Č. 26/2023 (26.06.2023)
Prázdninové přestávky. Příští číslo Adresáře vyjde 4.9.2023.
Tetování se skládá ze dvou různých inkoustů nanesených na sebe. Jeden se skládá z nanočástic oxidu zinečnatého, do kterých jsou vloženy nanodrátky. Na ni je nanesena vodivá barva v podobě aerogelu obsahujícího grafen. Přidáním malého množství aerogelu i do spodní vrstvy se obě barvy dokážou vzájemně pevně spojit. Vrstvy se nanášejí na kůži současně pomocí dvou jehel.
Jedinečné složení nanotetování umožňuje generovat energii prostřednictvím piezoelektrického efektu, když tetování mění tvar při pohybu ruky. Spojení zajišťuje komunikační technika zvaná komunikace zpětného rozptylu. Ta spočívá v modulaci okolních rádiových signálů vlastními informacemi a jejich odrazu zpět do jiného zařízení. To umožňuje navázat spojení mezi tetováním a chytrým telefonem, který může nepřetržitě sledovat rádiové signály vysílané tetováním. Tyto signály musí být interpretovány pomocí algoritmu umělé inteligence. Výzkumníkům se podařilo vyřešit dva největší problémy, které u zařízení nošených na kůži dlouho existovaly - jak napájet a bezproblémově číst data ze zařízení v reálných podmínkách.
Elektronická epidermální zařízení jsou rychle se rozvíjejícím technologickým oborem s mimořádným potenciálem v nejrůznějších oblastech. Tato zařízení jsou navržena tak, aby se hladce integrovala do povrchu kůže a umožnila neinvazivní monitorování a interakci s naším tělem. Jednou z klíčových oblastí použití je zdravotnictví. Tato inovativní zařízení mohou fungovat jako přesná měřidla životních funkcí, jako je srdeční tep, tělesná teplota, krevní tlak a hladina kyslíku, a poskytovat nám tyto informace v reálném čase. Slouží nejen ke zdravotním účelům, ale mají také využití v oblasti sportu a fitness, kde nám umožňují sledovat ukazatele výkonnosti, jako je pohyb, svalová aktivita a úroveň hydratace. Kromě toho mají tato zařízení velký potenciál v oblasti rozšířené reality, protože nám umožňují vytvářet interaktivní zážitky prostřednictvím přímého využití senzorů a komponent umístěných na kůži.
Rádi bychom vás pozvali k účasti na XXII. ročníku fotografické soutěže , kterou pořádá společnost DIPOL.
Antény jako čistě užitkové předměty nepřitahují příliš pozornosti, pokud nenabývají velkolepých rozměrů a tvarů, jako například radioteleskop FAST nebo slavné "Moskevské oko". Věříme, že každá, i tato malá, obyčejná konstrukce z plastu, oceli a hliníku může sloužit jako katalyzátor výjimečných vizuálních kreací.Hledáme lidi schopné zapnout antény s úžasnými kompozicemi a uměleckými snímky. Vaše zaslané práce bude hodnotit známý krakovský fotograf a filmař Paweł Zechenter. Na vaše práce čekáme do 29. září 2023.
Na vítěze a finalisty čekají zajímavé věcné ceny: