Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 2/2024 (8.1.2024)

Konference WRC-23 stanovila frekvence pro 5G a 6G.

15. prosince 2023 skončila v Dubaji téměř měsíc trvající Světová radiokomunikační konference (WRC), na které byla přijata důležitá rozhodnutí týkající se mobilních komunikací. Konference se zúčastnilo 3900 delegátů ze 163 zemí a hlavním tématem bylo budoucí využití rádiového spektra a dráhy geostacionárních a negeostacionárních družic. Delegáti dosáhli společné dohody o novém mobilním spektru v nízkém pásmu (pod 1 GHz) a středním pásmu v pásmech 3,5 GHz a 6 GHz. Jedním z klíčových rozhodnutí bylo ponechat pásmo UHF v rozsahu 470-694 MHz výhradně pro pozemní televizní služby. Toto rozhodnutí se týká regionu 1, tj. Evropy, Blízkého východu, Afriky a Asie. Očekává se, že tento status quo bude trvat nejméně dalších osm let. Další analýza potřeby uvolnit toto pásmo pro přenos dat je naplánována na WRC-31 (2031).
Velké nadšení vyvolalo budoucí využití pásma 6 GHz (6,425-7,125 GHz). Během konference bylo rozhodnuto o využití tohoto pásma pro mobilní datové techniky - 5G-Advanced v Evropě, Africe a několika zemích v různých částech světa. Určitou neznámou jsou zde USA, které se již dříve rozhodly toto pásmo přidělit jako nelicencované, a to pro příští generaci technik WiFi. Další diskuse a nakonec možná i závazná rozhodnutí pro všechny země budou učiněna na konferenci WRC-27. Bylo rozhodnuto prozkoumat možnost využití pásma 7-8,5 GHz pro technologii 6G do příští konference (2027). Plány počítají s prvním nasazením 6G v roce 2030. Řešila se také integrace mobilních sítí se satelity a byly vydány předpisy, které mají tuto problematiku strukturovat.

NVR Sunell - deaktivace oznámení prostřednictvím poplachového vstupu.

Pokud jsou v budově kromě monitorovacího systému i další systémy, např. systém inteligentní budovy, kontrola přístupu nebo poplachový systém, stojí za zvážení implementace funkce deaktivace DVR. Aktivace této funkce vede k deaktivaci oznámení generovaných poplachovými událostmi, jako je detekce pohybu nebo překročení virtuální čáry. Tyto události jsou obvykle v systému zaznamenány a je o nich veden záznam, ale poplachové akce, jako je odesílání e-mailů nebo odesílání oznámení do klientské aplikace, lze deaktivovat.
Aktivace poplachového vstupu se provádí zkratováním nebo rozepnutím poplachového kontaktu. Například deaktivace poplašného systému (indikující, že uživatel je doma) může vypnout oznámení, protože v tomto případě jsou zbytečná.
Jak připojit signál z ústředny Satel Integra 32 na alarmový vstup rekordéru pomocí relé.
Ve výše uvedeném příkladu nízkoproudý výstup OUT3 ústředny Integra 32 spustí relé, které spojí alarmový vstup 1 rekordéru se zemí. V nastavení záznamníku je tento stav definován tak, že se zakážou e-mailová a push oznámení na telefon majitele.
Nastavení NVR Sunell - konfigurace výstupu alarmu

Optické vlákno pro nadzemní vedení - LINEO.

Při realizaci účastnických přípojek se nejčastěji používají optická vlákna ADSS (All Dielectric Self-Supporting) o průměru cca 3 mm. Vlákno je vedeno k domu účastníka z nejbližšího sloupu a na obou stranách přípojky je instalována tzv. tažná konzola. Taková optická vlákna se vzhledem k nízké ceně, jednoduché konstrukci a relativně malému počtu vláken používají také například v instalacích CCTV, kde je část kabeláže vedena nadzemním vedením.
Stahovací držák LINEO pro účastnický kabel 2,5-3,5 mm
Odtahová rukojeť LINEO E857523
Držák LINEO E857523 je určen k realizaci nadzemních vedení na bázi kabelů o průměru do 3,5 mm. Jedinečnou vlastností držáku, která jej odlišuje od jiných podobných konstrukcí, je to, že kabel lze napínat ze země, nikoliv ze žebříku na sloupu. To znamená, že délku a úroveň napnutí kabelového rozpětí lze nastavit až po instalaci kabelu do držáku. Jedná se o velmi pohodlné a rychlé řešení instalace. Držák je zároveň robustní a odolný vůči povětrnostním vlivům.

Měření signálu DVB-T2 na kanálovém zesilovači.

Kanálové zesilovače mají důležitou funkci v každé kolektivní televizní instalaci. Jsou namontovány na vstupu instalace a slouží k zesílení a vyrovnání všech multiplexů DVB-T2. Samotná konfigurace kanálového zesilovače je jednoduchá a zcela intuitivní. Obvykle se kanálové zesilovače konfigurují pomocí knoflíku (tlačítek) umístěného na přední straně zařízení nebo pomocí libovolného mobilního zařízení vybaveného systémem Android (nebo počítače s Windows). Volba způsobu konfigurace závisí na výrobci daného výrobku. Správná instalační praxe doporučuje nejprve změřit pozemní televizní signál DVB-T2 měřený přímo z antény a poté tento signál změřit pro každý multiplex na výstupu zesilovače. Ideálním řešením je použití certifikovaného měřiče televizního signálu ALPSAT AS07STCA-4K R10206.
Výše uvedený obrázek ukazuje měření pozemního digitálního vysílání DVB-T2/HEVC pomocí měřiče ALPSAT AS07STCA-4K R10206 na výstupu kanálového zesilovače PROFINO Revolution 6711 R89062 pro příklad kanálu 23 v pásmu UHF. Ekvivalentní měření by mělo být provedeno pro ostatní MUXy v systému. V takovém případě je nejlepším řešením použití analyzátoru spektra signálu nebo funkce Tilt Limit, která umožňuje čárové měření až 12 MUX digitální pozemní televize. Zesilovač byl nastaven na výstupní úroveň RF 90 dBuV pro každý z 5 multiplexů. Tato úroveň VF signálu je zcela dostačující pro distribuci a správný příjem desítek přijímačů v systému.

Zobrazovací modul DS-KD-TDM pro dveřní IP videostanici Hikvision.

DS-KD-TDM G73671 je 4" zobrazovací modul určený pro práci s hlavními jednotkami IP dveřních stanic Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 a DS-KD8003Y-IME2 G73646. Je vybaven dotykovým displejem typu IPS s rozlišením 480 x 480 px. Má vestavěnou čtečku tagů ve standardu Mifare (13,56 MHz), dotykovou klávesnici pro přivolání nájemníků a otevření elektrického otvírače dveří pomocí kódu, seznam nájemníků a možnost zobrazení reklamní grafiky. Jeho vysoká funkčnost umožňuje integraci a náhradu několika modulů jediným zařízením. Pomocí aplikace iVMS-4200 je možné nastavit, co se bude zobrazovat na obrazovce při jejím probuzení. Na výběr jsou čtyři možnosti:
  • okno telefonního hovoru (lze zavolat a otevřít kódem),
  • kontaktuje okno,
  • okno volání (seznam kontaktů),
  • okno pro čtení karet.
Zobrazení okna konfigurace modulu DS-KD-TDM G73671 v softwaru iVMS-4200

Průmyslové spínače ULTIPOWER.

jsou určeny pro průmyslové provozy, kde se mohou vyskytovat nepříznivé podmínky, jako je zvýšená prašnost, vysoká nebo nízká teplota nebo vysoká vlhkost. Instalace tohoto typu spínačů se doporučuje také v případě instalací prováděných na stožárech nebo v telekomunikačních šachtách - v hermetických krytech. Přepínače jsou vybaveny ethernetovými porty (Fast Ethernet nebo Gigabit Ethernet, v závislosti na modelu) pro připojení zařízení, jako jsou IP kamery nebo počítače. Průmyslové přepínače ULTIPOWER mají krytí splňující normu IP40 (ochrana proti přístupu k nebezpečným částem, ochrana proti cizím tělesům o průměru větším než 1 mm). Všechny porty mají možnost napájení PoE (přepínač musí být napájen stejnosměrným napětím 48 V). Přepínače jsou vybaveny portem SFP pro převod přenosového média na optické vlákno.
Přístroje mají také následující doplňkové funkce:
  • Rozšířená funkce pro napájení zařízení připojených kroucenou dvojlinkou na vzdálenost až 250 m,
  • Funkce PoE Auto Check automaticky provede aktuální restart připojeného zařízení, pokud je pozastaveno,
  • Podpora HiPoE 90W pro porty 1 a 2 (pouze model N299704),
  • Funkce PD umožňuje napájení přepínače prostřednictvím portu Ethernet (pouze model N299707).
Switch PoE ULTIPOWER 152SFP 802.3af/at 4xPoE FE, 1xFE, 2xSFP 100M, Extend,VLAN, PoE Auto-Check
Ve výše uvedeném příkladu byly spínače instalovány v hermetických pouzdrech umístěných na sloupech. K přepínači byly připojeny IP kamery, které byly napájeny z přepínače prostřednictvím PoE (48V 802.3af). Mezi sloupy bylo vedeno optické vlákno (použito jednovidové vlákno zakončené konektory LC a vložkami SFP), které vytvořilo síť sestávající z pěti kamer a IP kamerového rekordéru (NVR). Použití průmyslových přepínačů zvyšuje spolehlivost takové instalace, protože jsou odolnější vůči přepětí a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Kromě toho optický kabel vedený mezi dvěma sloupy účinně elektricky izoluje obě umístění kamerových bodů.

Nové produkty:

HD-TVI 4-ch DVR: Hikvision DS-E04HQHI-B (2 MP, 15 fps, H.265, SSD 512 GB, HDMI, VGA) TURBO HD 5.0
Hikvision DS-E04HQHI-B 4-kanálový digitální rekordér HD-TVI (2 MP, 15 fps, H.265, SSD 512 GB, HDMI, VGA) TURBO HD 5.0 M75404 je 4-kanálový, vícesystémový DVR schopný nahrávat video z kamer: HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS a IP. DVR pro analogový systém dokáže nahrávat video z kamer s rozlišením 1080p a 720p při 15 snímcích za sekundu. Archivace záznamů je možná na vestavěném disku eSSD s kapacitou 512 GB (k dispozici je 480 GB). Při výchozích parametrech pro 4 kamery s rozlišením 2 MP to znamená přibližně 10 dní nepřetržitého záznamu. DVR umožňuje připojení 4 analogových kamer na vstupy BNC a také 1 IP kamery (až do rozlišení 6 MP).
Mobile DVR: Protect 207 (4 × 1080p, H.265, 25 fps, 1 HDD/SSD slot, GPS, RJ-45)
Digitální mobilní DVR Protect 207 (4 x 1080p, H.265, 25 fps, 1 slot pro HDD/SSD, GPS, RJ-45) M80207 je čtyřkanálový mobilní DVR určený pro použití v autobusech, městských autobusech, minibusech, tramvajích, metru, firemních vozidlech, tahačích s návěsem, hlídkových vozech, vězeňských dodávkách, sanitkách nebo vojenských vozidlech. Byl speciálně navržen tak, aby poskytoval zvýšenou odolnost proti vibracím a nárazům. DVR je určen k montáži do kabiny vozidla, např. pod sedadlo, do přihrádky na rukavice apod. Napájecí kabely je třeba připojit k baterii a spínači zapalování (podobně jako u rádia), aby zařízení automaticky zahájilo nahrávání obrazu a zvuku současně se zapnutím zapalování.
Kamera 4 w 1 tubowa ColorVu Hikvision DS-2CE12HFT-F28 (5 Mpix, 2.8 mm, 0,0005 lx, św. białe do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Vícesystémová trubková kamera ColorVu Hikvision DS-2CE12HFT-F28 (5 MP, 2,8 mm, 0,0005 lx, bílé světlo do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS M75679 je kamera ColorVu určená pro použití v monitorovacích systémech založených na DVR různých typů. Uživatel si může vybrat požadovaný video standard z HD-TVI, HD-CVI, AHD nebo staršího standardu CVBS (ANALOG). Volba standardu se provádí pomocí mikrospínače umístěného na přídavném kabelu. Kamera generuje vysoce kvalitní 5 MP obraz s vysokou čistotou, jasem a živými barvami. Díky vysoké citlivosti 0,0005 lx a vestavěnému přísvitu bílého světla s dosahem až 40 m má výsledný obraz vysokou kvalitu a dobrý výkon i za špatných světelných podmínek nebo bez nich.

Vyplatí se přečíst

Odesílání zpráv uživatelům IP dveřního systému Hikvision z aplikace iVMS-4200. Aplikace iVMS-4200 umožňuje odesílat zprávy vybraným nájemníkům. Tato možnost je obzvláště užitečná zejména v případě složitějších videovrátných systémů, protože umožňuje rychle sdělovat důležité informace všem uživatelům, například o poruchách, údržbě nebo administrativních informacích. Po konfiguraci systému, vytvoření organizace, přidání osob s právy a přiřazení osoby k vnitřní stanici (vyplnění informací o rezidentovi) je možné odesílat zprávy...>> více
Zobrazení okna umožňujícího odesílání zpráv
uvedeným účastníkům IP videovrátného pomocí aplikace iVMS-4200(v3).
ANTÉNY 5G - stabilní připojení