Č. 6/2023 (6.02.2023)
Pomůže optické vlákno monitorovat počasí?
Tým výzkumníků z laboratoří Nokia Bell Labs předvedl, jak lze optické vlákno přeměnit na funkční senzor, který monitoruje jak stav komunikační infrastruktury, tak parametry prostředí - teplotu a sílu větru. Programovatelný čip FPGA byl připojen k 524 km dlouhému optickému kabelu, který se táhne napříč Švédskem a jehož většina je vedena vzduchem.Výzkumníci prováděli sledování signálu po dobu 70 hodin, což jim umožnilo získat údaje, které porovnali s údaji z meteorologických stanic umístěných podél trasy. Analýza ukázala, že změna podmínek prostředí (vítr, teplota) koreluje se změnami polarizace optického signálu zaznamenaného vyvinutým systémem. Kromě toho je takový systém díky záznamu doby přenosu impulsů optickým vláknem schopen detekovat mikrozměny v délce optické trasy v důsledku vzniku vůle nebo napětí na vláknech. To umožňuje mimo jiné zjistit nebezpečné naklonění stožárů, na kterých jsou kabely zavěšeny.
Systém vyvinutý společností Nokia proto umožňuje do určité míry sledovat vybrané meteorologické jevy a také monitorovat stav telekomunikační infrastruktury v reálném čase. Protože optická vlákna obvykle vedou po energetických trasách, je bezpečnost obou sítí sledována současně.
V současné době výzkumníci pracují na vývoji algoritmů pro analýzu dat v reálném čase a autonomní rozhodování, což umožňuje vytvářet aplikace včasného varování. Tímto způsobem lze senzor využít ke zvýšení bezpečnosti a účinnosti při řízení energetické infrastruktury.
V současné době výzkumníci pracují na vývoji algoritmů pro analýzu dat v reálném čase a autonomní rozhodování, což umožňuje vytvářet aplikace včasného varování. Tímto způsobem lze senzor využít ke zvýšení bezpečnosti a účinnosti při řízení energetické infrastruktury.
Každý z níže uvedených držáků má možnost nastavit horizontální polohu televizoru. Vzhledem k použitým konstrukčním a designovým řešením však taková úprava nemusí být trvalá. Po úpravě nastavení se televizor nakloní doleva nebo doprava. To je případ levnějších řešení určených k trvalému umístění televizoru. Pro ty, kteří chtějí nastavit polohu přijímače, například podle toho, zda je sledován zpoza stolu nebo z pohovky, doporučujeme držák LPA49-466 E93170. Tuhost konstrukce, použitá ložisková pouzdra a plynulost nastavení pohybu splňují požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.
Velkoplošné televizory (55 palců a více) jsou rok od roku populárnější, proto níže uvádíme přehled nejoblíbenějších držáků pro velké televizory.
Přesměrování hovorů z IP dveřní stanice Villa Hikvision přímo na chytrý telefon.
IP dveřní stanice Villa Hikvision s 1 subdodavatelem mají možnost přímého přidání do cloudu Hikvision a přesměrování hovorů na chytrý telefon s nainstalovanou aplikací Hik-Connect bez nutnosti dalšího interního monitoru (jinak je monitor vždy vyžadován). Chcete-li tuto funkci využít, připojte dveřní stanici k internetu prostřednictvím kabelového připojení nebo Wi-Fi, vytvořte si účet na adrese www.hik-connect.com, nainstalujte aplikaci Hik-Connect a přidejte zařízení do účtu. Jakmile je systém nastaven, stisknutím tlačítka volání na dveřní stanici se uskuteční hovor na chytrém telefonu s nainstalovanou aplikací. Po přijetí hovoru je možné vést obousměrný rozhovor a otevřít otevírání dveří nebo vstupní bránu.Video dveřní vstupní systém založený na IP gateway stanici Villa DS-KV8113-WME1(B)
Na výše uvedeném obrázku je dveřní stanice připojena ke směrovači pomocí přepínače PoE, který umožňuje i její napájení. Otvírač dveří je ovládán pomocí přídavného napájení 12 V DC, a to prostřednictvím prvního relé zabudovaného ve dveřní stanici. Ovládání vstupní brány je připojeno k druhému relé. Uživatel může kdykoli z aplikace zobrazit obraz z dveřní stanice, i když nikdo nevolá, a v případě potřeby nastavit relé.
Dva vysílače HDMI na IP v jedné síti.
Ve výchozím nastavení může být v jedné síti maximálně jeden vysílač HDMI H3614 ( H3613, H3606). Je to způsobeno tím, že výrobce nahrál do každého vysílače stejnou konfiguraci sítě. Uživatel nemůže provádět žádné změny adres zařízení HDMI. Pokud jsou tedy použity dva vysílače, dochází ke konfliktu IP adres (což vede k nesprávnému fungování sítě).Takovou instalaci je možné provést, ale vyžaduje to použití spravovaného přepínače a vytvoření vyhrazených sítí VLAN. V níže uvedeném příkladu může uživatel vytvořit čtyři scénáře zobrazení videa změnou parametrů na přepínači.
Propojení dvou vysílačů HDMI v jedné fyzické síti vyžaduje použití spravovaného přepínače a vytvoření vyhrazených sítí VLAN.
Celá konfigurace takové sítě spočívá v přiřazení zařízení (konkrétně portů přepínače, ke kterým jsou zařízení připojena) do příslušných virtuálních sítí (VLAN) podle daného scénáře. Například pro provedení scénáře č. 2, tj. obraz na přijímači č. 1 pochází z vysílače č. 1 a obraz na přijímači č. 2 pochází z vysílače č. 2. Za předpokladu, že:
nakonfigurujte přepínač pomocí následujících možností VLAN:
- H3614 SENDER #1 - je připojen k 1 portu switche,
- H3614 SENDER #2 - je připojen ke 2. portu switche,
- H3614 RECIVER #1 - je připojen k 11. portu switche,
- H3614 RECIVER #2 - je připojen k 12. portu switche,
nakonfigurujte přepínač pomocí následujících možností VLAN:
- Port 1 - VID 11, PVID 11,
- Port 2 - VID 22, PVID 22,
- Port 11 - VID 11, PVID 11,
- Port 12 - VID 22, PVID 22.
10 Gbit/s v multimode vlákně - past OM2.
Přenos po optickém vlákně rychlostí 10 Gbit/s se nyní stává standardem pro realizaci sítě v kancelářské budově, budově pro více rodin nebo dokonce v domácnosti. Tato rychlost již není vyžadována pouze v páteřní síti, ale také u přímých připojení koncových stanic.Při rozhodování o výběru mnohovidových vláken je třeba mít na paměti, že rozsahy pro 10 Gbit/s jsou omezené. Nejoblíbenější standard MM OM2 umožňuje přenos rychlostí 10 Gbit/s na maximální vzdálenost 82 m, tj. méně než měděný kroucený pár kategorie 6A certifikovaný pro tuto rychlost (100 m podle standardu 10GBASE-T). To je obrovská past pro projektanty sítí nebo dodavatele, kteří nevěnují pozornost standardu vláken kabelu, který používají.
Při použití mnohovidových vložek SFP+ 10 Gbit/s v síti (zde L1425) je třeba pamatovat na výběr vhodného standardu vlákna pro přenosovou vzdálenost.
Vyšší standardy mnohovidových vláken, tj. OM3 a OM4, umožňují přenos 10 Gbit/s na vzdálenost 300 m, resp. 500 m. Jejich volba je proto v této věci mnohem bezpečnější. Cenově dostupný kabel OM3 je dobrou volbou i z hlediska rozvoje místní sítě, protože nabízí připojení rychlostí 40 Gbit/s a 100 Gbit/s na vzdálenost 100 m.
Detekce změny zvuku v kameře Dahua.
CCTV dokáže zaznamenávat a analyzovat nejen videosignál, ale také zvukový signál. Právní hledisko často vylučuje možnost záznamu zvuku, ale kamera může bez ohledu na nastavení záznamu detekovat zvukové anomálie ze sledované scény (např. náhlé zvýšení/snížení úrovně zvuku, odpojení mikrofonu) a provést poplachové akce.IP kamery WizSense, WizMind jsou vybaveny interním nebo externím mikrofonem. V případě zvýšení hladiny zvuku (např. hovor, rozbití skla, výstřel, poplachová siréna) je provedena poplachová akce. Zjištěna je také manipulace s mikrofonem. V reakci na událost může kamera spustit nahrávání, aktivovat reléový výstup, odeslat e-mail nebo uložit snímek obrazovky.
1/2 Optický rozbočovač Telcoline P-SC-PLC.1-02, SC/APC L36021 umožňuje rozdělit optický výkon přenášený optickým vláknem na 2 rovnocenné cesty. Rozdělovač se vyznačuje stabilním provozem v celém rozsahu šířky pásma od 1260 do 1650 nm a malými rozměry pouzdra, což umožňuje jeho instalaci do malých přepínačů a optických vazebních členů. . | ||
Spojka 1x2, 1310/1550nm, ocelová trubka, 0,9 mm, 3x SC/APC L383521 WDM umožňuje sčítání (multiplexování) nebo oddělování (demultiplexování) signálů v optické instalaci. Je možné kombinovat signály na vlnové délce 1310 nm a 1550 nm a přenášet je v 1 vlákně. . | ||
IP dome kamera Dahua IPC-HFW3541E-AS-0280B-S2 Q113541M je součástí řady WizSense. Jedná se o produkty, které jsou vybaveny další elektronikou s umělou inteligencí, jež je zodpovědná za analýzu živého videa pomocí algoritmů hlubokého učení. Dokážou detekovat osobu nebo vozidlo. Díky tomu je monitorovací systém efektivnější, protože se do klientských aplikací nebo do monitorovacího centra neposílají zbytečné alarmy. . | ||
Vyplatí se přečíst
Video dveřní vstupní systém pro vícepatrový bytový dům. Níže je schéma video dveřního vstupního systému Hikvision IP pro desetipatrový (40 bytů) bytový dům. Na vrátnici a u vchodu do bloku byly instalovány dvě identické sady dveřních stanic, které se skládají z: hlavní modul s kamerou (DS-KD8003-IME1/EU G73652), čtečka tagů ve standardu Mifare (DS-KD-M G73662), klávesnice umožňující ovládání prvního relé ve dveřní stanici (otevření branky) a přivolání jednotlivých nájemníků (DS-KD-KP G73668) a modul displeje informující o stavu dveřní stanice a umožňující výběr daného účastníka ze seznamu (DS-KD-DIS G73670). ..>>>více