Č. 40/2023 (4.12.2023)
Nová technologie skladování energie - sodíkovo-iontové články.
Švédský výrobce baterií Northvolt ve spolupráci se společností Altris vyvinul první sodíkovo-iontovou baterii s kapacitou 160 Wh/kg. Nový typ článků má být vzorem pro řešení skladování energie příští generace. Díky nízkým nákladům, delší životnosti a bezpečnosti při vysokých teplotách je tato technologie obzvláště atraktivní pro řešení skladování energie na trzích, jako je Indie, Střední východ a Afrika. Díky této úrovni výkonu je technologie konkurenceschopná s konvenčními články obsahujícími nikl, mangan a kobalt (NMC) nebo fosforečnan železitý (LFP). Další výhodou článků nové generace je, že se vyrábějí z minerálů, jako je železo a sodík, které se snadno získávají na světových trzích.Společnost Northvolt plánuje jako první průmyslově vyrábět baterie na bázi pruské běloby (sloučenina sodíku a železa) a uvést je na komerční trhy. Inovativní článek se skládá z anody z tvrdého uhlíku a katody postavené právě na pruské bělobě, takže neobsahuje lithium, nikl, kobalt ani grafit. Tento pokrok má zásadní význam pro celosvětovou snahu o dosažení udržitelných energetických řešení. Sodíko-iontové baterie nabízejí ekologickou alternativu ke konvenčním bateriím.
Certifikovaný měřák AS07STCA-4K pro signály RTV/SAT.
V obytných budovách musí být před převzetím ověřeno inspektorem, zda byla instalace RTV/SAT provedena správně. Zda byla zařízení připojena správným způsobem a zda nedošlo k chybám v návrhu sítě, které se týkají například vzdáleností od zařízení vytvářejících teplo nebo ve vlhkých místnostech. V první fázi kontroly se také zjišťuje, zda nedošlo k viditelnému mechanickému poškození, a kontroluje se stav kabelů a spojů. Všechny tyto informace by měly být zahrnuty do protokolu, který se vypracuje před uvedením instalace do provozu. Dalším důležitým prvkem je měření pozemního a satelitního televizního signálu. K tomuto účelu je nejlepší použít zařízení, které má příslušnou certifikaci.Společnost DIPOL představila měřič signálu DVB-T/T2/C/S/S2 AS07STCA-4K R10206 se zabudovaným analyzátorem distribuce spektra a kalibračním certifikátem.
Profesionální měřič signálu AS07STCA-4K R10206 umožňuje měřit satelitní signál DVB-S/DVB-S2 (4K), pozemní televizní signál DVB-T/T2 (4K) v kompresi HEVC 10 Bit a kabelový signál C/J.83B/ISDB-T. Nespornou výhodou přístroje je přehledné a snadno použitelné uživatelské rozhraní, které usnadňuje práci na 7" dotykovém displeji TFT-LCD s vysokým rozlišením. Přístroj AS07STCA-4K umožňuje měření takových parametrů, jako je úroveň signálu vyjádřená v dBμV (rozsah měření 20...100 dBμV), MER, Link Margin, CBER, VBER, což umožňuje nastavení libovolné pozemní a satelitní televizní antény, ladění filtrů, výběr zesilovačů atd. Měřič má vestavěný tuner, který umožňuje neustále sledovat nastavený kanál v rozlišení 4K..
Jednou z nejdůležitějších výhod měřiče AS07STCA-4K R10206 je podrobný analyzátor spektra signálu.
Software pro správu monitorovacího systému Sunell.
SunView CMS je profesionální, bezplatný CMS (Central Management Software) pro správu monitorovacího systému. Pracuje v architektuře klient-server, což z něj činí škálovatelný a centralizovaný systém. To znamená, že jej lze snadno přizpůsobit různým velikostem a potřebám monitorování, přičemž je spravován z jednoho centrálního bodu. Díky svým různým funkcím je schopen splnit širokou škálu požadavků na řešení videodohledu. Ze základních funkcí můžeme zmínit živé prohlížení videa s konfigurovatelnými pohledy, prohlížení a stahování videozáznamů, správu přístupů a uživatelů, zpracování alarmů v reálném čase, vyhledávání událostí z inteligentních kamerových funkcí nebo vizualizaci systému v podobě elektronických map (grafické soubory a online i offline mapy GIS - OpenStreetMap).Hlavní funkce:
- Podpora až 10 000 kanálů IP kamer Sunell a až 4 kanálů Onvif.
- Podpora až 500 uživatelů s přidělenými právy.
- Zobrazuje video v konfigurovatelném rozdělení 1/4/6/8/9/16/32/64.
- Podporuje kompresi H.264 a H.265.
- Přehrávání záznamů až z 16 kanálů s možností posouvání (-8x~8x), podpora kamer s rybím okem a vyhledávání podle typu události s grafickým zobrazením okamžiku události.
- Možnost skupinového stahování záznamů.
- Podpora alarmů v reálném čase s archivem alarmů s možností vyhledávání.
- Možnost zobrazení widgetu alarmu při minimalizaci okna.
- Vestavěné funkce rozpoznávání obličeje (vyžaduje kameru s detekcí obličeje).
- Propojení událostí - v reakci na událost může aplikace odeslat e-mail, spustit PTZ nebo aktivovat výstup alarmu.
- Podpora kameryPTTZ.
- Podpora víceúrovňových E-map s možností použití snímků z kamery (formáty PNG/XPM/JPG) a použití v OpenStreetMap. Mapy jsou interaktivní - změna barvy ikon kamer (po poplachu, bez připojení, přehrávání živého obrazu po dvojitém kliknutí).
- Konfigurovatelné klávesové zkratky.
- Podpora kamer LPR (rozpoznávání registračních značek) a termokamer.
Ultimode G-10G/SFP+ - mediální převodník 10 Gbit/s.
Zatímco na telekomunikačním trhu se objevují první komerční nasazení standardu Ethernet 400 Gbit/s, místní sítě v hotelech, školách, kancelářích atd. stále častěji vyžadují zařízení s připojením na úrovni 10 Gbit/s. V nabídce společnosti Dipol se objevil nový model mediálního převodníku: Ultimode G-10G/SFP+ L1307, do kterého lze instalovat exponenty SFP+: duplexní: L1425, L1428 a BiDi: L1430, L1432.Mediální konvertor Ultimode 10 Gbit/s L1307 s vložkou SFP+ BiDi L1430. LED diody umožňují ověřit správnou funkci zařízení. LED dioda 10G indikuje vyjednávání rychlosti 10 Gbit/s pro připojení na měděném rozhraní (kroucená dvojlinka). Zařízení L1307 se z hlediska činnosti LED diod chová odlišně od modelů Ultimode s nižší rychlostí. Zde se při připojení media konvertoru k jinému zařízení (druhému media konvertoru nebo přepínači) prostřednictvím optického vlákna rozsvítí dioda SD (Signal Detected), ale dioda Link ACT se nerozsvítí. Ta se rozsvítí pouze tehdy, když jsou měděná rozhraní připojena ke správným zařízením (paralelně se rozsvítí i dioda Link).
Videointerkomový systém Hikvision IP v penzionu.
Níže uvedené schéma ukazuje videointerkomový systém Hikvision IP nainstalovaný v penzionu, kde je parkoviště rozděleno na dvě zóny: A a B. Parkovací zóna A a část penzionu oddělená pro hosty se skládá z monitoru M2, dveřní stanice SB(A1) obsluhující bránu F(A1) a vstupní brány B(A1), dveřní stanice SB(A2) obsluhující bránu D(A2). Parkoviště B a část domu pro hosty oddělená pro majitele zahrnuje monitor M1, dveřní stanici SB(B1) obsluhující bránu F(B1) a vstupní bránu B(B1), dveřní stanici SB(B2) obsluhující dveře D(B2). Každá dveřní stanice se skládá z hlavního modulu s kamerou DS-KD8003-IME1(B) G73652, numerické klávesnice DS-KD-KP G73668, krytu pro povrchovou montáž DS-KD-ACW2 G74354 a ochranné stříšky DS-KABD8003-RS2 G74373. K ovládání brány byl použit slaboproudý otvírač Bira XS00U napájený přímo z vratové stanice. Vstupní brána byla připojena k relé č. 2 dveřní stanice. Jako monitory M1 a M2 byly použity DS-KH6320-WTE1 G74001. Všechny stanice brány byly připojeny k přepínači PoE Ultipower 00108afat N29985, který napájí stanice brány a umožňuje navázat komunikaci mezi zařízeními. Přístup k zařízením z internetu je zajištěn prostřednictvím směrovače Mercusys AC12G N2933.Instalace IP video interkomového systému Hikvision v penzionu
Celý systém by měl být nakonfigurován tak, aby z každé stanice brány bylo možné vyvolat monitor M1 ovládaný majitelem a aby majitel mohl ovládat každou bránu a vstupní branku na pozemku. Kromě toho může majitel z každé stanice brány sledovat obraz a kdykoli otevřít bránu nebo vstupní branku, i když nikdo nevolá. Monitor M2 lze vyvolat pouze z branových stanic umístěných v zóně A, tj. ze stanic SB(A1) a SB(A2). Bránové stanice patřící do zóny B by rovněž neměly být na monitoru M2 viditelné. Pro popsanou funkci musí být dveřní stanice SB(A1) nastavena jako nadřízená a dveřní stanice SB(A2) jako podřízená vůči dveřní stanici SB(A1). V monitoru M1 i M2 musí být SB(A1) zadána jako hlavní IP adresa dveřní stanice. Dveřní stanice SB(B1) by měla být také nastavena jako nadřízená a SB(B2) jako podřízená k dveřní stanici SB(B1). V tomto případě by však měla být dveřní stanice SB(B1) přidána k monitoru M1 v režimu dveřního telefonu. Po přidání monitoru M1 do cloudu Hik-Connect a instalaci aplikace Hik-Connect do chytrého telefonu lze systém nakonfigurovat tak, aby majitel nechal přesměrovat hovory na telefon, pokud po nastavené době nikdo hovor nezvedne. Majitel pak může na dálku otevřít bránu nebo vstupní branku a pustit hosta do penzionu. Majitel může také nájemci zpřístupnit vybrané stanice brány, aby mohl dálkově ovládat zónu A během používání.
Základy adresování IP - část 4: síťová brána.
Brána je síťové zařízení, které funguje jako přechodový bod z jedné sítě do jiných sítí. Hostitel posílá na výchozí síťovou bránu (konkrétně na IP adresu síťové brány) všechny pakety směřující k jiným hostitelům mimo místní síť, což znamená, že hostitel bez dané adresy výchozí brány si může vyměňovat pakety pouze s počítači ve stejné místní síti. S rozšířením sítí TCP/IP se koncept síťové brány stal prakticky totožným se směrovačem.Brána je zřízena na hranici sítě, aby spravovala veškerou datovou komunikaci, která se vyměňuje mezi vnitřní sítí a vnějšími sítěmi. U jednoduchých domácích sítí brána obecně slouží jako bezpečnostní opatření pro místní síť tím, že ji propojuje s veřejnými sítěmi.
Při nastavování IP adresy pro síťovou bránu (na straně místní sítě) se nejčastěji používá první dostupná adresa z fondu hostitelských adres dostupných v síti.
Hostitelé v síti LAN (síťová adresa 192.168.1.0/24)
používají ke komunikaci s Internetem síťovou bránu s adresou 192.168.1.1.
používají ke komunikaci s Internetem síťovou bránu s adresou 192.168.1.1.
Optický přijímač ORL302F E DVB-T2 s širokopásmovým výstupem TERRA 4x Legacy A3141 umožňuje konverzi optického signálu přicházejícího z vysílače OTF302 6F31 E A3031 nebo OTF302 6F55 E A3055 na elektrický signál. Signál je přijímán z optického vysílače prostřednictvím pasivní optické sítě a převáděn zpět na původní IF signál. Zařízení obsahuje 4 výstupy Legacy, stejně jako u klasického plnopásmového převodníku a signálů DVB-T2, DAB, FM. Kromě toho je přijímač ORL302F E A3141 vybaven 2 konektory F pro připojení multipřepínače typu dSCR. | ||
Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 je zařízení, které umožňuje distribuci a správu satelitního televizního obsahu prostřednictvím sítě Ethernet (LAN) na bázi kroucené dvojlinky. Jeden panel umožňuje konverzi signálů z 16 satelitních transpondérů (nekódovaných kanálů) na 2 IP streamy umožňující distribuci až 200 televizních kanálů s celkovou efektivní šířkou pásma 1,2 Gb/s (600 Mb/s pro každý ze dvou portů). Dostupný výstupní IP stream je přiveden do sítě LAN a doručen ke koncovým přijímačům - obvykle pomocí přepínačů. Technologie multicast používaná v tomto typu systému umožňuje významnou úsporu síťových zdrojů . | ||
Satelitní přijímač DVB-S/S2 RED NYTROBOX AX S2 FTA A99442 je přijímač pro digitální satelitní televizní vysílání DVB-S a DVB-S2 v technologii MPEG2/MPEG-4, a to jak ve standardním rozlišení SD, tak ve vysokém rozlišení HD. Zařízení umožňuje příjem volných nekódovaných FTA kanálů. Velkou předností přijímače je jeho elegantní, moderní kryt. Stav provozu přijímače je indikován vestavěným displejem LED. Přijímač je vybaven portem USB pro připojení externího paměťového zařízení USB. | ||
Vyplatí se přečíst
Problém s měřením OTDR? - zkontrolovat stav konektoru. Reflektometrická měření se provádějí všude tam, kde je potřeba získat kompletní informace o stavu optického spoje. Hovoříme o útlumu celého spoje a jeho jednotlivých komponent: konektorů, splitterů, spojek a samotného vlákna. Reflektometr také poskytuje informace o hodnotě útlumu pro případy odrazu (např. konektory, mechanické spoje)...>>>více