Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 9/2024 (26.02.2024)

Ideální tlumení je snadnou cestou k bezpečným přilbám.

Inženýři z Coloradské univerzity v Boulderu a Sandia National Laboratories vyvinuli novou konstrukci výstelky, která odolá vysokým nárazům. Studie vrhá nový pohled na něco, s čím se většina lidí setkává neustále, ale málokdy tomu věnuje pozornost, totiž na pěny. Pěny jsou měkké, porézní struktury určené k pohlcování energie při tlaku. Mají však jednu zásadní nevýhodu, a tou je, že se při silném stlačení stočí do tuhého válce. Aby tento problém vyřešila, napsala skupina výzkumníků počítačové algoritmy, které pomohou přepracovat tlumicí materiály tak, aby se deformovaly podle určitého vzoru.
Testování vložky vytištěné na 3D tiskárně na Coloradské univerzitě v Boulderu
Při testování nového řešení bylo zjištěno, že navržené polstrování je schopno absorbovat o 25 % více energie než předchozí řešení. To, co dodává pěně odolnost, jsou malé duté prostory. Ty se při stlačení houby uzavřou a pohlcují energii. Podle nejnovějších představ je polstrování tvořeno sítí šestiúhelníkových věží nebo deskových mřížek, které vypadají trochu jako včelí plástve. V důsledku tlaku se voštiny deformují a vytvářejí vlnu, která účinně pohlcuje sílu nárazu.
Pomocí nového softwaru byla navržena voštinová struktura, která byla následně upravena přidáním několika záhybů připomínajících měchy v harmonice. Tyto záhyby pomáhají strukturovat strukturu během deformace a umožňují mnohem plynulejší zhroucení. Pomocí 3D tiskárny byly vytvořeny bloky o velikosti malé cihly z pružného materiálu zvaného termoplastický polyuretan. Poté byly stlačeny pomocí stroje pro nárazové zkoušky. Skupina zjistila, že její bloky dokážou absorbovat přibližně šestkrát více energie než standardní pěny vyrobené ze stejného materiálu a až o 25 % více než jiné voštinové struktury. Struktury lze vytvořit z různých typů materiálů, od pružných plastů až po tvrdý hliník. Sečteno a podtrženo: přilby uvedené v nadpisu možná brzy nabídnou mnohem lepší ochranu než dnes.

Připojení dvou zařízení přes jeden kroucený pár.

Poznámka: Následující řešení je "záchranou" při instalaci a nemělo by být považováno za instalační standard. V instalacích, kde je mezi dvěma body položena pouze jedna kroucená dvojlinka a je potřeba připojit dvě zařízení, např. kamery IP, je potřeba kroucenou dvojlinku odpovídajícím způsobem prodloužit.
Níže je uveden diagram, který ukazuje, jak takovou instalaci správně provést. Přenos dat v síti FastEthernet (100 Mb/s) probíhá po vodičích 1,2,3,6, takže vhodné připojení vodičů ke konektorům RJ-45 umožní připojit dvě zařízení. Za zmínku stojí i napájení PoE, které může být rovněž zajištěno na stejných pinech jako data (kamera musí podporovat standard 802.3af, varianta A).
Toto řešení bohužel nebude vždy fungovat vzhledem k délce krouceného páru a nutnosti značného odvíjení vodičů na konci krouceného páru. Je záchranou v situacích, kdy je vedena pouze jedna kroucená dvojlinka a není možné použít přepínač (např. N29810).
Připojení dvou zařízení k jednomu kabelu UTP

Resetování hesla kamery nebo DVR Dahua prostřednictvím aplikace DMSS v telefonu.

Resetování hesla je možné ve dvou případech:
Zařízení je přidáno k účtu DMSS a je online+++ (můžete získat náhled obrazu) - nejjednodušší způsob, jak resetovat heslo, je změnit ho prostřednictvím aplikace. Na domovské stránce přejděte na Podrobnosti o zařízení → Úprava zařízení → Změna hesla → Obnovit heslo. Poté zadejte nové heslo.
2. Zařízení nemusí být přidáno k účtu a být online, ale je spojeno s nástrojem pro resetování hesla v aplikaci DMSS:
 • V systému DMSS spusťte : Já→Správce nástrojů→Správa hesel zařízení.
 • Propojení spočívá v naskenování speciálního QR kódu, který je k dispozici v rozhraní prohlížeče zařízení v části Účet → Obnovení hesla.
 • Pokud je heslo zapomenuto, pak při přihlašování zvolte Zapomenuté heslo → Režim obnovení → QR kód pro vazbu.
 • V aplikaci DMSS zadejte nástroj pro resetování hesla v aplikaci DMSS a naskenujte QR kód pro svázání zařízení. Zobrazí se speciální kód pro resetování hesla.

DVB-S2X/S2/S v IP.

Díky technologii distribuce televizního signálu na bázi IP lze budovu, ve které má být signál dostupný, vybavit pouze kroucenou dvojlinkou. Kromě nižších nákladů na kabeláž se získá řada interaktivních funkcí a nabídku kanálů lze přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníka. IP streamy lze sledovat na televizorech s vestavěným IP přijímačem, nebo pokud jím televizor nedisponuje, pomocí digitálního IPTV přijímače TERRA R81612 VSA N5. Kromě toho lze využít bezplatný software pro přehrávání videa a zvuku, který pomáhá např. VLC.
DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA IPTV streamer s integrovaným USB portem TERRA
Streamer IPTV sdi416 FTA R81590.
IPTV streamer sdi482C s duálním CI slotem R81594.
Pro zavedení satelitního signálu do IP instalace můžeme použít:
 • IPTV streamer 16xDVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 s vestavěnou zásuvkou USB TERRA - zařízení umožňuje převést signál DVB-S2X/S2/S (16 transpondérů) na IP multicastový stream s maximální propustností 1,2 Gb/s.
 • IPTV streamer 8xDVB-S2X/S2/S-IP sdi482C s duálním CI slotem a portem USB TERRA R81594 - zařízení umožňuje převést signál DVB-S2X/S2/S (kódované kanály z 8 transpondérů) na IP multicast stream s maximální propustností 0,6 Gb/s.
Díky televizní distribuční technologii založené na IP, kabeláž v budově může být omezena pouze na jeden (data + IPTV) nebo dva (oddělené pro data a pro IPTV) UTP / FTP kabely. Vedle nízké ceny těchto kabelů, uživatelé získají také přístup k dalším interaktivním prvkům a programování lze přizpůsobit jejich specifickým požadavkům.

Nová dveřní stanice určená pro podporu druhé generace IP dveřních systémů Hikvision.

Společnost Dipol nyní nabízí dveřní stanici IP Villa DS-KV9503-WBE1 G73615 s 1 subskripcí a autentizací pomocí PIN, QR kódu, obličeje a karty nebo klíčenky pracující ve standardu Mifare (13,56 MHz). Díky estetickému designu a vysoké funkčnosti je tato stanice ideální pro stavební systémy pro rodinné domy, vily, kanceláře nebo byty. Je ideálním řešením pro ty, kteří hledají elegantní dveřní stanici s vysokou funkčností. Stanice je vybavena 4" barevným dotykovým displejem LCD typu IPS s rozlišením 800 × 600 p. Dvě vestavěné barevné kamery s rozlišením 2 MP poskytují dobrou kvalitu obrazu a účinnou funkci ověřování obličeje nebo QR kódu. Jedno fyzické tlačítko pro volání umožňuje rychlé navázání hovoru. Vestavěná 2 relé umožňují ovládat bránu nebo vstupní branku. Infračervený přísvit s dosahem až 3 m zajišťuje správné pozorování za zhoršených světelných podmínek. Dveřní stanice je vybavena ethernetovým portem pro napájení a připojení k síti a také modulem Wi-Fi (2,4 GHz). Konfigurace je možná pomocí aplikace iVMS-4200 nebo přímo po přihlášení přes webový prohlížeč. Vzdálené prohlížení a otevírání je možné prostřednictvím mobilní aplikace Hik-Connect.
Pohled na IP dveřní stanici DS-KV9503-WBE1 G73615

Příčiny problémů při uvádění do provozu v optických instalacích RTV/SAT.

Optické kabely se stále častěji používají v kolektivních instalacích pozemní a satelitní televize. Vzhledem k tomu, že tento typ kabeláže je pro mnoho instalatérů, kteří tyto typy systémů po léta vytvářeli na bázi tradiční měděné kabeláže, stále novinkou, mají relativně často problémy s jejich uvedením do provozu. Tyto problémy lze obvykle snadno diagnostikovat a odstranit.
Jednou z hlavních výhod použití optických kabelů v kolektivních instalacích RTV/SAT je možnost nahradit měděné devítikabelové hlavní vedení jediným optickým kabelem o průměru 3-5 mm.
Níže je shrnut seznam nejčastějších příčin poruch v instalacích optických vláken RTV/SAT:
 • problémy s kabeláží způsobené nadměrným útlumem na spojkách, konektorech, ohybech kabelů a nemožností tento útlum ověřit. Často se stává, že osoba instalující anténní soupravu a aktivní zařízení je připojuje ke stávající kabeláži. Instalační práce by měly začít kontrolou stavu kabelů, zejména proto, že se často jedná pouze o jeden nebo maximálně několik málo kabelů. Útlum kabelu lze zkontrolovat pomocí zdroje světla, například L5819, a měřiče optického výkonu, například L5815.
  .
 • používání konektorů s nesprávným typem výřezu koncovky: APC místo PC a PC místo APC. Mnozí montéři nevěnují pozornost typu konektoru optického vysílače, přitom v závislosti na výrobci a modelu mohou vyžadovat konektory s rovnou ferulí, například FC/PC, SC/PC (modré konektory), nebo s úhlovou ferulí, například SC/APC (zelené konektory). Chyba v tomto ohledu má kromě rizika poškození konektoru na optickém vysílači za následek zvýšení útlumu spojení přibližně o 4-7 dB, což je často téměř polovina celkového rozpočtu optického výkonu.
 • Příliš silný signál na vstupu optických přijímačů. Pokud optické vlákno spojuje vysílač s přijímačem přímo (bez rozbočovačů), je nutné na vstupu přijímače použít útlumové prvky signálu. Výkon optického vysílače a rozsah citlivosti optického přijímače se mírně liší v závislosti na značce a modelu zařízení, proto se o jejich hodnotách přesvědčte kontrolou údajů v datovém listu
  .
 • Nesprávné připojení zástrček typu FC. Při instalaci je nutné správně umístit zástrčku vzhledem k zásuvce. Existuje pouze jedna poloha zásuvky a zástrčky, při které vodítko na konektoru zasahuje do zářezu v zásuvce. Při jakékoli jiné poloze se zásuvka a zástrčka správně nespojí, přestože je matice konektoru našroubována na zásuvku. Při nesprávné instalaci vzniká mezi konektorem a zásuvkou mezera, která brání přenosu signálu. Více informací o tomto tématu si můžete přečíst zde.
 • Příliš vysoká nebo příliš nízká úroveň RF/TV signálu na vstupu optického vysílače. Optické vysílače jsou obvykle vybaveny obvodem AGC, který pro svou správnou činnost vyžaduje určitou minimální úroveň. Před připojením signálu z antén k vysílači je nutné se seznámit s technickými specifikacemi vysílače týkajícími se přijatelného rozsahu signálů na vstupu.
Optická vlákna používaná v optických instalacích RTV/SAT jsou zařízení typu "plug & play". Důkladné seznámení s technickými údaji zařízení a znalost výše popsaných problémů a způsobů jejich řešení zaručují 100% úspěch při tomto typu instalace.

Nové produkty:

TRANS-DATA LTE anténa KYZ 10/10 + 20 m kabel + SMA [698-960, 1710-2700 MHz].
TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 anténa + 20 m kabel + SMA [698-960, 1710-2700 MHz] A741024_20 je log-periodická směrová anténa MIMO pro venkovní montáž, určená pro příjem a vysílání signálů modemů LTE/GSM/3G. Anténa má zisk 10 dBi. Je určena pro práci s modemy LTE, telefony nebo modemy: DCS, LTE, 5G (vybavené dvěma anténními konektory). Pracovní pásmo: 698-960, 1710-2700 MHz.

TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa + 10 m kabel + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz].
TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa + 10 m kabel + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz] A741027_10 je log-periodická směrová anténa MIMO pro venkovní montáž, určená pro příjem a vysílání signálů modemů 5G/LTE/GSM/3G. Anténa má zisk 11 dBi. Je určena pro práci s modemy LTE, telefony nebo modemy: GSM, DCS, 3G, LTE, 5G (vybavené dvěma anténními konektory). Pracovní pásmo: 698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz.

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265)
Stropní IP kamera Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ (4 MP, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lux, IR až 30 m, MD2.0, H.265) K02008 je stropní IP kamera Hikvision, součást řady EasyIP Lite. Kamery této řady mají základní, nejčastěji používané funkce, takže jsou ideální pro většinu systémů, kde je vyžadován stabilní a bezproblémový provoz. Kamera je vybavena funkcí detekce pohybu 2.0, která eliminuje falešné poplachy odfiltrováním objektů typu člověk/vozidlo. Je vybavena snímačem CMOS s rozlišením 4 MP a úhlopříčkou 1/3" a infračerveným přísvitem založeným na technologii EXIR s dosahem až 30 m, který zajišťuje správnou viditelnost za zhoršených světelných podmínek. Má varifokální objektiv typu Motozoom 2,8-12 mm, který umožňuje dálkovou změnu úhlu záběru v rozsahu 96° - 29,2°.

Vyplatí se přečíst

Testování optického systému. Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 je jednoduché, ale funkční zařízení pro testování optických systémů. Přístroj umožňuje provádět reflektometrická měření tradičním způsobem (pomocí reflektogramu a tabulky událostí) nebo v automatizované podobě (funkce iOLA), kdy přístroj automaticky vybírá parametry měření a prezentuje výsledky v uživatelsky přívětivé grafické podobě...>>>více.
Jednou z výhod OTDR L5830 je možnost vygenerovat profesionální zprávu o provedených měřeních...
Společná instalace s příjmem ze dvou vysílačů DVB-T2 - testy antén DIPOL SMART a kanálového zesilovače TERRA