Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 1/2024 (1.1.2024)

Japonští inženýři překonali rekord v přenosu dat. Přenesli veškerý internetový provoz za 1/20 sekundy!

Japonští inženýři překonali rekord v přenosu dat pomocí jediného optického kabelu, když překonali rychlost 22,9 Pbit/s (petabitů za sekundu). To je více než dvojnásobek předchozího rekordu 10,66 Pbit/s a více než dvacetinásobek celkového objemu dat přenesených v celé globální internetové síti za jednu sekundu. Datový provoz, který byl brán v úvahu, zahrnuje všechny druhy online aktivit, jako je prohlížení webu, streamování videa, stahování, online hry a jakákoli jiná výměna dat mezi zařízeními připojenými k internetu po celém světě. Zatímco většina uživatelů na celém světě surfuje po internetu rychlostí maximálně několika set megabitů za sekundu, tato průlomová rychlost dosažená japonským Národním institutem informačních a komunikačních technologií (NICT) nechává za sebou i ta nejrychlejší spotřebitelská připojení.
Pro zvládnutí většího síťového provozu použili výzkumníci NICT techniku multiplexování, tj. realizaci dvou nebo více komunikačních kanálů v jednom přenosovém médiu. Víceúrovňový multiplexing zahrnoval také větší počet jader v optickém vlákně. Výzkumníci zjistili, že každé jádro v optickém kabelu může přenášet data rychlostí 0,3 až 0,7 Pbit/s. Po sečtení byla celková přenosová rychlost 22,9 Pbit/s. Výzkumníci použili kabel složený z 38 žil, z nichž každá může přenášet data ve třech režimech, což dohromady činí 114 prostorových kanálů. Toto řešení zvyšuje celkovou přenosovou kapacitu využitím nezávislých datových kanálů v různých vlnových délkách. Každý mód je vložen do vlastního prostorového kanálu, který se skládá ze 750 kanálů v pásmech S, C a L se šířkou pásma 18,8 THz. Odborníci z NICT předpokládají, že po další optimalizaci korekce chyb by systém mohl potenciálně dosáhnout rychlosti 24,7 Pbit/s, což je více než 1000krát více než u současných optických komunikačních systémů.

Jednoduchý nástroj pro správu systémů Dahua.

Pro malé monitorovací systémy i složitější systémy kombinované s dalšími instalacemi, jako jsou videodomofony nebo kontrola přístupu, zvažte software Dahua SmartPSS Lite. Tento lehký a všestranný software je ideálním nástrojem pro instalatéry a domácí uživatele, kteří se zabývají malými až středně velkými instalacemi. SmartPSS Lite umožňuje konfiguraci a správu dohledových zařízení (IP kamery, NVR, XVR), video interkomů, zařízení pro kontrolu přístupu a zařízení pro kontrolu času a docházky. Program je k dispozici pod bezplatnou licencí.
Program má následující funkce:
 • Správa, živé sledování, přehrávání a vzdálená konfigurace zařízení
 • Podporuje až 64 zařízení - celkem až 256 videokanálů
 • Podporuje kompresi videa H.265 a H.264
 • Vytváření a zpracování schémat alarmů, zobrazení alarmů v rozšířeném centru alarmů
 • Podpora alarmů IVS (analýza obrazu: překročení čáry, porušení zóny, opuštění/objevení objektu)
 • Přístup k rozhraní prohlížeče při připojení zařízení prostřednictvím P2P
 • Záznam událostí
 • Vícejazyčné menu (také v polštině)

Skříň RACK ve vícegeneračním domě - zakončení kabelů TV, LAN a optických vláken.

Na obrázcích níže uvádíme příklad realizace zakončení kabelů ve vícegeneračním domě se 102 byty. Podle platných předpisů má být skříň umístěná v technické místnosti místem sběru kabelů ze všech bytů. Kabely musí být vedeny do každého bytu: Do každého bytu je třeba přivést 2 koaxiální kabely, 2 počítačové kabely s kroucenou dvojlinkou a 1 optický kabel se 2 vlákny.
SIGNÁLOVÁ RACK skříň R912016 slouží k ukončení kabeláže ve vícepatrové budově. V zadní části skříně je nainstalován multipřepínač Terra.
Při výběru skříně RACK pro takový scénář je samozřejmě třeba počítat s počtem panelů, které budou správně zakončeny kabely. To však není vše. Kromě výšky samotné skříně je třeba myslet i na ni:
 • dostatečný prostor pro montáž aktivních zařízení; v případě typické budovy pro více rodin to bude sada zesilovačů a multipřepínačů zobrazených na obrázku, které provádějí distribuci RF/SAT signálu. Dostatečná šířka a hloubka skříně umožní namontovat výše uvedená zařízení na boční nebo zadní straně. Tím se ušetří cenné místo na přední straně.
 • Vertikální organizéry kabelů - protože počet kabelů, které vstupují do rozváděče, je velký, bude velký i počet kabelů, které kříží zařízení provozovatele (přepínač LAN, optický rozbočovač atd.) s ukončovacími panely. Proto se výběr modelu skříně vybaveného vertikálními organizéry kabelů jeví jako jediný správný. Bez tohoto prvku bude dříve či později na čelní straně skříně obrovský nepořádek.
 • možnost pohodlného a bezpečného zavedení kabelů od externích provozovatelů - vertikální organizéry kabelů mohou využít i externí provozovatelé k bezpečnému a co nejpohodlnějšímu zavedení vlastní kabeláže do skříně. Zde hovoříme o multipatchcordech, kabelech napájejících optické rozbočovače apod. Pokud se tato problematika pečlivě nezohlední a operátorům se v tomto ohledu ponechá volná ruka, vznikne jim nepořádek, což se následně projeví na možnosti poruch.
Skříň použitá ve výše uvedeném příkladu a splňující výše popsané požadavky je 19" skříň SIGNAL RIGNAL R912016 42U 800x1000 mm stojící RACK.

AS07STCA-4K - profesionální měření RTV/SAT signálů.

Kromě měření jednotlivých parametrů digitálních televizních signálů, které mají významný vliv na správné provedení a provoz RTV/SAT instalací, bude jedním ze základních kritérií při výběru měřicího přístroje jeho snadná obsluha a funkčnost. Mnohem pohodlnějším zařízením bude jistě měřič, který má jeden vstup společný pro signály DVB-T2 a DVB-S/S2. Díky tomuto řešení odpadá nepříjemné přepínání nebo přepojování měřicího kabelu při měření přímo z multipřepínače. Další důležitou vlastností je měření VF signálů ve velmi širokém dynamickém rozsahu, čímž odpadá problém s přebuzením signálů jednotlivých komponent instalace i samotného měřiče.
Měřič AS07STCA-4K R10206 umožňuje měřit výkon VF signálu vyjádřený v dBμV v rozsahu 25...100 dBμV. Snímek obrazovky ilustrující měření signálu DVB-S/S2 současně ze dvou satelitních pozic pro každý pár polarizace/pásma. Tato funkce je užitečná zejména v systémech s více přepínači.

Odesílání zpráv uživatelům IP dveřního systému Hikvision z aplikace iVMS-4200.

Aplikace iVMS-4200 umožňuje odesílat zprávy vybraným nájemníkům. Tato možnost je obzvláště užitečná, zejména v případě složitějších videovrátných systémů, protože umožňuje rychle sdělovat důležité informace všem uživatelům, například o poruchách, údržbě nebo administrativních informacích. Po konfiguraci systému, vytvoření organizace, přidání osob s jejich právy a přiřazení osoby k vnitřní stanici (doplnění informací o rezidentovi) je možné odesílat zprávy. Za tímto účelem přejděte po spuštění aplikace iVMS-4200 na kartu:
 • Přistupte na "Control->Video Intercom->Notice", vyberte "Add" a na kartě "Send to vyberte účastníky.
Po vyplnění dostupných možností (předmět zprávy, typ, fotografie, obsah) a potvrzení tlačítkem Send se zpráva objeví na monitorech uvedených odběratelů.
Snímek okna pro odesílání zpráv
vybraným účastníkům systému IP videointerkomu pomocí aplikace iVMS-4200 (v3).

Základy IP adresování - část 7 - DDNS.

Chcete-li provozovat server, např. s www nebo pro sledování kamer, který má být dostupný odkudkoli z internetu, a pokud nemáte pevnou IP adresu, ale dostáváte ji pouze dynamicky ze serveru DHCP, musíte použít DDNS (Dynamic Domain Name System), tj. službu dynamického jmenného serveru.
Účastníci připojení k internetu často nemají pevnou veřejnou IP adresu, ale čas od času se mění. V takovém případě se uživatel nemůže přímo vzdáleně připojit k takovému místu. Zde přichází na pomoc služba DDNS, která stejně jako DNS disponuje databází záznamů vztahů mezi doménou a číselnou adresou, kterou však může vlastník domény kdykoli aktualizovat (specializovaná služba/aplikace nainstalovaná na hardwaru uživatele informuje server DDNS o změně adresy). Díky tomu je server dostupný pod jedním pevným názvem bez ohledu na to, jakou má aktuálně IP adresu. Z tohoto důvodu lze se serverem komunikovat pouze pomocí adresy domény přeložené serverem DDNS (pokud není známa aktuální číselná adresa serveru, ale nikdy nevíte, jak dlouho bude platná).
Zde je schéma jednocyklové komunikace mezi klientem a serverem bez pevné IP adresy.
prostřednictvím DDNS. Bude se opakovat při příští změně adresy.
1. Vaše IP je 83.17.30.134
2. IP adresa se změnila na: dipol.no-ip.org, takže nyní je to 83.17.30.134.
3. Jaká je aktuální IP adresa dipol.no-ip.org?.
4. dipol.no-ip.org je nyní 83.17.30.134/
5. Dobrý den, 83.17.30.134, pošlete mi své webové stránky
6. Zde je moje webová stránka
Všimněte si, že po změně IP adresy serverem DHCP může chvíli trvat, než ji program nebo směrovač zjistí, a poté může trvat asi minutu, než se informace o aktualizaci odešlou na server DNS. Je třeba mít na paměti, že server může být při změně IP adresy po určitou dobu nedostupný.

Nové produkty:

Jednovidový simplexní adaptér SC/APC bez příruby L4224 určený pro připojení jednovidových optických vláken a kabelů zakončených konektory SC/APC. Pouzdro bez příruby umožňuje použití adaptérů ve výrobcích, které mají omezený prostor pro montáž tohoto typu komponent.

LINEO pul konzola pro účastnický kabel 2,5-3,5 mm E857523 je určena pro realizaci nadzemních vedení na bázi kabelů o průměru do 3,5 mm. Díky svým speciálním vlastnostem bude držák velmi dobře fungovat na úsecích nadzemního vedení mezi sloupem a budovou uživatele.
NEXT povrchová vnitřní zásuvka FTTH 2HP L5303 účastnická zásuvka určená k montáži na stěnu. Používá se v sítích FTTH pro ukončení účastnických vedení. Zásuvka NEXT má prostor pro volitelnou montáž až 2 adaptérů ve standardu SC simplex (ve verzi bez příruby) a vyhrazená pole pro max. 4 spojovací kryty. Zásuvka je chráněna proti náhodnému otevření. Zvláštností zásuvky je její moderní design a malá hloubka 2 cm.


Vyplatí se přečíst

Satelitní signál ve standardu IP. IPTV je způsob poskytování televizního obsahu, který namísto tradičních způsobů, založených na koaxiálním kabelu, využívá technologie používané v počítačových sítích. Nabídka společnosti DIPOL zahrnuje IP streamer, který umožňuje distribuci a správu nabídky satelitní televize DVB-S2X/S2/S prostřednictvím sítě Ethernet (LAN), založené na kroucené dvojlince...>>>více
Streamer sdi416 R81590 vybavený 1 RF vstupem pro příjem volně vysílaných programů FTA v normě DVB-S2X/S2/S.
Řada zařízení ULTIMODE pro testování a měření instalací optických vláken.
Ultimode - nová řada zařízení pro měření optické dráhy