Č. 13/2024 (25.03.2024)
Bionická ruka poháněná umělou inteligencí.
Společnost Atom Limbs, inovativní kalifornská společnost a lídr v oboru pokročilé protetiky, vyvinula revoluční bionickou ruku nové generace poháněnou technologií umělé inteligence (AI). Tato inovativní technologie využívá pokročilé senzory a strojové učení k interpretaci elektrických signálů z lidského mozku, což umožňuje protézou pohybovat a manipulovat s ní. Bionická ruka nabízí plný rozsah lidských pohybů v lokti, zápěstí a prstech a zároveň poskytuje zpětnou vazbu o síle stisku. Připevnění je řešeno prostřednictvím vyztužené sportovní vesty, což umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti bez nutnosti chirurgického zákroku nebo implantátů. Končetinové protézy urazily od dob, kdy se vyráběly ze dřeva, cínu a kůže, dlouhou cestu a nabízejí uživatelům větší funkčnost a pohodlí.Cena bionické ruky Atom Limbs, která se pohybuje kolem 20 000 dolarů, je výrazně nižší než u jiných bionických výrobků na trhu, což by mohlo tuto technologii zpřístupnit lidem se zdravotním postižením. Náklady však zůstávají problémem vzhledem k vysoké ceně asistenčních zařízení a skutečnosti, že lidé se zdravotním postižením často patří k nejchudším členům společnosti. Atom Limbs je v současné době v rané fázi vývoje a shromažďuje údaje potřebné k podání regulační dokumentace v USA. To znamená, že ačkoli jsou jejich výrobky slibné, bude ještě nějakou dobu trvat, než se stanou široce dostupnými pro uživatele.
Pár slov o 5G.
Síť 5G je pátou generací standardů bezdrátových technologií používaných v telekomunikacích. Nabízí výrazně vyšší rychlosti přenosu dat než dřívější verze: 3G a 4G. Technologie 5G má potenciál změnit způsob, jakým spolu budou komunikovat lidé, vozidla a zařízení. Kromě vysokorychlostního přenosu dat poskytuje síť 5G nižší latenci a vyšší kapacitu, která umožňuje podporovat mnohem více zařízení současně. Díky tomu je 5G klíčovým prvkem pro rozvoj technologií, jako jsou autonomní automobily, internet věcí (IoT), cloudové hry a rozšířená realita (AR).Maximální rychlosti 5G se mohou lišit v závislosti na řadě faktorů, jako je konkrétní provozovatel sítě, použité frekvenční pásmo, dostupnost infrastruktury a podmínky prostředí. Obecně lze říci, že síť 5G má potenciál nabídnout rychlost přenosu dat až několik gigabitů za sekundu (Gb/s). V praxi však mohou být typické rychlosti 5G podstatně nižší, ale stále výrazně vyšší než rychlosti nabízené dřívějšími generacemi bezdrátových sítí, jako je 4G. V závislosti na konkrétních podmínkách se tyto rychlosti mohou pohybovat v rozmezí desítek až stovek megabitů za sekundu (Mbps).
V Evropě jsou frekvenční pásma používaná pro bezdrátovou komunikaci, včetně mobilních technologií, regulována Evropskou konferencí poštovních a telekomunikačních správ (CEPT) a Evropskou agenturou pro elektronické komunikace (BEREC). Mezi nejčastěji používaná frekvenční pásma patří:
- 700 a 800 MHz: Nízkofrekvenční pásma, která nabízejí dobré pokrytí v terénu a průnik do budov. Používají se pro 4G i 5G.
- 900 MHz: Toto frekvenční pásmo se používá hlavně pro 2G a 3G, ale může být použito i pro některé implementace 4G.
- 1800 MHz: Střední frekvenční pásmo, které se široce používá pro 2G a 4G.
- 2100 MHz: Střední frekvenční pásmo, které se často používá pro 3G, ale v některých regionech může být použito i pro 4G.
- 2600 MHz: Pásmo vysokých frekvencí, které se často používá pro 4G a je také významnou součástí některých implementací 5G.
- 3500 MHz (3,5 GHz): Toto frekvenční pásmo se stává klíčovou oblastí pro rozvoj 5G v Evropě. Je široce využíváno pro implementace 5G díky své schopnosti přenášet velké množství dat s vysokou propustností.
Je třeba poznamenat, že konkrétní přidělení frekvenčních pásem se může v jednotlivých zemích lišit, protože rozhodnutí v této otázce často závisí na místních předpisech a politikách.
Příklad antény z vylepšení signálu 5G: TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa A741027_5 (2x 5 m kabel), A741027_10 (2x 10 m kabel).
Měření v instalacích optických vláken. Část 1 - obecný popis metod.
Mezi měřicími metodami definovanými normami PN-ISO/IEC 14763-3 a PN-EN 61280-4-2 lze rozlišit metody týkající se tzv. základních a rozšířených zkoušek. Základní zkoušky ("Tier 1") umožňují určit shodu dokončeného kanálu nebo pevného spoje s požadavky dané aplikace (např. jedné z aplikací Ethernetu) a také případnou certifikaci sítě. Rozšířené zkoušky ("Tier 2") se obvykle používají jako doplněk k základní zkoušce nebo v případě, že základní zkouška dává negativní výsledek a je třeba ověřit přesný důvod.Výše uvedené normy definující parametry, metody a postupy měření přímo souvisejí s normami pro strukturovanou kabeláž: Instalatéři, kteří takové sítě realizují a provádějí jejich certifikaci, by měli striktně dodržovat pravidla definovaná v těchto normách a používat zařízení, které takové testování a vydání příslušného certifikátu umožňuje. V praxi je přijatelné vybavení pro použití definováno v záručních podmínkách výrobce strukturované kabeláže.
Existuje však oblast instalací, které se neprovádějí podle norem pro strukturovanou kabeláž a u nichž se neočekává nákladná certifikace. V této situaci však investoři často očekávají dokument potvrzující, že instalace byla provedena správně a bude fungovat, když k ní bude připojeno aktivní zařízení. Často chce také ověřit, zda parametry instalace, jako je například její útlum, umožní její použití pro konkrétní aplikace. Jak tedy postupovat? Jaké měřicí zařízení by mělo být použito? Na jaké normy by se měl odvolávat? Jak správně provést postup měření? Na tyto a další otázky vám komplexně odpovíme v dalších číslech Zpravodaje.
Rozdělení metod na základní testy zmíněné v prvním odstavci a rozšířené testy by si měl při své práci jistě osvojit každý instalatér.
Základní zkouška je zkouška, při které se měří především útlum vytvořeného kanálu. Takové měření - nazývané měření přenosu (nebo přenosová metoda) využívá stabilní zdroj světla a měřič optického výkonu. Zjednodušeně řečeno, tato zařízení, připojená k oběma koncům optického spoje, umožňují měřit útlum, na kterém se spoj podílí. Útlum / vložný útlum je zdaleka nejdůležitějším parametrem, který je třeba brát v úvahu při ověřování instalace optických vláken. Levné, populární zdroje světla a měřiče optického výkonu zde obvykle končí své možnosti. Velmi drahé sady určené pro certifikaci sítí navíc umožňují měřit parametry, jako jsou: zpoždění šíření spoje, délka spoje a spojitost spoje. Co je nesmírně důležité, umožňují také vyhodnocení shody výsledků se zvolenými předpoklady nebo normami a vypracování protokolu o měření. Absence takové možnosti v případě levných měřičů a světelných zdrojů způsobuje, že instalatéři obracejí svou pozornost k zařízením, která umožňují rozšířené testy - nejčastěji k reflektometrům OTDR.
Rozšířené testy jsou zpravidla určeny k doplnění základních měření. Proto stojí za zvážení, zda bychom se neměli nechat zlákat k tomu, abychom i v případě, že máme k dispozici reflektometr, použili především měření přenosu. Důvodem je skutečnost, že reflektometry neměří, ale počítají útlum měřeného vedení, resp. děje v něm probíhající (více na toto téma v dalších číslech Zpravodaje). Konečný výsledek měření útlumu je tedy výsledkem algoritmu, a nikoli skutečnou naměřenou hodnotou, jako je tomu v případě světelného zdroje a měřidla. Nelze přehlédnout, že získání hodnoty útlumu celého spoje (tj. parametru, který je v souvislosti s realizací strukturované kabelážní sítě nejdůležitější) je v případě reflektometrického měření obvykle poměrně komplikované a vyžaduje vhodný postup měření i další zpracování výsledků. Mimo jiné i z tohoto důvodu by se reflektometrické měření nemělo používat jako základ pro certifikaci sítě. Umožňuje však přesnou lokalizaci poruch a ověření parametrů (výpočet útlumu a měření odrazivosti) jednotlivých součástí spoje.
V příštím čísle bude představen postup měření přenosu, základní test optického spoje.
Kanálové zesilovače TERRA v komunitních anténních instalacích.
DIPOL nabízí 2 modely kanálových zesilovačů TERRA: PA420P R82516 PA321TP R82513. První z nich má 2 vstupy VHF/UHF, 1 vstup UHF a vstup FM a vestavěný napájecí zdroj. Druhý model má 2 vstupy VHF/UHF a vstup FM a je napájen externím zdrojem, takže má malé rozměry, což se zase může projevit většími možnostmi instalace ve stísněných RTV skříních.Na trhu je k dispozici několik konkurenčních řešení kanálových zesilovačů. Společnost TERRA se zaměřila na dva aspekty: dobrý výkon související se zpracováním televizních signálů (použití ultra-selektivního SAW filtru) a rychlou a intuitivní konfiguraci, která probíhá prostřednictvím aplikace TERRnet nainstalované v mobilním zařízení nebo notebooku.
Nastavení kanálového zesilovače TERRA pomocí aplikace TerrNet trvá méně než minutu. Stačí připojit telefon k zesilovači (kabel micro USB -> USB-C je k dispozici v položce E0080), vybrat zemi instalace, vybrat ze seznamu počet kanálů, které mají být zesíleny (rozděleno na vybrané anténní vstupy), a nastavit požadovanou úroveň výstupního signálu. Můžete také nastavit korekci zesílení na jednotlivých frekvencích s ohledem na útlumové charakteristiky kabelu. A to je vše. Tak jednoduché to je. Pomocí aplikace můžete také zobrazit stav signálů (s přesností na 1 dB) na vstupu a výstupu zesilovače v podobě grafického spektra.
Třístupňový zesilovací obvod v kombinaci s AGC automaticky upraví zesílení signálu na vybraných frekvencích na nastavenou výstupní úroveň. Zesílení může dosáhnout až 63 dB za předpokladu nastavení maximální výstupní úrovně (113 dBμV) a minimální vstupní úrovně 50 dBμV. Rozsah přijatelných úrovní vstupního signálu je široký a činí 50 - 100 dBμV. To znamená, že zesilovač lze použít k zesílení slabých i silných signálů přímo z antény a také na výstupu jiných aktivních zařízení jako přídavný zesilovací prvek. Obvod AGC je navíc schopen kompenzovat kolísání signálu na vstupu zesilovače v rozsahu až 46 dB.
Cena kanálových zesilovačů řady PA byla vypočtena tak, aby byly výrazně levnější než konkurence. Vyhrávají tak nejen technicky, ale i z hlediska nákladů na instalaci.
Díky svým parametrům a konfiguraci mohou být kanálové zesilovače Terra použity prakticky v jakémkoli typu RF instalace, a to jak začátečníky, tak i zkušenými instalatéry, včetně těch, kteří se bojí technických inovací a používají již léta stejná řešení, ne vždy ku prospěchu zákazníka.
Počítání osob v kamerách Sunell.+++ Funkce komerčně dostupných IP kamer Sunell s březnovou aktualizací softwaru byla obohacena o funkci počítání osob. Nové algoritmy mohou provádět proces počítání osob na základě detekce siluet osob (ostatní objekty, jako jsou auta nebo zvířata, jsou ignorovány). Když osoba překročí určenou čáru, proběhne počítání a systém může na snímku zobrazit statistiku pohybu osob v obou směrech (vstup a výstup) a rozdíl mezi těmito hodnotami. To je důležité pro zjištění, kolik osob vstupuje a vychází ze sledovaného prostoru.
Kromě toho kamery v zabudované paměti ukládají data a mohou generovat různé typy zpráv, například denní, měsíční nebo roční, což uživatelům umožňuje analyzovat trendy a rozhodovat o řízení dopravy nebo bezpečnosti. Systém může uživatele také upozornit na překročení určitých limitů osob v oblasti.
Kromě toho kamery v zabudované paměti ukládají data a mohou generovat různé typy zpráv, například denní, měsíční nebo roční, což uživatelům umožňuje analyzovat trendy a rozhodovat o řízení dopravy nebo bezpečnosti. Systém může uživatele také upozornit na překročení určitých limitů osob v oblasti.
Ovládání relé ve dveřní stanici IP Villa 2. generace z externích tlačítek.
Dveřní stanice IP Villa 2. generace videovrátného systému (kromě DS-KV6113-WPE1(C) a DS-KV6103-PE1(C)) mají zabudovaná 2 nezávisle spouštěná relé, která umožňují například ovládání brány nebo vstupní branky. Ve výchozím nastavení je druhé relé na dveřní stanici deaktivováno a musí být aktivováno pomocí aplikace iVMS-4200 nebo prostřednictvím webového prohlížeče. Spuštění těchto výstupů je možné pomocí aplikace Hik-Connect pro chytré telefony, klientské aplikace iVMS-4200 pro PC, vnitřních stanic nebo zkratováním vstupů AIN4 (spouštění relé DOOR2) a AIN3 (spouštění relé DOOR1) na GND. Tyto vstupy se často používají k montáži lokálních otevíracích tlačítek namontovaných v bezpečné vzdálenosti tak, aby na ně nebylo možné dosáhnout z vnější strany oplocení. V případě brány to umožňuje její otevření bez použití klíče, pokud není na vnitřní straně namontována pohyblivá klika nebo klička. V případě brány je možné ji rychle otevřít bez nutnosti dálkového ovládání.Připojení k místním otevíracím tlačítkům na stanicích Villa door/gate
DS-KV8113-WME1(C), DS-KV8213-WME1(C), DS-KV8413-WME1(C)
DS-KV8113-WME1(C), DS-KV8213-WME1(C), DS-KV8413-WME1(C)
Multifunkční tester CCTV Alpsat AS33-IPCX (7", IP, HD-CVI/AHD/HD-TVI/CVBS, HDMI, PoE) M3214 je univerzální nástroj pro usnadnění realizace, konfigurace a údržby systémů a sítí CCTV. Přístroj je kompatibilní s IP (až 8 MP) a HD-CVI, HD-TVI (až 8 MP) AHD (až 5 MP) a CVBS kamerami. Díky vysokému rozlišení monitoru, 1920 × 1200, si můžete obraz z kamery prohlížet ve vysoké kvalitě, což vám umožní doladit nejdůležitější nastavení. Velká dotyková obrazovka a další ovládací tlačítka zajišťují mimořádně uživatelsky přívětivé ovládání. | ||
FC/UPC 5 dB ULTIMODE FC-205 L4516 optický atenuátor sloužící k přizpůsobení optických úrovní dynamickému rozsahu vstupu optického přijímače. Nejčastěji se používá v satelitních a pozemních distribučních systémech televizního vysílání DVB-T využívajících optická vlákna.Hodnota útlumu: 5 dB. Určeno pro připojení na bázi jednovidové kabeláže. Prvek by se měl používat se zařízeními vybavenými zásuvkou FC/UPC a kabeláží zakončenou zástrčkou FC/UPC nebo FC/PC. | ||
ULTIMODE A-M233 multimode adaptér, 2xLC - 2xLC, duplex, OM3 tyrkysová l43233 propojuje multimode optická vlákna zakončená konektory LC. Tyrkysová barva, charakteristická pro standardní připojení OM3. Optické adaptéry ULTIMODE se vyznačují vysokou kvalitou zpracování (keramická ferule) a přesným umístěním zástrčkových ferulí, což má za následek nízký útlum připojení (< 0,2 dB).=== | ||
Vyplatí se přečíst
Stavba domu? Myslete na optická vlákna. Při projektování nebo stavbě domu se hodně mluví o správném plánování kabeláže pro slaboproudé instalace. Často se však zapomíná na dostatečně včasné položení správných kabelů i pro venkovní prostory. Zpravidla se jedná kromě elektrických kabelů také o kroucenou dvojlinku (např. pro videodohovory, sledovací kamery, komponenty systému inteligentní domácnosti atd...>>>více
Zemnicí kabel L79302 je levné, spolehlivé a jednoduché řešení. Dvě jednovidová vlákna standardu G.657A1 budou poskytovat internet a další služby.