Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 30/2023 (25.09.2023)

Přinesou miony revoluci do lokátorů?

Vědci z Tokijské univerzity oznámili výsledky prvních testů alternativního navigačního systému k GPS, který je založen na využití jevů kosmického záření. Klíčovým prvkem tohoto revolučního systému je využití nově objevených elementárních částic zvaných miony. Tyto neobvyklé částice vznikají při interakci kosmického záření se zemskou atmosférou a vytvářejí přitom kaskádu sekundárních částic. Je pozoruhodné, že za minutu je metr čtvereční povrchu naší planety bombardován přibližně 10 000 miony.
Klíčem k fungování inovativního systému MuWNS (Muometric Wireless Navigation System) je jeho schopnost detekovat miony, které rovnoměrně pokrývají povrch naší planety a pohybují se konstantní rychlostí bez ohledu na materiál, kterým procházejí. Stejně tak je důležité, že jsou schopny pronikat skrz horniny, což umožňuje navigačnímu systému pracovat v těch nejnáročnějších podmínkách, včetně podzemí a budov.
Vizualizace padajících mionů
Systém MuWNS je založen na základním principu měření doby, za kterou miony urazí cestu mezi přijímačem a několika strategicky umístěnými referenčními detektory. Ty jsou umístěny nad přijímačem a slouží jako pevné referenční body. Měřením času, za který miony projdou referenčním detektorem a dorazí k přijímači, může systém vypočítat vzdálenost mezi nimi. Pro přesné určení polohy přijímače systém trianguluje vzdálenosti mezi přijímačem a několika referenčními detektory. Tento proces umožňuje přesné určení polohy i ve složitém prostředí.
V současné době se systém může pochlubit přesností mezi 2 a 25 metry a dosahem 100 metrů od referenční stanice. Pro dosažení vyšší úrovně přesnosti chtějí výzkumníci integrovat atomové hodiny na mikročipu (CSAC). Ty jsou podstatně přesnější než v současnosti používané křemenné hodiny a poskytují potenciál pro měření v reálném čase s přesností na jeden metr. Tato technologie je sice v současné době stále drahá, ale odborníci předpokládají, že s tím, jak se CSAC začnou běžně používat ve spotřební elektronice, jako jsou chytré telefony, se náklady na jejich použití sníží, což umožní jejich implementaci do MuWNS.
GPS je široce známý a používaný navigační nástroj. Signály GPS však mají svá omezení, zejména ve vyšších zeměpisných šířkách nebo ve městech mezi vysokými budovami, kde jsou slabší a náchylnější k rušení. Lze je také snadno rušit nebo falšovat a nepronikají přes překážky, jako jsou zdi, budovy, skály nebo voda. Nový navigační systém založený na mionech z vesmíru má potenciál tato omezení překonat. Využití této technologie je slibné a mnohostranné. Kromě přesné navigace uvnitř budov a pod zemí může poskytnout nepostradatelnou podporu v případě katastrof. Lze si představit situaci, kdy létající drony vybavené referenčními detektory nad oblastmi postiženými katastrofou umožní přesnou navigaci záchranných týmů.

Převod A/V signálu ze zdroje HDMI na koaxiální kabel.

Převod A/V signálů na vysokofrekvenční RF signál, což znamená zavedení signálů z nejrůznějších zdrojů signálu, jako jsou počítače, přehrávače nebo sledovací kamery, do pozemní televizní instalace, je operace vyžadující použití tzv. modulátoru. Toto zařízení, vybavené jedním nebo sadou A/V vstupů (RCA, HDMI atd. - podle typu) a RF výstupem (běžně označovaným jako "anténní" výstup), umožňuje sledování obrazu a poslech zvuku na vybraném kanálu na všech televizorech připojených k instalaci. Z pohledu přijímače je program přiváděný do instalace vnímán jako další pozemní televizní kanál.
Modulátor MHD002P R86104 je multifunkční zařízení, které moduluje vstupní signál v rozlišení Full HD (1920x1080-30p) přiváděný do HDMI ve standardu DVB-T COFDM. Model MHD002P R86104 byl kromě vstupu HDMI navíc vybaven výstupem HDMI pro zobrazení obrazu z připojeného zdroje signálu.
Příklad použití digitálního modulátoru Terra MHD002P R86104. Zdrojový signál (Blu-Ray) je modulován a lze jej sledovat na libovolném televizoru v síti a je sdílen na výstupu HDMI pro televizor v daném místě..






Blíží se konec prázdninové fotosoutěže!

Ještě do 29. září můžete zasílat své příspěvky do dvaadvacátého ročníku prázdninové fotografické soutěže DIPOLa "Ciekawie o Antenach". Výherce určí známý krakovský fotograf pan Paweł Zechenter. Zveme vás k účasti!
V tomto vydání jsme pro vás připravili velmi atraktivní ceny: projektor Wanbo T6 Max, router nejnovější generace a WiFi kameru. Výherci získají hrnek z kolekce DIPOL. Více informací o soutěži a pravidla pro zasílání fotografií najdete na tady.

Automatické přihlášení do webového prohlížeče u kamer Dahua.

Kamery Dahua nabízejí možnost anonymního přihlášení. Tato funkce umožňuje uživatelům přihlásit se k zařízení bez nutnosti zadávat uživatelské jméno a heslo. Po zadání IP adresy kamery do prohlížeče se provede automatické přihlášení. Lidé využívající tuto možnost získají pouze oprávnění k prohlížení obrazu z kamery. Nemohou provádět žádné další operace, například měnit nastavení kamery nebo přistupovat k nahranému materiálu.
Ve výchozím nastavení je tato funkce zablokována a nelze ji použít bez předchozí konfigurace. To lze provést v nastavení účtu kamery.
Přihlašovací panel
Povolení automatického přihlášení
V některých případech může být užitečná funkce anonymního přihlášení ke kameře. Měla by být používána s opatrností a s plným vědomím možných rizik. Přestože usnadňuje přístup k zobrazení kamery, může být také použita k neoprávněnému přístupu. Proto je vhodné před aktivací této funkce důkladně promyslet, zda je skutečně nezbytná, a možné důsledky jejího použití.
Okno živého náhledu dostupné bez přihlášení

Nový převodník HDMI 4K na IP.

Distribuce signálů s ultravysokým rozlišením 4K ze zdrojů HDMI, jako jsou satelitní přijímače nebo přehrávače médií, je oblíbeným typem instalace v hospodách, restauracích, konferenčních místnostech atd. Často je třeba tento signál přivést k několika nebo více televizorům, přičemž kabelová trasa od zdroje je dlouhá až několik desítek metrů. Existuje několik řešení tohoto problému. Jedním z nich je použití rozbočovačů a standardních kabelů HDMI. V případech, kdy délka kabelu přesahuje 30 m, lze použít optické kabely HDMI, například H1505 nebo H1705.
Mnohem flexibilnějším řešením z hlediska rozšiřitelnosti je instalace založená na převodníku HDMI na IP. K rozdělení signálu se pak používají standardní síťové přepínače. V případě, že vzdálenost od televizoru ke zdroji signálu přesahuje 100 m, lze přepínač použít k regeneraci signálu. Další zajímavou možností je možnost změny média na optické vlákno pomocí media konvertoru. Pak se přenosový dosah počítá v kilometrech.
Převodník Signal HD HDMI na IP H3612 umožňuje uživateli připojit signál s velmi vysokým rozlišením (4K) k přijímači (televizoru, monitoru) vybavenému rozhraním HDMI prostřednictvím krouceného kabelu CAT5e nebo vyššího. Sada obsahuje vysílač a přijímač. Navíc je možné rozšířit port USB, např. pro ovládání DVR myší. Signál IP vycházející z vysílače lze přivést do ethernetového přepínače a rozdělit jej mezi větší počet přijímačů. Rychlost komprimovaného signálu na výstupu vysílače je přibližně 30 Mbit/s. Pro správné dekódování signálu při větším počtu zařízení zobrazujících obraz je nutný speciální přijímač H3612R - zobrazení obrazu na počítači vybaveném síťovou kartou není možné.
Převodník signálu HDMI na IP s extenderem USB 4K