Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 4/2024 (22.01.2024)

Korejci bojují o dominantní postavení ve výrobě průhledných televizorů.

Soupeření společností LG a Samsung v oblasti průhledných displejů předznamenává novou etapu vývoje této technologie ve prospěch spotřebitelů, kteří oceňují inovativní řešení v oblasti zábavy a interiérového designu.
Společnost LG je již řadu let lídrem ve výrobě průhledných displejů OLED, které se používají například ve vozech metra, na reklamních billboardech a všude tam, kde je požadováno průhledné médium pro prezentaci grafiky, fotografií nebo informací. Na veletrhu CES 2024 společnost představila 77palcový model Signature OLED T, který se na trhu objeví ještě letos. Díky průhlednosti obrazovky se po vypnutí televizoru stane prakticky neviditelnou, což má příznivý vliv na flexibilitu designu interiéru a také opticky zvětšuje prostor. Inovace tohoto řešení umožňuje umístit přístroj doprostřed místnosti nebo vedle okna, aniž by bránil výhledu ven. LG OLED T je vybaven zasouvacím kontrastním filtrem, který po skrytí promění obrazovku v tradiční televizor. Výrobce zdůrazňuje, že zařízení dokonale splyne s okolím a podává živý obraz.
Díky doplňkové funkci Always-On-Display (AOD) se zobrazený obsah zdánlivě vznáší, což vytváří atraktivní a atmosférický vizuální efekt. Funkce T-Bar zahrnuje praktický informační pruh probíhající podél spodní části zařízení. Na této liště se mohou zobrazovat různé informace, například zprávy, předpověď počasí nebo názvy přehrávaných skladeb. Zbytek obrazovky přitom zůstává nezakrytý, což umožňuje nerušený výhled na prostředí místnosti. Na rozdíl od běžných televizorů, kde jsou všechny vstupní porty pro připojení externích zařízení umístěny na zadní straně výrobku nebo na bocích, je zde použit bezdrátový přenos obrazových a zvukových signálů.
Významným problémem transparentní technologie OLED, bez ohledu na její použití v televizorech, telefonech nebo počítačích, je riziko vypálení a tendence k degradaci v průběhu času. Společnost Samsung sleduje úspěch společnosti LG a přináší na trh s průhlednými displeji svou technologii Micro LED. Na rozdíl od technologie OLED eliminuje Micro LED problémy s rizikem vypálení a degradací obrazu. Obrazovka MICRO LED společnosti Samsung vypadá jako list průhledného skla, který obsahuje mikroskopické diody LED, což eliminuje viditelné spoje a lom světla během výrobního procesu. V porovnání s průhledným OLED a průhledným LCD nabízí micro LED vyšší jas a intenzitu barev a zároveň lépe odhaluje objekty za obrazovkou než obě konkurenční technologie. Společnost Samsung vysvětluje, že klíčem k takové jasnosti a průhlednosti průhledné micro LED je nezávislé řízení jasu každé micro LED a schopnost poskládat více pixelů blízko sebe při zachování průhlednosti a propustnosti světla.
Prototyp Micro LED společnosti Samsung nadchl publikum mimořádně čistým obrazem.
Televizory micro LED mohou volně přizpůsobovat svůj tvar, protože obrazovka micro LED je modulární. Díky tomu ji lze sestavit v libovolné velikosti a poměru stran; modularita také umožňuje bezrámečkový design a pozorovací úhly jsou extrémně široké, zejména ve srovnání s průhlednými LCD displeji.
Navzdory tomuto oznámení se však technologie Micro LED od společnosti Samsung zatím nevyrábí ve velkém. Stojí za zmínku, že Samsung se u panelů OLED chlubí také funkcí Glare Free, která zachovává věrnost barev a omezuje odrazy při zachování ostrosti obrazu. Použité nízkoreflexní vrstvy jsou přizpůsobeny obrazovkám OLED, takže není nutné volit mezi leskem a odrazem.
Jako zajímavost stojí za zmínku největší skládací televizor, který představila společnost C Seed. Televizor s názvem N1 má úctyhodnou úhlopříčku 137 palců a v době nepoužívání se dokáže složit do kompaktního obdélníkového tvaru. Díky tomuto inovativnímu řešení nenarušuje estetiku interiéru, pokud není aktivován. Obrazovka N1 poskytuje jasný a kvalitní obraz a její schopnost otáčení o 180 stupňů zvyšuje flexibilitu při nastavování směru zobrazení. Nepřehlédnutelné rozdělení jednotlivých částí rozkládací obrazovky je umožněno vlastním systémem společnosti, známým jako "Adaptive Gap Calibration". Tento systém automaticky měří vzdálenost mezi okraji, pomocí senzorů zjišťuje posuny a kalibruje jas sousedních LED diod. Díky tomuto jedinečnému přístupu nejsou na obrazovce vidět žádné "švy", což přispívá k jednotnému a plynulému obrazu.

Inteligentní detekce pohybu v Sunell.

Nejdůležitějším úkolem systému detekce pohybu je detekovat vstup osoby nebo vjezd vozidla do sledovaného prostoru. Každá detekce pohybu může vyvolat poplachovou událost (např. upozornění uživatele, hlídače nebo obsluhy) a spustit záznam obrazu.
Tradiční detekce pohybu fungovala na základě změn intenzity světla dopadajícího na pixel snímače (nebo větší skupiny pixelů). Jakákoli změna světla vyvolala detekci, takže systém zachytil i pohyb objektů, které nebyly pro zabezpečení relevantní. Normální detekce pohybu byla citlivá například na pohyb listí ve větru, prolétajícího hmyzu, ptáků, stínů nebo srážek.
Inteligentní funkce detekce pohybu v zařízeních Sunell pracuje s údaji z tradiční detekce, ale analyzuje události pro zjištění přítomnosti osob nebo vozidel. Výstražná oznámení z inteligentní detekce pohybu jsou konfigurována nezávisle na tradiční detekci, takže jsou odesílána pouze správná oznámení. To zvyšuje účinnost celého systému a snižuje počet falešných poplachů, které se dostanou k uživateli. Kromě toho lze v záznamech uložených na kompatibilním DVR snadno vyhledávat přítomnost osob nebo vozidel.

Barevné pigtaily s jednovidovými vlákny.

Společnost Dipol nabízí sady barevných optických pigtailů, které umožňují estetické zakončení optického vedení a snadnou identifikaci jednotlivých vláken ve spínači, spojovacím zásobníku apod.
Nabídka zahrnuje 12 barevných variant copánků, které jsou rozděleny do tří skupin (čtyři barvy na sadu):
  • červená, zelená, modrá, žlutá,
  • bílá, šedá, hnědá, fialová,
  • aqua, černá, oranžová, růžová.
Pro každou barevnou sadu jsou k dispozici 3 verze konektorů: SC/UPC ( L35511A, L35511B, L35511C ), SC/APC ( L35522A, L35522B, L35522C ), LC/UPC ( L35551A, L35551B, L35551C ).
Single-mode Pigtail ULTIMODE PG-51S (1 x SC, 9/125)
Spínací stanice SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplexní
Sada s konektory SC/UPC L35511A (barvy: červená, zelená, modrá, žlutá) a příklad použití v minipřepínači L5312 (nutný nákup dvou sad). Použití barev umožňuje identifikovat vlákna, která jsou zodpovědná za jednotlivé přenosy.

Komplexní řešení pro hotely - hlavice TERRA.

DVB-S/S2 Majitel jednoho z hotelů stál při rozhodování o nákupu televizního systému před volbou vhodné hlavice. Trh nabízí modely headendů od mnoha výrobců, které se liší cenou a funkčností. Vzhledem ke konkurenceschopné ceně a spolehlivé a vysoké funkčnosti padla nakonec volba na headend TERRA, který se skládá z transmodulátorů tdx-420C r81619 a tdx-480 R81621.
Tradiční koncová stanice umožňuje distribuci televizních signálů na základě koaxiálního kabelu. Hlavice převádějící satelitní programy z DVB-S/S2 na signály DVB-T/C jsou nejoblíbenějším řešením používaným v mnoha hotelech. Satelitní programy mohou doplňovat pozemní televizní programy nebo být jediným zdrojem programové nabídky v zařízení. Absence potřeby dalších přijímačů (např. satelitních přijímačů) u televizních přijímačů činí toto řešení obzvláště atraktivním pro hotely, penziony, byty nebo nemocnice.
Příklad hlavice TERRA s vyhrazenými transmodulátory TDX-420C a slotem CAM CI R81619 a tdx-481 FTA R81621 instalovanými v pouzdře CD001 s lištou DIN BD001 R90001. Na montážní desce ID001 R90003 je navíc namontován multipřepínač SRM-522 R80522 a přepínač Ethernet. Celý systém má přidaný panel ventilátoru s termostatem FD001 R90002. Jeden kabel z multipřepínače SRM-522 R80522 byl přiveden k transmodulátoru TDX-420C R81619 a tdx-481 FTA R81621, což umožňuje přijímat signály z libovolného satelitního transpondéru zvolené družice..

Použití reléových výstupů v IP videointerkomovém monitoru DS-KH6320-WTE1 Hikvision.

Při instalaci videointerkomového systému je někdy potřeba instalovat dodatečnou signalizaci, která uživatele informuje o tom, že někdo stiskl tlačítko pro vyvolání hovoru na dveřní stanici. Příkladem může být instalace systému v hlučném obchodě, který používá osoba se sluchovým postižením, nebo chcete-li nainstalovat signalizaci před domem, abyste si při pobytu na zahradě uvědomili, že někdo přijel.
Videomonitor DS-KH6320-WTE1 má dvě vestavěná relé, která lze aktivovat, když začne zvonit po stisknutí tlačítka volání. Tato relé mohou pracovat v monostabilním (1-180 s) nebo bistabilním režimu. Provozní dobu a režim každého relé lze konfigurovat individuálně. Jedno relé může být například připojeno k akustickému signálu s dobou provozu 5 s a druhé k optickému signálu s dobou provozu 60 s. Přiřazení relé k tlačítku volání lze provést pomocí aplikace iVMS-4200 po vstupu do nastavení vzdáleného monitoru na kartě: Domofon -> Přidružení odkazů. Zde vyberte možnost Zapnout a zvolte reléový výstup, který bude aktivován při volání. Konfigurace režimu relé a provozní doby je možná přímo z monitoru.
Ve výše uvedené konfiguraci je relé 1 přiřazeno tlačítku volání.
Jakmile začne monitor vyzvánět, aktivuje se vybrané relé.

Konektory RJ-45.

EZ RJ-45 kategorie 5e J2012_100 a kategorie 6 J2013_100 jsou k dispozici u společnosti DIPOL. Jejich charakteristickým rysem je průchozí otvor na jednotlivých vodičích, který zajišťuje rychlejší a efektivnější krimpování konektoru. Konektor je třeba krimpovat a přebytečné slaněné vodiče odříznout pomocí speciálního krimpovacího nástroje E7911.
Konektory modulární 8p8c (RJ-45) kat. 5e drát typ EZ (100 ks.)
Modulární konektor 8p8c (RJ-45) cat. 5e,
typ EZ J2012_100
Konektory modulární 8p8c (RJ-45) kat. 6 drát, typ EZ (100 ks.)
Modulární konektor 8p8c (RJ-45) kat. 6 vodič,
typ EZ J2013_100
Konektor připravený k lisování
Krimpovací nástroj Hanlong HT-580ER RJ-45 (NC konektory - přímé)
Hanlong HT-580ER Krimpovací nástroj RJ-45 (konektory EZ - přímé) E7912
Konektor je vybaven pružinovou západkou, která zabraňuje samovolnému odpojení od zásuvky. Jednotlivé kontakty mají ostré, mírně rozmístěné zuby, které prorazí izolaci jednotlivých vodičů a zajistí bezpečné a trvanlivé spojení.

Nové produkty:

Modul TP-Link TL-SM5310-T 10G BASE-T RJ45 10G/2,5G/1G/100M L1441 SFP+ umožňuje připojit port Ethernet (10/2,5/1/0,1G) k rozhraní SFP+.


DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA IPTV streamer s integrovaným USB portem TERRA
Streamer IPTV DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 je zařízení, které umožňuje distribuci a správu satelitního televizního obsahu prostřednictvím sítě Ethernet (LAN) na bázi kroucené dvojlinky. Jeden panel umožňuje konverzi signálů z 16 satelitních transpondérů (nekódovaných kanálů) na 2 IP streamy umožňující distribuci až 200 televizních kanálů s celkovou efektivní šířkou pásma 1,2 Gb/s (600 Mb/s pro každý ze dvou portů). Dostupný výstupní IP stream je přiveden do sítě LAN a doručen ke koncovým přijímačům - obvykle pomocí přepínačů. Technologie multicast používaná v tomto typu systému umožňuje významnou úsporu síťových zdrojů
.
ORL302F E optický přijímač s výstupem 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA
Optický přijímač ORL302F E DVB-T2 s širokopásmovým výstupem TERRA 4x Legacy+ A3141 umožňuje konverzi optického signálu přicházejícího z vysílače OTF302 6F31 E A3031 nebo OTF302 6F55 E A3055 na elektrický signál. Signál je přijímán z optického vysílače prostřednictvím pasivní optické sítě a převáděn zpět na původní IF signál. Zařízení obsahuje 4 výstupy Legacy, stejně jako u klasického plnopásmového převodníku a signálů DVB-T2, DAB, FM. Kromě toho je přijímač ORL302F E A3141 vybaven 2 konektory F pro připojení multipřepínače typu dSCR. Takové přijímače jsou často označovány jako "virtuální konvertory". Tyto signály je třeba přivést do multipřepínače s příslušným počtem výstupů a poté již koaxiálním kabelem do účastnických zásuvek. Za přijímačem je možné vybudovat složitější systémy s více multipřepínači
.

Vyplatí se přečíst

Monitorování rodinného domu na základě kamer Hikvision řady EasyIP Lite. Níže uvedené schéma zobrazuje monitorovací systém pro rodinný dům na základě IP kamer Hikvision DS-2CD1043G2-I K03027 s detekcí pohybu 2.0, které patří do řady EasyIP Lite. Kamery jsou vybaveny snímačem s rozlišením 4 MPix a pevnou ohniskovou vzdáleností pro široký pozorovací úhel 99°. Tento model využívá infračervené diody LED vyrobené technologií EXIR 2.0, která umožňuje rovnoměrné osvětlení sledovaného prostoru při nočním provozu...>>>více
Při použití čtyř kamer s rozlišením 4 Mpix (2560 x 1440 px), nepřetržitém záznamu 20 snímků za sekundu 24/7, nastavené kompresi H.265 a výběru profilu pro střední složitost scény vydrží záznamy na pevném disku o kapacitě 2 TB přibližně 14 dní.
Řada zařízení ULTIMODE pro testování a měření instalací optických vláken.
Ultimode - Řada zařízení pro měření optické dráhy