Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 33/2023 (16.10.2023)

Nejúčinnější podmořský optický kabel.

Společnosti Aqua Comms, Meta, Microsoft a Vodafone oznámily dokončení podmořského kabelu Amitié, který přímo propojil Boston ve Spojených státech s Bordeaux ve Francii. Transatlantický kabel o délce 6 783 km vybudovala společnost Alcatel Submarine Networks. Má 16 párů optických vláken a umožňuje přenosy s rekordní komerčně dostupnou kapacitou 400 Tb/s. Amitié je nejvýkonnější mezikontinentální kabel všech dob.
Amitie - nejefektivnější optický kabel spojující dva kontinenty
Nové připojení poskytne všem uživatelům další možnosti připojení v USA, Velké Británii a Francii. Kromě toho bude v Bordeaux vytvořeno nové výměnné centrum (místo, kde mohou poskytovatelé telekomunikačních a internetových služeb (ISP) poskytovat své služby a připojovat infrastrukturu). To zajistí větší spolehlivost z hlediska šířky pásma na řadě různých tras.
Studie prokázaly, že transkontinentální kabely mohou mít pozitivní dopad na národní a regionální ekonomiku. Podmořské kabely, jako je kabel Amitié, mohou urychlit rozvoj pozemní IT infrastruktury, což se rovněž projeví v hospodářském růstu. Například podle informací společnosti RTI International přispěly investice společností Meta a Microsoft do kabelu Marea (dalšího transatlantického kabelu) k ročnímu hospodářskému růstu v Evropě od roku 2019 částkou přibližně 18 miliard USD.

Přístup k přístroji na odpadky pomocí terminálu Hikvision DS-K1T805MBWX.

V bytových domech je vždy místo, kde jsou uloženy odpadkové koše. Často se jedná o přístřešky na odpadky nebo samostatný prostor v budově. Taková místa jsou obvykle uzamykatelná, aby se zabránilo vhazování odpadků cizími osobami. Při použití tohoto řešení je třeba mít na paměti, že každý nájemník by měl mít svůj klíč, zatímco cylindrická vložka je mechanická součástka, která se při vysokém počtu uživatelů rychle opotřebovává a je třeba ji vyměnit. Vynikajícím řešením je v tomto případě použití terminálu kontroly přístupu namísto tradičního dveřního zámku.
Níže uvedené schéma zobrazuje terminál pro kontrolu přístupu DS-K1T805MBWX G76256 od společnosti Hikvision. K terminálu byla připojena elektrická dveřní závora HARTTE XS00U G74236 od společnosti Bira a místní otevírací tlačítko namontované uvnitř přístřešku, které umožňuje uvolnit elektrickou závoru a vyjít ven, pokud jsou dveře zavřené. K napájení terminálu a elektrické dveřní závory byl použit stejnosměrný napájecí zdroj 12 V M1825 s maximálním proudem 5 A.
Terminál je vybaven klávesnicí a čtečkou RFID pracující ve standardu Mifare (13,56 MHz). Do zařízení lze přidat až 3 000 uživatelů, kteří mohou být autorizováni kartou, PINem nebo pomocí duální autorizace kartou a PINem. Terminál má kabelové rozhraní LAN a bezdrátové rozhraní Wi-Fi. Konfigurace a přidávání uživatelů je možné pomocí webového prohlížeče nebo klientské aplikace iVMS-4200. Terminál má navíc režim přístupového bodu, který umožňuje konfiguraci a přidávání uživatelů pomocí rozhraní Wi-Fi, když je v dosahu sítě. Jakmile je zařízení připojeno k internetu, je možná vzdálená obsluha zařízení prostřednictvím mobilní aplikace HikConnect. Pomocí pevné externí IP adresy a přesměrování portů je možné provozovat a konfigurovat terminál prostřednictvím webu z libovolného místa. Zařízení má paměť na 10 000 událostí, ve které jsou uloženy informace, jako jsou například oprávnění uživatelů.
Zobrazení okna pro vytvoření uživatele a přidělení práv po přihlášení k terminálu přes prohlížeč
Zobrazení historie událostí po přihlášení k terminálu prostřednictvím prohlížeče

Dohledový systém Sunell.

Sunell je jednou z předních světových společností v oboru CCTV, která nabízí širokou škálu bezpečnostních řešení. Díky vysoké kvalitě a spolehlivosti se výrobky této značky těší zaslouženému renomé a důvěře mezi instalatéry a projektanty po celém světě.
Kamery tohoto výrobce jsou určeny pro širokou škálu sledovacích aplikací bez ohledu na velikost instalace. Zařízení disponují jak základními, nejčastěji používanými funkcemi, tak pokročilými algoritmy pro detekci osob a vozidel při detekci pohybu a inteligentních událostí, jako je například překročení čáry nebo detekce narušení. Chodbový režim umožňuje použití kamer ke sledování míst, která se vyznačují velkými rozměrovými rozdíly: úzké a dlouhé nebo vysoké místnosti/objekty.
Záznamníky jsou k dispozici ve 4, 8 nebo 16kanálovém provedení. Umožňují záznam obrazu z IP kamer s rozlišením až 12 Mpix. Zařízení podporují inteligentní analýzu obrazu, funkce založené na umělé inteligenci a také pokročilá kamerová řešení, jako je ANPR nebo termovize. Kromě toho mohou na 4 kanálech nezávisle implementovat inteligentní detekci pohybu.
1 nebo 2 porty SATA umožňují připojení pevných disků s kapacitou až 8 TB. V případě přeplnění paměti se spustí automatický přepis, aby se zabránilo ztrátě nejnovějších dat. 2 vestavěné porty USB umožňují připojit pendrive nebo externí disk a kopírovat určité části na externí paměťové médium a ovládat je počítačovou myší.
Informace o společnosti a produktech Sunell.

Kategorie a označení vláken.

Při studiu projektové dokumentace optických sítí narazíte na mnoho označení optických kabelů a vláken. Existuje několik oblíbených stylů pojmenování vláken - některá z nich jsou převzata přímo z označení navržených normami a doporučeními. Jiné jsou směsí těchto označení a zkrácených popisů na vnějších pláštích kabelů.
Nejznámější způsob popisu vláken vychází z řady doporučení organizace ITU-T. Tento způsob pojmenování a kategorizace (G.65xx) lze nejčastěji nalézt v katalogových údajích nabízených výrobci a obchodníky s optickými kabely. Na druhé straně projektanti telekomunikačních sítí, kteří podrobně popisují problematiku kabeláže, mohou používat evropskou normu vydanou IEC: EN 60793-2-50. Podle této normy jsou jednovidová vlákna kategorie B, zatímco mnohovidová vlákna kategorie A1. Každá kategorie má samozřejmě také podkategorie, jejichž ekvivalenty lze nalézt v doporučeních IUT-T.
Třetím a posledním způsobem jsou označení zavedená podnikovými normami velkých telekomunikačních operátorů. V rámci svých vlastních sítí mohou používat alternativní označení k těm, která jsou navržena v normách. Příkladem je společnost Orange, která zavedla kategorii "J" pro jednovidová vlákna a příslušné podkategorie.
Označení a vlastnosti jednovidových vláken používaných v telekomunikacích jsou shrnuty v následující tabulce:
ITU-T
category
Category
PN-EN 60793-2-50
Designation Orange

Description

G.652A B1.1 J2A Single-mode optical fibers with non-shifted chromatic dispersion.
G.652B B1.1 J2B Fibers with reduced PMD polarization dispersion compared to G.652A fibers.
G.652C B1.3 J2C Fiber with reduced attenuation compared to A and B fibers in the so-called water peak range (E-band).
G.652D B1.3 J2D Fibers with reduced attenuation in the water peak range as well as reduced PMD polarization dispersion level.
G.653A B2 J3A Fiber with shifted chromatic dispersion. The zero value of chromatic dispersion is near the 1310 nm wavelength.
G.653B B2 J3B PMD polarization dispersion reduced compared to G.653A.
G.655A B4 J5A Fibers with shifted non-zero chromatic dispersion. No requirements for the PMD factor are specified for this category.
G.655B B4 J5B Reduced PMD factor.
G.655C B4_c J5C Reduced PMD factor compared to G.655B.
G.655D B4_d J5D Fibers with shifted non-zero chromatic dispersion and dispersion in the 1530 - 1585 nm range greater than in G.655C fibers, reducing the impact of nonlinear effects on DWDM transmission.
G.655E B4_e J5E Greater chromatic dispersion and with a different spectral response slope than in G.655D.
G.657
A1,A2,B3
B6_a1, B6_a2, B6_b3 J7A1, J7A2, J7B3 Fibers with non-shifted chromatic dispersion characterized by increased resistance to macro-bending. Minimum bending radius: A1: 10 mm, A2: 7.5 mm, B3: 5 mm.
ITU-T vydala jedno doporučení pro mnohovidová vlákna: G.651.1, aniž by navrhlo podkategorii pro tato vlákna (v této věci doporučení odkazuje na jiné dokumenty). Nejběžnější klasifikaci mnohovidových vláken zavádí norma pro strukturovanou kabeláž ISO/IEC 11801. Označení: OM1, OM2, OM3, OM4 a OM5 jsou popsány v tomto dokumentu. Mnohem méně zpopularizované (ale běžné) označení mnohovidových vláken je obsaženo v normě EN 60793-2-10. Jedná se o následující označení: A1b pro vlákna OM1, A1a1 pro vlákna OM2, A1a2 pro vlákna OM3 a A1a3 pro vlákna OM4.
Venkovní kabel DRAKA A-DQ (ZN) B2Y SM (8xG.652D) [1m]
Externí kabel L79508 s jednovidovými vlákny G.652D. Jiné označení vláken: B1.3 nebo J2D.

Koaxiální kabel a kroucená dvojlinka třídy hořlavosti B2ca.

V Evropské unii jsou všechny instalační kabely v budovách považovány za stavební výrobky podléhající předpisům. Směrnice CPR ukládá výrobcům povinnost vypracovat a zpřístupnit prohlášení o vlastnostech (DoP) a označit výrobky, na které se norma vztahuje, příslušným označením CE. Evropská norma EN50575 specifikuje požadavky na: požární odolnost, zkušební metody a hodnocení silových, řídicích a telekomunikačních kabelů používaných ve stavbách se specifickou třídou požární odolnosti. Po zavedení celoevropských tříd požární odolnosti mají projektanti a architekti jasná pravidla pro výběr kabelů. V zájmu dosažení vyšší úrovně požární bezpečnosti doporučují předpisy používat kabely třídy B2CA v budovách zvláštního určení, které musí splňovat velmi vysoké bezpečnostní požadavky (např. nemocnice, jesle, výškové budovy, kancelářské budovy, domovy důchodců).
Koaxiální kabel TRISET B2CA 120dB (75 ohm) - 500 m
TRISET B2CA 75 ohmů koaxiální kabel třídy hořlavosti B2ca-s1a,d1,a1 E1020_500 splňuje zákonem požadované normy třídy hořlavosti. Má plášť LSZH (bezhalogenová izolace).
Kabel NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 /500m/
NETSET U/UTP kabel E1615_500 kategorie 6 třídy hořlavosti B2ca-s1a-d1-a1 splňuje zákonem požadované normy třídy nehořlavosti. Má plášť LSZH (bezhalogenová izolace).
Doporučená volba třídy hořlavosti kabelu v závislosti na třídě požární odolnosti budovy nebo její zóny-.
podle pokynů Sdružení polských elektrikářů ---
Rodzaj budynku Budynki jednorodzinne
do 3 kondygnacji
Budynki
mieszkalne
lub strefy pożarowe ZL I-V
drogi ewakuacyjne
klasa palności
kabla

podstawowa

Eca

E1015 TRISET

trudnozapalny

Dca-s2, d1, a1

E1016 TRISET PLUS

niezapalny

B2ca-s1a, d1, a1
E1020 TRISET B2CA
E1022 TRISAT B2CA

Anténní kabel pro routery LTE/5G.

Antény používané ke zlepšení signálu mobilního operátora mají impedanci 50 Ohm, takže každý prvek rádiové cesty musí mít tuto hodnotu impedance (není dovoleno používat televizní koaxiální kabel, který má impedanci 75 Ohm). Příkladem kabelu, který se používá k prodloužení kabelu od antény, je Tri-LAN 240 E1171. Pokud jde o konektory, anténní kabel je obvykle zakončen konektorem SMA, ke kterému lze připojit další anténní konektor určený pro konkrétní modem.
Při výběru externí antény zkontrolujte, zda modem podporuje technologii MIMO (dva anténní konektory). Tyto typy modemů vyžadují vhodné antény, aby byla zaručena co nejvyšší kapacita přenosového kanálu. Od modemu typu MIMO musí být k anténám vedeny dva koaxiální kabely.
Nejběžnějšími konektory v modemech jsou konektory SMA - pak přímo pasuje anténní konektor, např. A741024. Pokud je modem vybaven konektorem TS5, je nutný konektor E83201, zatímco pro konektor TS9 je nutný konektor E83206.
Koaxiální kabel Tri-Lan 240 WLL (50 ohm)
Kabel Tri-Lan 240 E1171_1 50 ohm

Nové produkty:

ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV OTDR/tester optických sítí L5830 je zařízení určené k měření a diagnostice optických spojů. Spojuje v sobě funkce: OTDR, měřiče optického výkonu, zdroje světla a vizuálního vyhledávače závad.

Měřák optického výkonu (VFL, LED, RJ45 tester) ULTIMODE OPM-20T-V01
ULTIMODE OPM-2 Optical Power Meter (LED, RJ45 tester) OPM-20T-V01 L5810 je zařízení, které slouží ke kontrole útlumu optické cesty jednovidových a mnohovidových optických sítí.



Vizuální vyhledávač poruch VFL (LED, tester RJ45) ULTIMODE VFL-V3-15
ULTIMODE VFL-V3-15 Vizuální vyhledávač poruch VFL-V3-15 je určen k diagnostice problémů s optickými kabely. Vyzařuje viditelné světlo o vlnové délce 650 nm (červené), které po zavedení do vlákna uniká při nadměrných ohybech nebo lomech.


Vyplatí se přečíst

Napájení přepínače a kamer bez přístupu k napájení, funkce "Powered Device". Přepínač ULTIPOWER 352SFP PoE N299707 má funkci PD. která umožňuje napájení připojením k jinému přepínači PoE. Tato funkce je zvláště užitečná v případě, kdy je k místu instalace přepínače (a kamer, pokud jsou instalovány na stejném místě, např. na sloupu) připojena pouze jedna kroucená dvojlinka...>>>>více
Koaxiální kabel TRISET B2CA 120dB (75 ohm) - 500 m
Koaxiální kabel pro nouzové východy