Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 10/2024 (04.03.2024)

Nová technologie průsvitných solárních článků - oboustranné tandemové solární články.

Výzkumníci z Korejského institutu pro výzkum energie (KIER) dosáhli významného pokroku ve stabilitě a výkonu průsvitných solárních článků. Výzkumníci vyvinuli průsvitné solární články na bázi perovskitu (oxidu vápenatého a titanu) s rekordní účinností (účinnost přeměny energie) 21,68 %, což z nich činí nejúčinnější perovskitové solární články na světě využívající průhledné elektrody. Kromě toho články vykazovaly pozoruhodnou životnost - po 240 hodinách provozu si zachovaly více než 99 % původní účinnosti. Vzhledem k tomu, že se svět snaží postupně snižovat závislost svých energetických potřeb na fosilních palivech, jsou zapotřebí vysoce účinné solární články. Běžně používané solární články mají účinnost přeměny energie pouze 20 %, což znamená, že nemůžeme využít zbývajících 80 % připadajících na stávající fotovoltaickou infrastrukturu. Aby se zvýšila rychlost přeměny energie, pracují vědci s materiály, jako jsou perovskity, které mohou zajistit vysokou energetickou účinnost.
Pro výrobu průsvitných perovskitových solárních článků je nutné nahradit kovové elektrody (běžné neprůhledné solární články) průhlednými elektrodami, které propouštějí světlo. Ve srovnání s neprůhlednými solárními články vyrobenými za stejných podmínek jsou vlastnosti přenosu náboje a stabilita průsvitných zařízení sníženy a přesné příčiny a řešení nebyly objasněny. Výzkumníci použili elektrooptickou analýzu a zjistili, že ionty lithia (Li) přidané za účelem zvýšení elektrické vodivosti difundují do vrstvy oxidu kovu, která slouží jako pufr, což způsobuje její degradaci. Kromě identifikace příčiny navíc výzkumníci problém vyřešili optimalizací doby oxidace transportní vrstvy. Zjistili, že přeměna iontů lithia na stabilní oxid lithný optimalizovanou oxidací zmírňuje difúzi iontů lithia, čímž se zvyšuje stabilita zařízení. Tento objev ukazuje, že oxid lithný, který byl dříve považován za pouhý vedlejší produkt reakce, může hrát klíčovou roli při zlepšování výkonu a stability. Dalším krokem ve výzkumu bylo použití nových solárních článků, čímž vznikly první oboustranné tandemové solární články, které využívají světlo odražené od zadní strany a dopadající na přední povrch. Ve spolupráci se společností Jusung Engineering Co. Ltd. a Výzkumným centrem v Jülichu v Německu dosáhly solární články vysoké účinnosti 31,5 % (pro obě strany) při konfiguraci se čtyřmi svorkami a 26,4 % při konfiguraci se dvěma svorkami za podmínek, kdy světlo odražené od zadní strany představuje 20 % standardního slunečního světla..

Funkce pomocného monitoru u DVR Sunell.

NVR Sunell DVR jsou vybaveny dvěma video výstupy - HDMI a VGA - které ve výchozím nastavení zobrazují stejný obraz (paralelní výstupy). Modely DVR s 8 a více kanály nabízejí funkci pomocného monitoru, která umožňuje částečně nezávislé zobrazení obrazu z kamery. Počet kanálů, které lze zobrazit na každé obrazovce, je omezen na polovinu standardního počtu kanálů. Například u osmikanálového DVR lze na každé obrazovce zobrazit maximálně čtyři kanály.
Hlavní nabídka se vždy zobrazuje na monitoru připojeném kabelem HDMI, zatímco na sekundárním monitoru lze zobrazit pouze náhled obrazu.
Obsluha pomocné obrazovky na 16kanálovém DVR Sunell.
Na obrazovce přes HDMI se zobrazuje menu DVR a náhled až 8 kamer, přes VGA 8 kamer.

Instalace multipřepínače ve vícebytovém domě.

Instalace multipřepínače pro dodávku digitální pozemní televize DVB-T2 a satelitní televize DVB-S/S2 do bytů jsou vynikajícím doplňkem a alternativou kabelových instalací ve vícebytových domech. O tom, jaké programy chce sledovat, rozhoduje koncový uživatel, a to buď zakoupením vhodného satelitního tuneru, nebo uzavřením individuální smlouvy s některým z provozovatelů digitální platformy. Výrobky TERRA určené pro instalaci v systémech SMATV/SATV jsou především špičková zařízení, na která se vztahuje čtyřletá záruka. Televizní sítě s nimi vyrobené zajišťují vynikající příjem signálu po dlouhou dobu.
Antenní stožár byl namontován na střeše budovy pro více rodin, na kterém byla zavěšena 120 cm satelitní anténa A9682, která zajišťovala příjem signálů ze dvou satelitních pozic: Hotbird 13°E a Astra 19,2°E. Pro pozemní televizní vysílání DVB-T2 v pásmech VHF a UHF byly použity tyto antény: Dipol 4/5-12 A0140 (vertikální polarizace), DIPOL SMART HORIZON A2230 (horizontální polarizace), zatímco pro FM rádio byla použita anténa Dipol 1RUZ PM B A0221. Pro vyrovnání a zvýšení úrovně signálu DVB-T2 se používala sada zesilovačů: kanálový at440 a širokopásmový ma400 (v současné době jsou v nabídce společnosti DIPOL tyto zesilovače nahrazeny novějším modelem PA-321T R81613 nebo PA-420T R82516). Nové modely zesilovačů TERRA se programují pomocí libovolného mobilního zařízení vybaveného počítačem se systémem Android nebo Windows, aplikace TERRnet. Mají schopnost zesílit až 20 nezávislých DVB-T2 MUXů). RF/SAT signál byl poté distribuován do jednotlivých bytů pomocí multipřepínačů TERRA řady MV-9xx. Odlévané pouzdro zařízení TERRA zaručuje vysokou účinnost stínění - třída A.

Připojení další čtečky přes RS-485 k dveřní stanici Hikvision Villa IP.

Dveřní stanice Hikvision Villa IP řady DS-KV8xx3-WME1(B) mají vstup RS-485, který lze použít k připojení další čtečky. Takovou čtečku lze namontovat na výstupní straně objektu v případě, že zákazník nechce otevírat bránu pomocí kliky nebo místního otevíracího tlačítka. Čtečku DS-K1107AM G75369 lze použít jako odjezdovou čtečku. Před připojením čtečky je třeba na čtečce nastavit příslušnou adresu (např.:1) přesunutím prvního přepínače DIP do polohy ON. Poté se čtečka připojí ke dveřní stanici prostřednictvím sběrnice RS-485 (žlutý kabel RS-485(+), modrý kabel RS-485(-)). Po připojení čtečky napájejte dveřní stanici pomocí přepínače PoE nebo napětím 12 V/DC a čtečku pomocí napětí 12 V/DC. Po správné konfiguraci systému videovrátného a přidání klíčenky Mifare (13,56 MHz) přiložením ke čtečce zabudované ve dveřní stanici nebo připojené přes RS-485 se spustí relé jedna ve dveřní stanici a uvolní se elektrický otvírač dveří.
Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE), PoE Auto Check
Příklad připojení čtečky DS-K1107AM G75369 k dveřní stanici DS-KV8113-WME1(C) G73632

Stavba domu - jaká kabeláž pro internet?

Vzhledem k postupnému vývoji technologií, změnám v nabídce poskytovatelů služeb a technickým novinkám, které se objevují na trhu, se doporučený způsob kabeláže v budově dnes výrazně liší od způsobu před několika lety.
Při navrhování kabeláže pro internet musí osoba plánující instalaci vzít v úvahu několik faktorů, které mohou ovlivnit konečné uspořádání kabelů. Položení příliš malého počtu kabelů nebo volba nevhodného typu kabelu může mít za následek značná omezení při budoucím používání. Na druhou stranu je důležité zohlednit ekonomický faktor a neplánovat příliš mnoho kabelů, které nebudou nikdy použity. Jak tedy v současné době správně zapojit svůj domov?
Výběr kabeláže. Základním přenosovým médiem pro sítě LAN by měl být měděný kroucený pár. Používání optických vláken pro přenos v domácnostech jistě nenajde v nejbližších letech opodstatnění. V domácím prostředí se doporučuje používat kroucenou dvojlinku kategorie 5e nebo 6. Tento typ kabelu umožňuje přenos dat rychlostí až 1 Gb/s, což se v příštích několika letech nebo dokonce desetiletích jistě ukáže jako dostatečné. Ti, kteří mají větší rozpočet, mohou zvážit položení krouceného kabelu kategorie 6, který umožňuje přenos dat až 10 Gb/s. Vzhledem k tomu, že na trhu existují zařízení pracující rychlostí 2,5 Gb/s, může se taková kroucená dvojlinka ukázat jako bezpečnější řešení. Samostatnou otázkou je volba mezi stíněnou a nestíněnou kroucenou dvojlinkou. Může se zdát, že dražší stíněný kabel bude vždy lepším řešením, je však třeba mít na paměti, že použití stíněného kabelu si vynucuje použití stíněných systémových komponent: zásuvek (nutnost uzemnění) a aktivních zařízení (stíněné porty). Vzhledem k ceně, dostupnosti a obtížné montáži stíněných kabelů a zařízení, jakož i k tomu, že v obytné budově není výskyt elektromagnetického rušení významný, doporučuje se pokládat nestíněné kroucená dvojlinka.
LAN v domácnosti - schéma zapojení
Zelená linka ⇒ E1171 50 Ohm koaxiální kabel Tri-Lan 240 pro anténu LTE/5G
Fialová řada ⇒ E1611 NETSET U/UTP 6 gelový, černý - venkovní kroucená dvojlinka pro anténu WLAN
Modrá linka ⇒ E1608 NETSET U/UTP 6 kabel - vnitřní kroucená dvojlinka pro zásuvky
Světle modrá čára ⇒ kabel pro poskytovatele internetu
Topologie - jak zařídit? Jako optimální se jeví vést jeden kabel do každé místnosti v domě. Poskytne vám to volnost při výběru umístění přístupového bodu nebo možnost bez problémů připojit dva přístupové body, když dosah jednoho zařízení nestačí. Mějte na paměti, že signál WiFi musí dosáhnout k zařízením, jako jsou klimatizace, tepelná čerpadla (pece ústředního topení), rekuperátory, chladničky a další zařízení vybavená moduly WiFi. Důležitá se může ukázat i možnost volného připojení počítače nebo jiného zařízení ke kabelové síti. Mějte na paměti, že některé aplikace mohou pro stabilní provoz vyžadovat kabelové připojení. To se týká například streamování videa ve vysokém rozlišení nebo hraní online her. Při plánování kabeláže je třeba mít na paměti, že internet dnes nepoužívají pouze osobní počítače. Kroucená dvojlinka musí být vedena i do míst, kde jsou instalovány televizory, konzole a domácí kina. Je také vhodné myslet na jednu zásuvku v kuchyni, koupelně nebo jiné místnosti.
Kde získat signál? Při budování sítě LAN v domě byste měli zvážit možné zdroje přístupu k internetu. Vedení krouceného kabelu do nejnižší úrovně budovy umožňuje snadné připojení služeb od místního poskytovatele internetových služeb, který poskytuje tradiční služby, nebo - po instalaci kabelového modemu - z kabelové sítě. Jeden venkovní kabel UTP/FTP vedoucí na střechu umožní přístup k internetu prostřednictvím rádia (přístupový bod integrovaný s anténou). Za úvahu stojí také bezdrátová síť LTE/5G, která získává na popularitě. Dva koaxiální kabely 50 Ohm vedoucí na střechu umožní namontovat externí antény pomocí technologie MIMO a využít plný potenciál vysokorychlostního internetu.

Který mechanický spojovací nůž?

Mechanické spojování pro spojování optických vláken je stále oblíbeným řešením používaným instalatéry, kteří příležitostně provádějí instalace založené na optické kabeláži. Častou otázkou, která vyvstává při prvním nákupu příslušenství pro mechanické spojování, je volba nože na vlákna.
Řezačka vláken je bez ohledu na verzi nejdražší součástí stavebnice, takže se vyplatí věnovat jí trochu více pozornosti. Na výběr jsou 2 typy nožů:
Precizní lámačka optických vláken F1-6000
Přesná řezačka vláken F1-6000 L5801
Lámačka pro lámání optických vláken Signal Fire S-06
Signal Fire S-06 řezačka optických vláken L5882
Řezačka L5882 se používá při svařování vláken pomocí svářečky optických vláken. Zaručuje velmi dobrou kvalitu a opakovatelnost řezů. Přesto se použití tohoto typu nože pro mechanické spojování nezdá být dobrým nápadem. Při použití gilotiny se svářečkou dostane montážní firma zpětnou vazbu, že nůž špatně řeže v důsledku rozladění nebo otupení ostří. Může se také stát, že nůž nebude řezat vůbec. Poté je nutné nůž správně nastavit. To však není možné bez svářečky a ověření účinků korekce nastavení na obrazovce svářečky. Proto při použití L5882 při mechanickém svařování hrozí riziko nevědomého provedení špatných řezů, které mohou mít skutečný dopad na kvalitu spoje.
Naproti tomu nůž L5801 nevyžaduje žádné nastavení. Její počáteční kvalita řezu je horší než u modelu L5882, ale pro mechanické svařování je přijatelná. Řezy nejsou tak reprodukovatelné, některé z nich by mohly být odmítnuty tepelnou svářečkou, ale v naprosté většině případů je kvalita řezu zcela dostatečná pro realizaci mechanického spoje.

Nové produkty:

ULTIMODE A-M211 multimode adapter, 2xSC - 2xSC, duplex, OM3 turquoise (aqua)
ULTIMODE A-M211 multimode adaptér, 2xSC - 2xSC, duplex, OM3 tyrkysová L43211 propojuje multimode optická vlákna zakončená konektory SC. Duplexní typ adaptéru umožňuje zapojit dva konektory na každé straně. Tyrkysová barva, charakteristická pro standardní připojení OM3.
Single-mode patch cord PC-1372-2 SC/UPC - LC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 2m
Jednovidový propojovací kabel PC-1372-2 SC/UPC - LC/UPC, simplexní, G.657.A2, LSZH, 2m L3211372_2 je 2 metry dlouhý úsek jednovidového optického kabelu zakončený konektory SC/UPC a LC/UPC. Bezhalogenový plášť LSZH (Low Smoke Zero Halogen) o průměru 3 mm.


Single-mode patch cord PC-2272-2 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 2m
Jednovidový propojovací kabel PC-2272-2 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 2m L3212272_2 je 2 metry dlouhý úsek jednovidového optického kabelu zakončený konektory SC/APC. Bezhalogenový plášť LSZH (Low Smoke Zero Halogen) o průměru 3 mm.

Vyplatí se přečíst

Příčina problémů s uvedením optických instalací RTV/SAT do provozu. Optické kabely se stále častěji používají v kolektivních instalacích pozemní a satelitní televize. Vzhledem k tomu, že tento typ kabeláže je pro mnoho instalatérů, kteří již léta vytvářejí tyto typy systémů na bázi tradiční měděné kabeláže, stále novinkou, mají poměrně často problémy s uvedením do provozu. Tyto problémy lze obvykle snadno diagnostikovat a odstranit...>>>více
Jednou z hlavních výhod použití optických kabelů v kolektivních instalacích RTV/SAT je možnost nahradit měděné devítikabelové hlavní vedení jediným optickým kabelem o průměru 3-5 mm.

Reflektometr/ tester ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV
Měření a diagnostika optické dráhy