teoreticky jsou multimódová vlákna považována za "méně odolná vůči budoucnosti". - na krátké a střední vzdálenosti se nemohou z hlediska propustnosti vyrovnat jednovidovým vláknům, zatímco na vzdálenosti delší než 2 km se nepoužívají vůbec kvůli jevu tzv. modální disperze. Navíc se ukazuje, že multimodové kabely jsou navzdory omezením šířky pásma dražší než kabely jednovidové. To je mimo jiné způsobeno tím, že jádro mnohovidového vlákna, které má gradientní strukturu (index lomu se mění a není rovnoměrný jako v jádře jednovidového vlákna), je složitější, a tudíž i dražší na výrobu. K čemu vlastně tyto multimody slouží?Paradoxně se multimodová kabeláž často používá v serverovnách pro připojení skříní s operátorským vybavením. Speciální lasery a nejnovější standardy mnohovidových vláken (OM4, OM5) zde dobře fungují pro přenosy s vysokým průtokem na krátké vzdálenosti. Při prodlužování instalací realizovaných před několika lety nebo více se navíc montážní firmy často rozhodnou použít stejný typ kabeláže - pokud funguje, nemá smysl ji měnit.
Mezi další důvody pro volbu multimodových kabelů patří obecně rozšířený názor, že se snadněji svařují (díky většímu jádru). Toto pravidlo již dávno neplatí - v době přesných svářeček s jádrovým centrováním již na velikosti jádra nezáleží. Jiné teorie říkají, že multimodové kabely by se měly používat pro krátké vzdálenosti a jednovidové kabely pro dlouhé vzdálenosti (> 2 km). I tato pravda ztratila svou platnost v době, kdy nabízená jednovidová zařízení mohou pracovat bez přetížení na spojích libovolné délky.
Vliv kontaminace na přenos v kontextu typu vlákna. Stejné znečištění bude mít mnohem větší negativní dopad na přenos v jednovidovém vlákně (jádro 9 μm) než ve vícevidovém vlákně (jádro 50 μm).
Použití kabeláže s mnohovidovými vlákny se jeví jako opodstatněné, pokud se instalace provádí ve ztížených podmínkách prostředí, např. v průmyslových zařízeních, kde hrozí riziko prachu nebo nečistot. Větší jádro mnohovidového vlákna je zde výhodné - stejné znečištění (viz obrázek výše) bude mít mnohem větší negativní dopad na přenos v jednovidovém vlákně (jádro 9 μm) než v mnohovidovém vlákně (jádro 50 μm). Tento rozdíl se nemusí projevit při spojování vláken, kdy obsluha dbá na čistotu a omezuje vliv vnějších faktorů. Může však hrát roli v rozváděčích a při připojování, odpojování nebo přepojování zařízení, pokud obsluha nedbá na správné čištění povrchu ferule konektoru.
Ultra-selektivní kanálové zesilovače TERRA.
DIPOL nabízí 2 modely kanálových zesilovačů TERRA: PA420P R82516 PA321TP R82513. První z nich má 2 vstupy VHF/UHF, 1 vstup UHF a vstup FM a vestavěný napájecí zdroj. Druhý model má 2 vstupy VHF/UHF a vstup FM a je napájen externím zdrojem, takže má malé rozměry, což se může projevit většími možnostmi instalace ve stísněných skříních RTV.Na trhu je k dispozici několik konkurenčních řešení kanálových zesilovačů. Společnost TERRA se zaměřila na dva aspekty: dobrý výkon související se zpracováním televizních signálů (použití ultra-selektivního SAW filtru) a rychlou a intuitivní konfiguraci, která probíhá prostřednictvím aplikace TERRnet nainstalované v mobilním zařízení nebo notebooku.
Konfigurace kanálového zesilovače Terra pomocí aplikace TerrNet trvá desítky sekund. Stačí připojit telefon k zesilovači (kabel micro USB -> USB-C je k dispozici pod číslem E0080), vybrat zemi instalace, vybrat ze seznamu čísla kanálů, které chcete zesílit (rozdělené na vybrané anténní vstupy), a poté nastavit požadovanou úroveň výstupního signálu. Je také možné zohlednit korekci zesílení na jednotlivých frekvencích s ohledem na útlumové charakteristiky kabelu v instalaci. To je vše. Jednodušší už to být nemůže. Aplikace také nabízí možnost zobrazení stavu signálů (s přesností na 1 dB) na vstupu a výstupu zesilovače v podobě grafického spektra.
Třístupňový zesilovací obvod v kombinaci s AGC automaticky upraví zesílení signálu na vybraných frekvencích na nastavenou výstupní úroveň. Zesílení může dosáhnout až 63 dB za předpokladu nastavení maximální výstupní úrovně (113 dBμV) a minimální vstupní úrovně 50 dBμV. Rozsah přijatelných úrovní vstupního signálu je široký a činí 50 - 100 dBμV. To znamená, že zesilovač lze použít k zesílení slabých i silných signálů přímo z antény a také na výstupu jiných aktivních zařízení jako přídavný zesilovací prvek. Obvod AGC je navíc schopen kompenzovat kolísání signálu na vstupu zesilovače v rozsahu až 46 dB.
Cena kanálových zesilovačů řady PA byla vypočtena tak, aby byly výrazně levnější než konkurence. Vyhrávají tak nejen technicky, ale i z hlediska nákladů na instalaci.
Díky svým parametrům a konfiguraci mohou být kanálové zesilovače Terra použity prakticky v jakémkoli typu RF instalace, a to jak začátečníky, tak i zkušenými instalatéry, včetně těch, kteří se bojí technických inovací a používají již léta stejná řešení, ne vždy ku prospěchu zákazníka.
Co znamená SMD+, SMD 3.0, SMD 4.0?
SMD je zkratka pro inteligentní detekci pohybu. Jedná se o funkci, která dokáže analyzovat události detekce pohybu pro detekci lidí nebo vozidel. Tím se odfiltrují oznámení o alarmu a zablokují se nepotřebné alarmy. Pokud máte systém se záznamem na kompatibilním NVR, lze záznamy filtrovat podle detekce osob nebo vozidel.SMD/SMD+ je základní verze inteligentní detekce pohybu. Její provoz vyžaduje méně energie čipů AI, a proto je přítomna v základních řadách fotoaparátů. Pokud je potřeba přesnější analýza, je třeba použít SMD 3.0 nebo 4.0.
Srovnání různých generací funkcí SMD je uvedeno v následující tabulce:
SMD/SMD+ | SMD 3.0 | SMD 4.0 | ||
Human detection range (2.8 mm) | 7 m | 12 m | 12 m | |
Vehicle detection range (2.8 mm) | 10 m | 18 m | 18 m | |
Accuracy | Overall | 95% | 99% | 99% |
Small animals | - | 99.0% | 99.5% | |
Large animals | - | 95% | 98% |
SMD 4.0 obsahuje také funkci Quick Pick, která umožňuje vyhledat zajímavou osobu (auto) podle barvy jejího oblečení (těla). Funguje ve spojení s DVR - při přehrávání záznamu stačí vybrat objekt zájmu, například osobu nebo vozidlo. Algoritmus založený na umělé inteligenci vyhledá a označí nahrávky s objekty v podobném barevném schématu.
Seznam produktů Dahua s funkcí SMD naleznete zde..
Nahrávání snímků z kamer na IP DVR Hikvision řady I.
IP DVR Hikvision řady I, např. DS-7608NI-I2 K22083, mají možnost pořizovat snímky z kamer podle plánu nebo spuštěné alarmovou událostí. U časového spouštění lze nastavit časový interval od 3 sekund do 24 hodin. Pro spouštění událostí je možné nastavit čas a frekvenci pořizování snímků po události. Snímky budou pořizovány pomocí druhého proudu. Tento typ řešení lze použít například k vytvoření historie postupu výstavby. Pokud je v plánu nastaveno nepřetržité nahrávání ve všech dnech, budou snímky pořizovány v určitém časovém intervalu po dobu 24 hodin denně. Pro každý den v týdnu je možné definovat až 8 časových intervalů a určit způsob pořizování snímků (kontinuální, detekce pohybu, na základě události atd.) v každém intervalu.Příklad konfigurace plánu snímků v DVR DS-7608NI-I2 K22083. Od 8:00 do 16:00 jsou snímky pořizovány nepřetržitě s určitým časovým odstupem v jiných časech po detekci pohybu.
Měřák optického výkonu Ultimode OPM-2 (VFL, tester RJ45, LED svítilna) L5818 je zařízení pro kontrolu útlumu optické cesty jedno- a vícevidových optických sítí. Přístroj byl kalibrován pro měření 10 vlnových délek: 850, 980, 1270, 1300, 1310, 1490, 1550, 1577, 1625, 1650 nm. Lze jej proto použít v různých instalacích včetně GPON, GEPON nebo xWDM. Rozsah měření -70...+10 dBm s přesností +/-5 % (pro -10 dBm) umožňuje přesnou kontrolu instalace optického vlákna. Přístroj má funkci pro záznam referenční hodnoty a měření relativního výkonu v dB a měření absolutního výkonu (mW, dBm). . | ||
Koaxiální kabel 75 ohm TriSAT B2CA LSZH-FR+ třída A+ 1,00/4,6/6,9 110 dB [500m] E1022_500 určený pro instalace RTV/SAT ve veřejných institucích. Kabel s pláštěm LSZH-FR+, bezhalogenová izolace, používaný tam, kde je vyžadována vyšší bezpečnost v případě požáru (školy, nemocnice). V případě požáru tyto kabely nešíří plameny, emise kouře je velmi nízká a uvolňované plyny nejsou korozivní. . | ||
Media konvertor ULTIMODE G-10G/SFP+ L1307 umožňuje změnit médium přenášející datový tok ze standardní kroucené dvojlinky STP/UTP na optické vlákno prostřednictvím modulu SFP. Je vybaven slotem SFP+, který umožňuje práci s mnohovidovými i jednovidovými optickými vlákny v závislosti na zvoleném modulu. Media konvertor pracuje s vložkami SFP+ s rychlostí 10 Gbit/s. . | ||
Vyplatí se přečíst
Proč nelze kombinovat optické konektory UPC a APC? Montéři, kteří s optickými vlákny teprve začínají, často přehlížejí skutečnost, že optické konektory se mohou dodávat ve dvou verzích broušení ferulí: UPC (Ultra Physical Contact) a APC (Angled Physical Contact). Tento rozdíl ovlivňuje schopnost konektoru tlumit odražené signály a používá se v systémech pracujících v přenosovém okně III a vyšším...>>>více