Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 16/2024 (15.04.2024)

Proč je nutná standardizace času na Měsíci?

Na příkaz představitelů Bílého domu má NASA do roku 2026 vyvinout koordinovaný lunární čas (LTC, Coordinated Lunar Time), nový časový standard pro použití během lunárních misí. Proč nelze na Měsíci používat koordinovaný světový čas (UTC, Coordinated Universal Time)? Vědci tvrdí, že pro vesmírné mise (pilotované i bezpilotní) je přesnost času nesmírně důležitá. Rozdíly v gravitačních silách na Měsíci a dalších nebeských tělesech mění způsob, jakým tam plyne čas ve srovnání se Zemí.
Hodiny a časová pásma na Zemi fungují na základě koordinovaného světového času (UTC). Byl zaveden v roce 1960 jako nástupce greenwichského času (GMT), který se používal jako celosvětový časový standard od roku 1884. Je založen na rozsáhlé globální síti atomových hodin umístěných na různých místech Země. Ty měří změny stavu atomů a vytvářejí průměr, který nakonec představuje přesný čas. UTC není časové pásmo ani konkrétní místo. Je to spíše abstraktní pojem, který umožňuje koordinovat čas po celém světě. V praxi slouží UTC jako referenční bod pro všechna časová pásma na světě, která se vyjadřují jako přičtení nebo odečtení určitého počtu hodin od času UTC.
Díky nižší gravitaci na Měsíci je každý den ve srovnání se Zemí kratší o 58,7 mikrosekundy. Existují i další odchylky (související mimo jiné s rozložením hmoty na planetě), které mohou vést k větším rozdílům mezi časem na Měsíci a pozemskými hodinami. Vědci stojí před volbou metody měření, ale shodují se na tom, že bude nutné stanovit standardy atomového času na povrchu naší přirozené družice.
Zavedení jednotného lunárního času eliminuje potřebu operací s místním časem, což usnadňuje synchronizaci komunikace mezi Zemí, satelity, základnami a astronauty. Časové nesrovnalosti mohou také vést k chybám při mapování a určování polohy zařízení nebo osob na Měsíci a na jeho oběžné dráze. Zřízení LTC je obzvláště důležité v souvislosti s plány na návrat lidí na Měsíc a na vybudování stálých základen na Měsíci. Přistání na Měsíci je plánováno na rok 2026 - mise Artemis III. Přistání se uskuteční podle nového časového harmonogramu.

Dvojí ověření přístupových práv k záznamům z DVR Sunell.

Provozovatel monitorovacího systému obvykle přistupuje k DVR prostřednictvím účtu s omezenými právy. Obvykle je oprávněn prohlížet pouze aktuální obraz z kamer a prohlížení archivu vyžaduje přihlášení k účtu s vyššími právy.
Pokud chce obsluha přistupovat k záznamům, jsou vyžadovány další přihlašovací údaje k účtu správce. Po poskytnutí pověření zůstane přihlášen ke svému účtu, ale získá dočasný přístup k prohlížení záznamů.
Funkce dvojího ověření funguje pro místní i vzdálený přístup (prostřednictvím prohlížeče a systému Sunview CMS).
Povolení duálního ověřování
Zpráva během přehrávání ve webovém prohlížeči

Nová svářečka optických vláken v nabídce společnosti Dipol: Sendun SD9+.

Dipol nyní nabízí nový model svářečky optických vláken. Sendun je značka čínského výrobce optických splicerů Tumtec. Tento výrobce má téměř 20 let zkušeností s výrobou tohoto typu zařízení a nabízí modely pro různé účely. Model Sendun SD-9+ L5877 je určen pro všeobecné použití: FTTH, všechny druhy připojení LAN, CTTV atd. Umožňuje vytvářet trvalá spojení s nízkým útlumem.
Sendun SD-9+ svářečka optických vláken, krabice + sada nářadí
Svářečka Sendun SD-9+ L5877
Mezi charakteristické rysy zaváděného modelu patří:
 • 6 motorů pro polohování vláken,
 • 4jádrový procesor pro vysokorychlostní provoz,
 • polohování k jádru nebo k plášti vlákna,
 • automatický režim nebo jedna z 41 předvoleb,
 • vestavěný optický měřák výkonu a vizuální vyhledávač poruch VFL,
 • zvětšení obrazu x380,
 • rychlost motorů,
 • min. doba spojování 5 sekund,
 • min. doba spojování 40 mm spojovacího krytu 11 s,
 • 4,3'' dotykový displej,
 • 7200 mAh baterie umožňující provést v průměru 320 cyklů spojování + utěsňování,
 • životnost elektrod - cca 5000 spojů,
 • univerzální držáky vláken,
 • praktická, prostorná krabice,
 • bohatá sada příslušenství,
 • lámačka s funkcí autorotace,
 • menu v angličtině nebo polštině.
Jednotlivé funkce jsou podrobněji popsány v datovém listu přístroje. Jednou ze zajímavých funkcí je možnost vytvořit spoj s uživatelsky definovaným útlumem. To umožňuje například nastavit výkon na vstupu optického přijímače na přijatelnou úroveň bez nutnosti použití externího atenuátoru.
Výše uvedené obrázky ukazují test fungování funkce atenuátoru na spoji optických vláken. Test spočíval v ověření výkonu na vstupu optického měřiče výkonu po připojení světelného zdroje k němu pomocí jednoho patchcordu (-5,89 dBm). Patchcord byl přestřižen a poté spojen pomocí programu SM ATT, který slouží k vytvoření útlumu optického výkonu na spoji. Byla nastavena hodnota útlumu 2,0 dB. Výkon získaný po svaření na optickém měřiči výkonu (-7,62 dBm) byl nižší než počáteční výkon o 1,73 dB, což je třeba považovat za hodnotu blízkou očekávaným 2 dB.
Window edice programu SM ATT. Útlumu se dosahuje vzájemným posunem vláken. Je třeba mít na paměti, že dosažené hodnoty útlumu se mohou mírně lišit od očekávaných. Hodnota útlumu nastavená na spoji by také neměla být přeceňována. Hodnoty nad 2-3 dB, ačkoli je možné je nastavit, by nicméně měly být realizovány externím útlumovým zařízením.

Opticko-měděný systém DVB-T2 a DVB-S/S2 v hotelovém komplexu.

Majitel velkého hotelového komplexu si objednal instalaci pozemní televize poskytující signály v nové normě DVB-T2 a satelitní signály DVB-S/S2. Instalace měla pokrýt 5 objektů. Televizní systém měl šířit signály v nové normě DVB-T2 z místního vysílače a 15 satelitních programů FTA ve formě digitálních signálů DVB-T. V rámci systému se měly šířit signály v nové normě DVB-T2 z místního vysílače. Za tímto účelem bylo zvoleno řešení založené na zařízení TERRA.
Pro zajištění co nejlepší distribuce pozemních televizních signálů a vyrovnání úrovní signálu na vstupu zařízení se dodavatel rozhodl použít programovatelný vícepásmový zesilovač PROFINO Revolution 6711 R89062. Příjem a distribuce satelitních programů je možná pomocí transmodulátoru tdx-480 R81621. Konfigurace panelů zobrazená na obrázku umožňuje příjem 16 satelitních programů v kvalitě Full HD z 8 transpondérů.
TV Anténa Dipol 44/21-60 Tri DigitAnodiovaná FM Anténa Dipol 1RUZ PM A (všesměrovál H+V)VHF TV Anténa - Dipol 7/6-12(7-element)LNB konvertor QUATRO INVERTO 0.4dBImpulsní napájecí zdroj Terra PS202F (20V 2A, Digital SCR)Jednokabelové dSCR Multipřepínací: Terra SRM-522 (290 ... 2340MHz, třída A, pasivní Terr. TV trasa)Napájení TERRA UP413 (12V / 4.5A, pro moduly Terra)4-kanálový zesilovač Terra at440 (UHF, DVB-T, AGC)Vícevstupový FM/VHF/UHF zesilovač ma400 TerraDVB-S / S2 (8PSK, QPSK) až 8xDVB-T (COFDM) TERRA TDX-481 (FTA)Optický vysílač TV Terra MO418 4D31 (1x6dBm, 1310nm)Optický rozbočovač Terra SO414 (1x4)Flush TV/FM Outlet: GAR-TVP8/RS5 (end-of-line)Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)3-Way TV/FM Splitter R-3 Signal8-směrný TV/FM odbočovač FAC-8-20dB (5-1000MHz)Satelitní parabola Famaval TRX-EL 110 [tmavá]Multi-channel Filter Amplifier: Johansson PROFINO Revolution 6710 (FM-DAB/VHF-2xUHF, digitally programmed)
Schéma opticko-měděné instalace pro 5 hotelových zařízení s distribucí signálu DVB-T2 (4 multiplexy digitální pozemní televize a 8 multiplexů z vysílače tdx-480 R81621). Část zdrojového signálu byla přidělena místní podsíti (budova, ve které se nachází technická místnost). Ostatní budovy jsou vybaveny jednovidovými optickými vlákny.
Signál DVB-T/T2, připravený k distribuci, je přenášen do dalších budov prostřednictvím jednovidového optického vlákna. Pro tento účel byl použit optický vysílač mo418 4D31 R82522 s výkonem laseru 6 dBm. Kromě toho je na stejné liště DIN R82538 namontován optický rozdělovač so414 R82527, který rozděluje signál do čtyř optických cest. Napájení vysílače zajišťuje napájecí jednotka DR-60-12 12V/4,5A R82532. Zpětnou konverzi signálu z optického média na měď provádějí v hotelových budovách optické uzly TERRA OD-005P R81760. Maximální úroveň signálu na výstupu uzlu je 107 dBµV, což umožňuje distribuovat televizní signál do několika desítek zásuvek R62120 bez dalších zesilovačů. V této konfiguraci optických zařízení lze signál DVB-T/T2 přenášet na vzdálenost až 12 km.

Spínače do náročných podmínek.

Průmyslové spínače jsou určeny pro průmyslové provozy, kde se vyskytují nepříznivé podmínky, jako je zvýšená prašnost, vysoká nebo nízká teplota nebo vysoká vlhkost. Instalace průmyslových přepínačů se doporučuje také pro nadzemní kabeláž na stožárech nebo v kabelových komorách s použitím utěsněných krytů. Přepínače jsou vybaveny ethernetovými porty (Fast Ethernet nebo Gigabit Ethernet v závislosti na modelu) pro připojení takových zařízení, jako jsou IP kamery nebo osobní počítače. Přepínače ULTIPOWER Průmyslové přepínače mají kryt, který splňuje normu IP40 (ochrana proti přístupu k nebezpečným částem, ochrana proti cizím tělesům o průměru větším než 1 mm).

Switch PoE ULTIPOWER 192SFP 802.3af/at 8xPoE FE, 1xGE, 2xSFP 1000M, Extend,VLAN, PoE Auto-Check, Hi-PoE
ULTIPOWER 192SFP průmyslový PoE switch 8xFE(6x PoE 802.3af/at + 2x HiPoE 90W), 1xGE, 2xSFP 802.3af/at, PoE Auto-Check N299704
Přístroje mají také následující doplňkové funkce:
 • Rozšířená funkce, která umožňuje napájet zařízení připojená kroucenou dvojlinkou o délce až 250 m,
 • PoE Auto Check automaticky provede aktuální restart připojeného zařízení v případě zavěšení.
 • Podpora HiPoE 90 W pro porty 1 a 2 (pouze přepínač N299704),
 • Funkce PD umožňuje napájení přepínače prostřednictvím portu Ethernet (pouze přepínač N299707).
Charakteristické vlastnosti:
 • Inženýrská ochrana: IP40
  • Číslice za označením IP klasifikují a hodnotí stupeň ochrany proti vniknutí pevných částic (první číslice) a vody (druhá číslice) do vnitřku krytu. Pouzdra spínačů ULTIPOWER mají stupeň krytí IP40, což znamená, že přístroje jsou chráněny proti částicím o průměru nad 1 mm, např. většině vodičů, šroubů atd.
   =
 • Napájení: DC 12-57 V
  • Průmyslové spínače ULTIPOWER mají široký rozsah napájecích napětí. To dává možnost použití systému v místech, kde není k dispozici standardní síťové napětí.
 • Možnost připojení dvou napájecích zdrojů (hlavního a záložního)
  • Průmyslové přepínačeULTIPOWER lze napájet současně ze dvou zdrojů napájení, a to i s různým napětím. V případě, že první zdroj napájení selže (např. klasický AC/DC adaptér), bude zařízení napájeno z druhého zdroje (např. solární panel, dobíjecí baterie). Jedná se o ideální řešení pro zachování stabilního a nepřetržitého provozu.
 • Spotřeba energie: <6 W (bez PoE)
  • Spotřeba energie zařízení je velmi nízká, pod 6 W (bez použití PoE).
 • Ethernetové porty
  • V závislosti na modelu mají přepínače jeden až čtyři ethernetové porty 10/100 Mb/s nebo 10/100/100 Mb/s. Porty s automatickým MDI-X rozpoznají, zda připojení vyžaduje křížení, a automaticky zvolí konfiguraci MDI nebo MDI-X tak, aby správně odpovídala druhému konci linky.
 • PoE porty
  • Všechny ethernetové porty mohou napájet zařízení PoE (PD). Jsou v souladu se standardem 802.3af. Pro využití funkce PoE je nutné napájet přepínače napětím 48 VDC
   .
 • Přenos optickými vlákny
  • Přepínače umožňují přenos dat pomocí optického kabelu (přepínače mají SFP slot). Přenosová rychlost může být 100 Mb/s nebo 1000 Mb/s (v závislosti na modelu).
 • Široký rozsah provozních teplot
  • Zařízení může pracovat v prostředí s teplotou od -35 do 65 °C. Díky tomu lze spínače používat v chladírnách, uvnitř i venku nebo na stožárech veřejného osvětlení.
 • Přípustná okolní vlhkost
  • Relativní vlhkost vzduchu se může pohybovat v rozmezí 5...95%.
 • Široký rozsah atmosférického tlaku
  • Zařízení lze používat v místech s atmosférickým tlakem v rozmezí 800...1100 hPa.
 • Kompatibilita s DIN lištou
  • Vypínače lze namontovat na DIN lištu (díky speciálnímu úchytu na zadním panelu).

Dávková aktivace síťových zařízení Hikvision a změna jejich IP adres pomocí protokolu SADP.

SADP ( Search Active Device Protocol) je bezplatný a snadno použitelný software určený k vyhledávání IP kamer, DVR a videointerkomů Hikvision v místní síti. Pomocí něj můžete upravovat jejich základní síťové parametry, aktivovat zařízení a měnit nebo obnovovat hesla. SADP je užitečný zejména při budování rozsáhlých systémů CCTV nebo videointerkomů. Nově zakoupená zařízení je třeba aktivovat přiřazením hesel. Kromě toho se IP adresy zařízení opakují, takže by při současném připojení všech zařízení k síti docházelo ke konfliktu IP adres. Zatímco v případě několika málo zařízení je možné je připojit jedno po druhém, aktivovat a změnit IP adresu prostřednictvím prohlížeče (pokud má zařízení vestavěný webový server), u rozsáhlých např. kamerových systémů s 32 IP kamerami by to bylo velmi pracné a časově náročné. Po připojení všech zařízení je SADP běžící v místní síti detekuje jako neaktivní. Jejich výběr všech , umožňuje rychlou dávkovou aktivaci zařízení přiřazením hesla správce. V případě DVR je nutné zadat také heslo pro aktivaci kamer. Po přijetí se zobrazí okno potvrzující aktivaci zařízení.
Pohled na aktivační okno a správně dokončený proces.
.
Po dokončení této operace můžete pokračovat ve skupinovém adresování zařízení. Za tímto účelem vyberte všechna zařízení a vyplňte parametry sítě, jak je znázorněno na obrázku níže. Zařízení budou adresována jedno po druhém, počínaje zadanou IP adresou. Po zadání hesla, kterým byly kamery aktivovány, se zobrazí okno s informacemi o změnách.

Nové produkty:

Modulátor Signal HDMI - 1xCOFDM (DVB-T)
Modulátor signálu HDMI - 1xCOFDM (DVB-T) R86301 je zařízení, které moduluje vstupní signál v rozlišení Full HD (1920x1080-60p) přivedený na konektor HDMI ve standardu DVB-T COFDM. Zařízení je jednokanálový modulátor. To znamená, že je k němu možné připojit jediný zdroj signálu a modulovat jej do digitálního multiplexu DVB-T. Zařízení je vynikající alternativou k systémům založeným na rozbočovačích a kabelech HDMI.
HikCentral-P-ANPR-1Ch Licence for 1 ANPR channel of HikCentral Professional software Hikvision
HikCentral-P-ANPR-1Ch Licence pro 1 ANPR kanál softwaru HikCentral Professional Hikvision K06025 je rozšiřující balíček pro software HikCentral Professional, který umožňuje připojení a správu 1 ANPR kamery. Obsahuje všechny funkce modulu ANPR a umožňuje správu seznamu vozidel, vyhledávání v historii rozpoznaných SPZ, alarm při shodě/neshodě SPZ atd. Pro správnou funkci je vyžadován základní balíček HikCentral-P-VSS-Base/0Ch K06019.

PC-1303D-3 multimode patch cord 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 3m
Multi-mode patchcord PC-1303D-3 2xSC - 2xLC, duplexní, OM3, 3m L3321303_3 je 3m patchcord.dlouhý úsek vícemódového optického kabelu zakončený konektory SC a LC. Patchcordy ULTIMODE jsou vyrobeny a testovány v souladu se směrnicemi Mezinárodní elektrotechnické komise IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je opatřen příslušným štítkem potvrzujícím shodu parametrů (vložný útlum a útlum odrazu) s třídou definovanou výše uvedenými normami. Norma pro vlákna: OM3.

Vyplatí se přečíst

Měření v optických vláknových systémech. Část 1 - obecný popis metod. Mezi měřicími metodami definovanými normami PN-ISO/IEC 14763-3 a PN-EN 61280-4-2 lze rozlišit metody týkající se tzv. základních a rozšířených zkoušek. Základní zkoušky ("Tier 1") umožňují určit shodu dokončeného kanálu nebo pevného spoje s požadavky dané aplikace (např. jedné z aplikací Ethernetu) a případnou certifikaci sítě. Rozšířené testy ("Tier 2") se obvykle používají jako doplněk k základnímu testu nebo v situacích, kdy základní test dává negativní výsledek a je třeba důkladně ověřit jeho příčinu.
Výše uvedené normy definující parametry, metody a postupy měření přímo souvisejí s normami pro strukturovanou kabeláž: ISO/IEC 11801 a EN 50173. Montéři, kteří takové sítě realizují a provádějí certifikaci, by měli striktně dodržovat pravidla definovaná v normách a používat zařízení, které takové zkoušky a vystavení příslušného certifikátu umožňuje. V praxi jsou přípustná zařízení, která lze použít, definována v záručních podmínkách výrobce strukturované kabeláže...>>>>více
Řada zařízení ULTIMODE pro testování a měření instalací optických vláken.
Televizní anténa DIPOL SMART CITY DVB-T2
SMART CITY DVB/T2 anténa s bypassem až 40 km od vysílače