Č. 23/2023 (5.06.2023)
Robotická včela
Vědci se již více než 30 let snaží zkonstruovat umělý hmyz, který by se dal využít pro různé aplikace, jako je umělé opylování květin, pátrací a záchranné operace v uzavřených prostorách, biologický výzkum nebo monitorování životního prostředí. V době globálního vymírání včel se toto téma zdá být ještě aktuálnější.Výzkumníci z Washingtonské státní univerzity původně vytvořili dvoukřídlou robotickou včelu, která však měla omezenou pohyblivost. V roce 2019 Pérez-Arancibia a dva doktorandi nejprve sestrojili čtyřkřídlého robota, který byl dostatečně lehký, aby se mohl vznést do vzduchu. Pro provádění dvou manévrů, známých jako náklon a kutálení, naprogramovali výzkumníci robota tak, aby se přední křídla při náklonu pohybovala jinak než zadní křídla, zatímco pravá křídla se při kutálení pohybovala jinak než levá křídla. Tím vzniká točivý moment, který způsobuje otáčení robota kolem dvou hlavních horizontálních os.
Animace zobrazující malou robotickou včelu v letu. Robot je vybaven čtyřmi křídly vyrobenými z uhlíkových vláken a mylaru a čtyřmi lehkými aktuátory ovládajícími každé křídlo. Prototyp Bee++ je první, který stabilně létá všemi směry.
Řízení složitého rotačního pohybu je nesmírně důležité, protože bez něj se roboti stávají nestabilními a havarují. Po mnoho let měli lidé různé nápady, jak řídit rotaci, ale nikdo toho nebyl schopen dosáhnout kvůli omezením pohonu. Aby umožnili řízené otáčení robota, inspirovali se vědci u hmyzu a naprogramovali křídla tak, aby se pohybovala v rovině pod úhlem. Zvýšili také počet zdvihů křídel za sekundu ze 100 na 160. Změnila se také mechanika a regulátor pohonu.
Robot Bee++ váží 0,95 g a jeho křídla mají rozpětí 33 mm. Hmotnost živé včely je přibližně 0,2 g. Na rozdíl od skutečného hmyzu může Bee++ létat samostatně jen asi pět minut (kvůli omezením energie). Vědci vyvíjejí i další typy robotického hmyzu, včetně lezců a robotů, kteří chodí po vodní hladině.
Video dveřní vstupní systém pro rodinný dům - Dahua IP.
Níže uvedené schéma ukazuje koncepci video dveřního vstupního systému Dahua IP pro velký rodinný dům s několika podlažími. Dva vchody jsou obsluhovány dveřními stanicemi VTO2202F-P-S2 Q6035. Hlavní dveřní stanice umožňuje připojení hlavního vchodu a vstupní bránu lze připojit pomocí modulu DEE1010B-S2. Další podřízená vjezdová stanice umožňuje otevírání boční brány. Ovládání vchodů je možné jak z monitoru, tak prostřednictvím klientské aplikace v telefonu. Každé patro je vybaveno monitory VTH2421FW-P Q6523W s dotykovým 7palcovým displejem. Monitory mají 1 reléový výstup (NO) a 6 alarmových vstupů NO/NC pro integraci se zabezpečovacím systémem. Umožňují také prohlížení obrazu z kamer monitorovacího systému, například lze připojit kameru IPC-HFW2241S-S-0280B Q062241S, která nabízí obraz s rozlišením 2 MPix.K napájení dveřních stanic, monitorů a kamery byl použit výkonný přepínač Ultipower N29995, vybavený 8 porty PoE vyhovujícími standardu 802.3af.
Po stisknutí tlačítka začnou všechny panely v domě zvonit současně. Po přijetí hovoru je možná bezproblémová obousměrná audio/video komunikace a dálkové otevření zámku. Pokud není obyvatel bytu přítomen, lze hovor přesměrovat na chytrý telefon, což umožní otevřít závoru na dálku. Vestavěná paměť monitorů s kapacitou 8 GB umožňuje ukládat fotografie, zprávy a zanechat vzkaz v případě nepřítomnosti nájemce.
Vláknová optika - proč nestačí měření na vlnové délce 1310 nm?
Následující obrázky ukazují výsledky reflektometrického měření 150metrového úseku vlákna připojeného k rozběhovému vláknu stejné délky. Měření bylo provedeno při vlnové délce 1310 nm - zde měření nevykazovalo žádné anomálie a při vlnové délce 1550 nm - zde byl zaznamenán zvýšený útlum na 75 metrech (225 metrů včetně běžícího vlákna).Útlum události pro vlnovou délku 1550 nm byl 0,325 dB. Vzhledem k tomu, že pro vlnovou délku 1310 nm je událost neviditelná, jedná se s největší pravděpodobností o tzv. makroohyb vlákna.
Výše uvedené tabulky událostí ukazují výsledky měření pro obě vlnové délky. Všimněte si, že druhá tabulka (1550 nm) ukazuje událost identifikovanou jako svar s útlumem 0,325 dB. Ve skutečnosti se jedná o ohyb vlákna - v první tabulce událostí (1310 nm) není vidět. Dále je vidět, že měření na obou vlnových délkách přináší v souvislosti s událostmi, jako jsou spoje, odlišné výsledky. Jako příklad zde uvádíme událost číslo 2, což je nevyčištěný konektor s útlumem 0,415 dB pro 1310 nm a 0,999 dB pro 1550 m.
.Měření satelitního signálu DVB-S/S2.
Pro zajištění správného příjmu satelitní televize využívá mnoho lidí, kteří se bojí sami nastavovat a instalovat satelitní anténu, služeb instalatéra. Pro nezkušeného domácího kutila to skutečně není snadný úkol, přesto má správné nastavení vrchlíku paraboly klíčový vliv na kvalitu příjmu satelitního signálu. V případě napájení několika přijímačů satelitním signálem se používají multipřepínače, ke kterým je třeba připojit kabely z quatro LNB. Taková instalace vyžaduje připojení 4 kabelů. Ideálním řešením v takové situaci je použití měřiče signálu ST-5150 R10842.Výše uvedené video ukazuje, jak nastavit satelitní anténu s LNB quatro A98257 pomocí měřiče Signal WS-6980 R10842 pro satelit Hotbird 13°E. Parabolu je třeba namontovat na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stěnu budovy. Jižní směr lze zjistit pomocí kompasu nebo plánů budovy. V závislosti na zeměpisné poloze je nutné určit - elevační úhel (úhel odchylky antény od svislice) antény. V Polsku se pohybuje od 27° na severu do 33° na jihu Polska. Pak je třeba připojit koaxiální kabel 75 ohmů k výstupu VL převodníku A98257 a měřiči R10842. Měření signálu měřičem a konečné nastavení antény spočívá v korekci polohy paraboly na základě údajů měřiče. Po "nalezení" signálu ze satelitu a dotažení všech šroubů otáčejte konvertorem tak, abyste získali co nejkvalitnější signál..
Jedny dveře, oboustranně ovládané pomocí zařízení Hikvision DS-K2801.
Následující schéma ukazuje jedny dveře, oboustranně ovládané pomocí nákladově efektivní řídicí jednotky Hikvision DS-K2801 G75021. U vchodu a východu byly nainstalovány čtečky vybavené klávesnicí DS-K1107AMK G75662, které pracují ve standardu Mifare (13,56 MHz). Čtečky byly připojeny k řídicí jednotce DS-K2801 prostřednictvím komunikační sběrnice Wiegand. Tato sestava umožňuje autentizaci uživatelů u vchodu a východu pomocí karty, karty a pinu a karty nebo pinu. Kromě toho lze v řídicí jednotce nastavit autorizaci zadáním čísla karty. K řídicí jednotce byla prostřednictvím tlačítka nouzového východu K7PEB připojena reverzibilní elektrická dveřní závora XS12R G74232. Po spuštění odchodového tlačítka se přeruší obvod spojující řídicí jednotku s elektrickou dveřní závorou, což způsobí otevření dveří. Na dveřích je namontován jazýčkový spínač B-3A G3522, který přenáší informace o stavu dveří do řídicí jednotky. Během procesu konfigurace přidělí instalátor uživatelská práva, jako je způsob autorizace (např. karta, pin), přístupová práva, časový rozvrh atd. tak, aby se uživatelé mohli pohybovat po budově v souladu s přidělenými právy. V řídicí jednotce je rovněž uložena historie událostí.Schéma obousměrně řízeného průchodu pomocí řídicí jednotky DS-K2801 G75021
Používání VLAN v monitorovacích sítích.
Zařízení odpovědná za zabezpečení domu (monitorování, interkom, ovladače brány atd.) a domácí počítačové vybavení by standardně neměly být umístěny ve stejné IP síti. Oddělení těchto zařízení od sebe je jedním z faktorů, které zvyšují zabezpečení bezpečnostního systému.Způsobem, jak tyto sítě oddělit, je vytvoření virtuálních místních sítí. To vyžaduje použití spravovaného přepínače a vytvoření vyhrazených sítí VLAN. V níže uvedeném příkladu je uživatel změnou parametrů na přepínači schopen vytvořit dvě oddělené sítě. První bude zahrnovat monitorovací a druhá domácí síť. Provoz obou těchto sítí je nezávislý.
Při konfiguraci je velmi důležité (a přesto často opomíjené) přidělit zařízením IP adresy ručně, aniž by jim byla přidělena výchozí brána. Zařízení používaná pro zabezpečení domácnosti by neměla mít přímý přístup k internetu. Nezapomeňte také vypnout všechny cloudové služby (např. vzdálené prohlížení). Správce by měl povolit přístup k vnitřní síti zvenčí pouze prostřednictvím sítě VPN (to samozřejmě zahrnuje potřebu externí IP adresy).
Schéma rozšířené IP sítě s využitím VLAN
Spojka optických vláken GFP-12F-T-2, 4 vstupy/výstupy se zásobníkem 12F L56038 umožňuje vytvořit optické spojení včetně až 12 spojů. Plochá konstrukce umožňuje použití v místech s omezeným prostorem. Pouzdro je vyrobeno z polypropylenu (PP), který zaručuje odolnost vůči UV záření, nízkým a vysokým teplotám a látkám vyskytujícím se v telekomunikačních rozvodech. | ||
Vláknovou spojku GFP-6P pro kabely DAC, 2 vstupy/výstupy se zásobníkem 6F L56060 lze použít v podzemních instalacích jako opravný prvek nebo spojku pro kabely DAC s maximálně 12 vlákny. Spojka má vestavěný držák spojek s kapacitou 6 spojek - do spojky s dvouřadým uspořádáním krytu lze umístit 12 spojek. . | ||
GFP-8E optický box, 3 vstupy, 8 výstupů L56083 je krabicový spoj vybavený 11 (12) vstupními/výstupními porty. Tento typ spojky se používá k ochraně spojů optických kabelů a rozbočovacích systémů v nadzemních a nástěnných instalacích. Polykarbonát (PC) tvořící pouzdro je vyroben z vysoce kvalitního materiálu odolného vůči UV záření, nízkým (-40 °C) a vysokým (+60 °C) teplotám a chemikáliím, takže je vhodný pro nadzemní, kanálové i podzemní instalace. | ||
Vyplatí se přečíst
Radiální instalace multipřepínačů. Multipřepínače řady MR od společnosti TERRA jsou vybaveny až 32 výstupy, takže umožňují vytvářet systémy až s 32 zásuvkami na jednom zařízení. Taková televizní síť zajišťuje bezproblémovou distribuci digitálních signálů, a to jak v normě DVB-S/S2 (satelit), tak v normě DVB-T2 (digitální pozemní televize). Takové sítě, známé jako radiální nebo hvězdicové sítě, jsou nejjednodušším typem instalace a zpravidla nevyžadují předchozí projektování. Pro jistotu by však měla být provedena bilance útlumu signálu pro nejkratší a nejdelší signálové cesty...>>>více
Výše je zobrazena instalace TV/SAT s multipřepínačem MR-508 R70608 s 8 výstupy.