Č. 15/2023 (10.04.2023)
Toto auto ví, co je za zatáčkou.
Pokusy o vytvoření autonomních vozidel nejsou ničím novým. V některých městech v USA, Číně a Jižní Koreji už dokonce existují komerční služby, které je přísně kontrolovaně využívají jako taxíky. Pokusy o zdokonalení takových řešení však stále pokračují. Před třemi lety bylo založeno konsorcium složené ze společností: Nissan, Hitachi Europe, Transport Research Laboratory a University of Nottingham. Vytvořený projekt, který se nyní chýlí ke konci, se zaměřil zejména na hledání způsobů, jak využít silniční infrastrukturu k hladšímu provozu autonomních vozů.Nissan Leaf s namontovanými senzory
Popisovaný projekt využívá elektrický model Nissan Leaf, který je vybaven řadou kamer, senzorů, počítačů a další elektroniky. Systém je podporován sítí silničních kamer, které mu pomáhají při navigaci v hustém provozu. Kamery umožňují vozu identifikovat potenciální nebezpečí v předstihu, dříve než je zaznamenají jeho vlastní senzory, a pomáhají mu předvídat možné problémy, což mu umožňuje plynulejší pohyb po trase. Systém byl testován na silnicích ve Woolwichi v jihovýchodním Londýně v rámci projektu ServCity, jehož cílem je zdokonalit autonomní technologii pro rušné městské ulice. Během testů se vůz pohyboval tak hladce, že při sezení na zadním sedadle bylo snadné zapomenout, že za volantem nesedí žádný řidič. Naváděcí systém využíval: přesné 3D mapování, vysoce přesné GPS, radar a Lidar, metodu detekce objektů pomocí laseru.
Klíčovým prvkem realizovaného projektu bylo využití kamer ze silniční infrastruktury pro autonomní řízení, které poskytují údaje o situacích a objektech mimo dosah senzorů vozidla, např. za zatáčkou nebo velké vozidlo před vozidlem. Na základě těchto údajů mohlo být autonomní vozidlo předem "informováno" například o jiném zaparkovaném vozidle bránícím v průjezdu nebo o autobusu rozjíždějícím se ze zastávky. Cílem vyvíjené technologie je vytvořit vzájemně závislý systém, v němž by se vozidla nespoléhala pouze na své vlastní senzory, ale získávala by širokou škálu informací prostřednictvím komunikace s okolím, a dokonce i mezi sebou navzájem.
Za poslední tři roky ujely vozy ServCity autonomně přibližně 1 600 km bez vážnějšího incidentu. Na každé trase však byl přítomen řidič, který mohl v případě potřeby převzít kontrolu nad vozidlem. Vzhledem k tomu, že silnice ve Woolwichi jsou velmi rušné a nepředvídatelné - autobusy se zde předhánějí s taxíky, dodavatelé zastavují bez varování a cyklisté se protlačují hustým provozem, je to velmi působivý výsledek.
Než se však používání plně autonomních vozů rozšíří, uplynou pravděpodobně roky, protože je třeba připravit příslušnou infrastrukturu a vyvinout 3D mapy s vysokým rozlišením.
Než se však používání plně autonomních vozů rozšíří, uplynou pravděpodobně roky, protože je třeba připravit příslušnou infrastrukturu a vyvinout 3D mapy s vysokým rozlišením.
Kdy je třeba použít externí anténu pro LTE?
Externí anténu je třeba použít, pokud indikátor síly signálu na mobilním telefonu nebo modemu ukazuje nízkou úroveň (pod -95 dBm nebo méně než 3 čárky na pětistupňové stupnici). Tuto informaci může poskytnout téměř každý chytrý telefon. Dalším důvodem pro použití externí antény je situace, kdy úroveň signálu výrazně kolísá - např. v důsledku pravidelných odrazů nebo horších povětrnostních podmínek.ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000MHz anténa A7054_5
Kromě toho lze po přihlášení do panelu správy medemu zkontrolovat, jaké parametry má signál sítě LTE přijímaný modemem. Důležitým parametrem je RSRQ: (Reference Signal Received Quality) - měřítko kvality připojení. Pokud je tento parametr vyšší než -15 dB, není třeba instalovat externí anténu; pod -16 dB je třeba použít externí anténu nebo změnit umístění modemu.
Zesílení signálů DVB-T2 v systémech (S)MATV.
Základním problémem při distribuci digitálních pozemních televizních programů DVB-T/T2 je příjem multiplexů s velkými rozdíly úrovní. Zatímco v malých instalacích (5-20 zásuvek) takový rozdíl, ačkoli se nedoporučuje, obvykle nepředstavuje problém, ve větších instalacích, kde se rozdíl úrovní na vstupu instalace zvyšuje změnou útlumu kabelů v závislosti na frekvenci, může způsobit ztrátu signálu v části instalace. To lze eliminovat použitím kanálových zesilovačů. Funkcí kanálového zesilovače je selektivní zesílení jednoho nebo v případě digitálního příjmu několika televizních kanálů. To znamená, že požadovaný kanál je zesílen nejvíce a ostatní jsou zeslabeny. Kanálový zesilovač PA321TP R82516 TERRA se často používá jako první stupeň zesílení signálu v komunálních instalacích.PA321TP R82516 kanálový zesilovač TERRA.
Charakteristika:
- 20 nezávislých zesilovacích stop,
- Počet vstupů: 3 (2xVHF/UHF+FM),
- zesílení dvaceti multiplexů DVB-T/T2,
- Dálkové napájení pomocí koaxiálního kabelu nebo z přiloženého stejnosměrného zdroje 12 V,
- Automatické vyrovnávání úrovně signálu AGC pro všechny kanály až do 113 dBμV (pro 6 MUXů),
- zesílený frekvenční rozsah 174...230/470...694 MHz (kanály 5-12/21-48),
- vysoký modulační chybový poměr MER >=36 dB,
- selektivita 30 dB při 1 MHz od hranice kanálu ultra selektivní SAW (Surface Acoustic Wave) filtr,
- regulace výstupní úrovně 0...20 dB,
- Softwarové zařízení digitálně, pomocí libovolného mobilního zařízení se systémem Android nebo počítače se systémem Windows,
- Ochrana proti nežádoucím signálům (LTE, 5G),
- Napájení předzesilovače 12 V DC max. 0,1 A,
- Odlévané pouzdro.
Systém kontroly přístupu pro dva oboustranně kontrolované vchody.
Účelem systému kontroly přístupu je zabránit vstupu do chráněných prostor osobám, které tam nemají co dělat. Níže jsou uvedeny schémata systému kontroly přístupu pro dva oboustranně kontrolované vstupy. Srdcem systému je dvouprůchodová řídicí jednotka DS-K2602T(O-STD) G75016 vykonávající řídicí funkci, ke které jsou připojena všechna zařízení. Na obou stranách dveří jsou namontovány čtečky s klávesnicí DS-K1107AMK G75662 pracující ve standardu Mifare (13,56 MHz). Reverzibilní elektrické otvírače dveří XS12R G74232 byly připojeny k řídicí jednotce prostřednictvím tlačítek nouzového východu K7PEB. Při aktivaci odchodového tlačítka se přeruší obvod spojující řídicí jednotku s elektrickým otvíračem dveří, což způsobí otevření dveří. Na dveřích jsou namontovány jazýčkové spínače B-3A G3522, které do řídicí jednotky přenášejí informace o stavu otevření dveří. Během procesu konfigurace přidělí instalátor uživatelská práva, jako je způsob autorizace (např. karta, pin), přístupová práva k určitým dveřím, časový rozvrh atd. tak, aby se uživatelé mohli pohybovat po budově v souladu s přidělenými právy. V řídicí jednotce je rovněž uložena historie událostí.Schéma systému kontroly přístupu pro dva oboustranně kontrolované vchody
Automatické stahování záznamů z mobilního DVR přes WiFi.
Společnosti zabývající se zásobováním, přepravou osob nebo svozem odpadu často volí sledování vozidel a záznam jízdních parametrů. Záznamy se ukládají lokálně na disky rekordéru. Takové disky mají omezenou kapacitu a drsné pracovní podmínky s sebou nesou riziko poškození datových nosičů. Je vhodné data pravidelně ripovat, aniž by bylo nutné disky přemisťovat. To lze provést prostřednictvím rádiové sítě WiFi.Mobilní DVR Protect 218 M80218 má vestavěný dvoupásmový modul WiFi 2,4 a 5 GHz. Podporuje standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. To umožňuje automatické odesílání záznamů z DVR na nahrávací server. Po příjezdu na základnu se vozidlo připojí k síti WiFi, kde funguje služba záznamového serveru (bezplatný software IVMS je součástí dodávky). Synchronizace záznamu probíhá automaticky. Zařízení je vybaveno dvěma anténami, což dále zvyšuje stabilitu a rychlost přenosu dat na server.
Praskající svary? - Proveďte kalibraci.
V případě, že vyrobený svar praskne při vyjmutí vlákna ze spliceru, znamená to s největší pravděpodobností, že elektrický oblouk vytvořený k jeho výrobě neměl dostatečný výkon (příliš nízká teplota). Může to být také důsledek velmi nízké kvality vlákna, ale tento případ je vzácný.V takové situaci je nutné svářečku kalibrovat. Svářečka AI-9 L5875 nemá kalibrační automat, na což mnoho montérů zapomíná. Před zahájením svařování je vždy nutné provést ruční kalibraci. Pokud tak neučiníte, může to mít mimo jiné za následek zkrácení životnosti svaru navzdory dobrým přenosovým parametrům.
Kalibrace svářečky s optickými vlákny zahrnuje nastavení výkonu a teploty generovaného oblouku podle aktuálních podmínek prostředí. Dobře kalibrovaný oblouk umožňuje správné svařování - jak z hlediska útlumu, tak z hlediska pevnosti. Kalibrace by proto měla být vždy provedena před vlastním svařováním - buď na začátku práce, nebo v případě drasticky se měnících podmínek, jako je náhlý pokles teploty v důsledku ukončení svařování uvnitř budovy a další práce venku.
Satelitní konvertor IDLP-WDB401 Wideband LO 10,41 GHz Inverto A98233 je satelitní konvertor používaný v multipřepínačových zařízeních pracujících v technologii Wide Band. Je založen na jediném lokálním oscilátoru 10,41 GHz, který poskytuje vynikající výkon v celém frekvenčním rozsahu 290...2340 MHz. Na rozdíl od standardních konvertorů Quatro má dva výstupy signálu (polarizace H / polarizace V). Instalace založená na jednom satelitu vyžaduje pouze dva satelitní kabely od LNB k multipřepínači. | ||
Kamera Hikvision iDS-2CD2A25G0/P-IZS(C) K05905 DeepinView IP je profesionální IP kamera Hikvision z řady DeepinView určená k identifikaci registračních značek LPR (Licence Plate Recognition) a parametrické ochraně v podobě virtuální linie a oblasti narušení. Jedná se o kameru nové generace, v níž je funkce rozpoznávání registračních značek podporována algoritmem umělé inteligence AI. Jakmile je objekt definován jako automobil, dojde k identifikaci SPZ, což vede ke zlepšení výkonu. Kamera je vybavena 1/1,8" snímačem CMOS s progresivním snímáním generujícím snímky s rozlišením až 2 Mpix. . | ||
Vícemódový optický kabel ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH 8G+ L78108 je univerzální kabel, který lze použít pro vnitřní i venkovní připojení. Multimódová vlákna jsou uložena v centrální trubce naplněné gelem. Gel vyplňující trubičku vytváří ochrannou vrstvu pro optická vlákna, tlumí jejich pohyb při pohybu kabelu a chrání vlákna před účinky atmosférických podmínek. Skleněná vlákna použitá v konstrukci kabelu mají chránit centrální trubku s optickými vlákny před mechanickým poškozením a hlodavci. . | ||
Vyplatí se přečíst
Instalace RTV/SAT - multipřepínače MV-9xx TERRA. Pro vícebytové budovy, jejichž televizní instalace musí přijímat satelitní signály ze dvou družic, nabízí společnost DIPOL řešení multipřepínačů TERRA net9. Nabízené řešení je hojně využíváno mimo jiné na britském, německém a australském trhu. V Polsku se profesionální multipřepínače TERRA od roku 2004 těší neochvějné oblibě při budování velkých SMATV systémů. Vynikající výkon, stabilní parametry, velmi nízká poruchovost - tyto multipřepínače lze doporučit i těm nejnáročnějším zákazníkům ...>>>více