Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 17/2024 (22.04.2024)

Nový přístup k ochraně soukromí v kamerách spotřební elektroniky.

Chytrá zařízení, která využívají snímání okolí, jako jsou chytré vysavače, elektronické chůvy a drony, jsou stále častěji používána a stále častěji se s nimi setkáváme v našich domácnostech a firmách. Tato zařízení jsou často součástí "internetu věcí" neboli inteligentních systémů, které se připojují k internetu. Díky svému přístupu k internetu však mohou být zranitelná vůči hackerům, a tak se některá citlivá data, například fotografie, které pořizují, mohou dostat na internet. V zájmu obnovení soukromí vyvinuli výzkumníci z Australského centra robotiky na univerzitě v Sydney a Centra robotiky (QCR) na Queenslandské technologické univerzitě nový přístup ke konstrukci kamer, v němž jsou vizuální informace před digitalizací zpracovány a zašifrovány. Tím je zajištěno, že obraz zůstane srozumitelný pouze pro zařízení, která jej používají, a nelze jej rekonstruovat do lidem srozumitelné podoby.
Nové automatické kamery chránící soukromí maskují obraz způsobem, který je pro člověka nerozpoznatelný.
Inovace spočívá především v tom, že se výzkumníkům podařilo rozdělit zpracování obrazu na analogovou a digitální část. Dosud se jakékoli kódování obrazu nebo maskování zón provádělo digitálně a bylo možné je poměrně snadno zvrátit. Nový přístup umožňuje, aby kódování obrazu probíhalo již během analogové části zpracování (analogový systém fotoaparátu, hned po optickém systému) - před uložením obrazu do digitální podoby. Takto zkreslené obrazy mohou roboti i nadále využívat k plnění svých úkolů, ale neposkytují komplexní vizuální reprezentaci, která by narušovala soukromí. Výzkumníci se pokusili prolomit vytvořené zabezpečení, ale nepodařilo se jim rekonstruovat snímky v žádném rozpoznatelném formátu. Rozhodli se proto dát tuto možnost celé vědecké komunitě tím, že zpochybní hackerské prolomení své metody. Nový přístup vědců lze využít i k vytvoření zařízení, která budou fungovat na místech, kde je důležité soukromí a bezpečnost, jako jsou sklady, nemocnice, továrny, školy a letiště. Výzkumníci chtějí v budoucnu postavit fyzický model kamery, aby mohli své řešení předvést v praxi.

Konektory RJ-45.

EZ RJ-45 kategorie 5e J2012_100 a kategorie 6 J2013_100 jsou k dispozici u společnosti DIPOL. Jejich charakteristickým rysem je průchozí otvor na jednotlivých vodičích, který zajišťuje rychlejší a efektivnější krimpování konektoru. Konektor je třeba krimpovat a přebytečné slaněné vodiče odříznout pomocí speciálního krimpovacího nástroje E7912.
Konektory modulární 8p8c (RJ-45) kat. 5e drát typ EZ (100 ks.)
Modulární konektor 8p8c (RJ-45) cat. 5e,
typ EZ J2012_100
Konektory modulární 8p8c (RJ-45) kat. 6 drát, typ EZ (100 ks.)
Modulární konektor 8p8c (RJ-45) kat. 6 vodič,
typ EZ J2013_100
Konektor připravený k lisování
Krimpovací nástroj Hanlong HT-580ER RJ-45 (NC konektory - přímé)
Krimpovací nástroj pro modulární konektory 8p8c (RJ-45) typ EZ E7912

Implementace inteligentního narušení pomocí NVR Sunell.

Registrátory Sunell (4, 8, 16 kanálů) mají možnost nezávislé implementace inteligentního narušení na 4 kanálech. To znamená, že na 4 vybraných kanálech může DVR nezávisle provádět analýzu obrazu pro tuto analytiku. Detekce narušení spočívá v definování detekční zóny, jejíž překročení vyvolá poplach. DVR Sunell jsou schopny tuto funkci vykonávat bez ohledu na značku připojených kamer a podporují jak kamery kompatibilní s ONVIF, tak kamery podporované výrobcem.
Kromě toho lze události filtrovat podle přítomnosti osob a/nebo vozidel, což umožňuje uživateli zaměřit se na správné poplašné signály a zvýšit efektivitu monitorování a reakce na potenciálně nebezpečné situace. Tato dodatečná funkce je užitečná zejména pro kamery, které takovou analýzu standardně nemají. Uživatel se tak může zaměřit na nejvýznamnější poplachové signály a eliminovat problém velkého množství zbytečných poplachů.

Měření v instalacích optických vláken. Část 2.3 - měření přenosu - interpretace výsledků měření

Ověření správnosti instalace optických vláken pomocí světelného zdroje a měřiče optického výkonu zahrnuje vygenerování právě jedné číselné hodnoty útlumu celé optické trasy a její porovnání s očekávanou hodnotou. V případě síťové certifikace je očekávaná hodnota specifická pro aplikaci, pro kterou je spoj certifikován - například v případě síťové certifikace pro aplikaci 10GBASE-LR, tj. 10 Gbit/s ethernetové spojení na jednovidovém vlákně, může být maximální útlum optického kanálu 6,2 dB pro vlnovou délku 1310 nm. Hodnoty útlumu pro jiné aplikace lze nalézt v dokumentech popisujících konkrétní normu nebo v normách pro strukturovanou kabeláž ISO/IEC 11801, EN 50173. Pokud měřené spojení není předmětem certifikace, vypočítá se maximální hodnota útlumu součtem teoretických maximálních hodnot útlumu všech prvků tvořících optické vedení.
Problém s výpočtem přibližného typického útlumu daného vedení vyplývá z neexistence jasně definovaných norem útlumu pro jednotlivé události, jako jsou spoje a konektory. Může se ukázat, že podle jednoho kritéria by vedení složené ze 2 konektorů, 2 spojů a 500 metrů vlákna nemělo mít útlum větší než 2,3 dB, podle jiného 1,5 dB a podle dalšího 0,82 dB! Takto rozdílné hodnoty lze vysledovat v různých dokumentech: normách pro strukturovanou kabeláž, podnikových normách velkých provozovatelů, mezinárodních doporučeních, normách výrobců specifikujících třídy útlumu konektorů optických vláken, produktových listech a ústně šířených informacích, které se po určité době stávají jakýmsi nepopsatelným průmyslovým standardem.
Je proto velmi důležité, aby osoba provádějící měření přenosu kromě správného postupu měření a stanovení referenčního výkonu uměla striktně definovat kritéria pro vyhodnocení výsledku - aby určení, zda byla instalace provedena správně či nikoli, nepodléhalo žádnému výkladu.
Níže jsou shrnuty prvky optické cesty, které je třeba analyzovat při výpočtu maximálního útlumu jednovidového optického vedení. U každého z nich jsou uvedeny přijatelné hodnoty útlumu vyplývající z použití různých kritérií a je uvedena hodnota, která je podle našeho názoru vhodná pro analýzu převážné většiny optických spojů.
Fiber attenuation Connector attenuation Splice attenuation

ITU-T Recommendations G.652.D/G.657.A:
0.40 dB/km (1310 nm)
0.30 dB/km (1550 nm)

Fibre manufacturers’ declarations:
< 0.35 dB/km (1310 nm)
< 0.20 dB/km (1550 nm)

Large operator factory standard:
0.40 dB/km (1310 nm)
0.25 dB/km (1550 nm)

61280-4-2/ISO/IEC 14763-3:
< 0.75 dB


Norma 61300-3-34:
connector class B < 0,25 dB
connector class C < 0,50 dB


Large operator factory standard:
max. 0,50 dB, but not more than 0,30 dB on average

61280-4-2/ISO/IEC 14763-3:
< 0.30 dB


Large operator factory standard:
max. 0,15 dB, but 0,07 dB on average


Generally assumed:
< 0.10 dB

Je tedy vidět, že v závislosti na přijatém kritériu můžeme při odhadu maximálního útlumu daného spojení získat velmi rozdílné výsledky, což může vést k tomu, že výsledek měření bude pro jedno z nich správný a pro druhé nesprávný. S ohledem na skutečný útlum správně provedených prvků optické instalace je rozumnější přijmout přísnější předpoklady. Ve skutečnosti budou naměřené hodnoty v naprosté většině případů stejně výrazně nižší. Souhrnně lze říci, že navrhované hodnoty útlumu jednotlivých událostí, které se mají vzít pro výpočty, jsou následující:
  • útlum vláken: 0,4 dB/km (1310 nm), 0,3 dB/km (1550 nm),
  • útlum spoje: 0,3 dB,
  • útlum spoje: 0,1 dB.
Proto by dříve uvedený příklad 500 m dlouhého vedení zakončeného na obou stranách přivařenými pigtaily neměl mít větší útlum než: 0,5 x 0,4 dB + 2 x 0,3 dB + 2 x 0,1 dB = 1 dB pro vlnovou délku 1310 nm a o něco méně (0,05 dB) pro vlnovou délku 1550 nm..
V příštím čísle Zpravodaje bude zveřejněna poslední poznámka ze série o měření přenosu. V něm odpovíme na otázku, proč je důležité provádět měření na vlnových délkách 1310 nm a 1550 nm a jak mohou výsledky obou měření pomoci identifikovat možné příčiny problémů v zařízení.

Hotelová televize.

Headend je základní zařízení nebo skupina zařízení určená pro zařízení a instituce, kde je požadována centrální správa programové nabídky distribuované v televizní instalaci. Kromě headendu, který se skládá z modulů vybraných instalatérem (transmodulátory, zesilovače, optické vysílače, IP streamer) pro příjem a zpracování RTV/SAT signálů, je zde také anténní sestava (satelitní antény, antény pro pozemní televizní vysílání a rádio).
Hlavní stanice distribuující satelitní programy po konverzi do digitální podoby DVB-T COFDM jsou stále nejoblíbenějším řešením používaným v mnoha hotelech. Satelitní programy mohou doplňovat nabídku programů pozemního televizního vysílání DVB-T2 nebo mohou být jediným zdrojem programové nabídky v zařízení.
Na obrázku níže je zobrazen headend složený ze 4 panelů TERRA tdx410c (zleva první 4 pozice), který umožňuje konverzi satelitního signálu DVB-S/S2 z jednoho satelitního transpondéru na normu DVB-T COFDM. V současné době výrobce značky TERRA nahradil moduly tdx410c novými tdx420c R81619, které mohou přijímat signály ze 2 satelitních transpondérů a vytvářet 2 DVB-T MUXy. K zavedení satelitních signálů ze 4 různých satelitních transpondérů tak stačí 2 moduly tdx-420c R81619.
Další tři moduly na výše uvedeném obrázku, pomineme-li napájecí zdroj, který je umístěn ve střední části instalace, jsou kanálové zesilovače od společnosti TERRA, které umožňují distribuci signálů DVB-T2 v instalaci založené na koaxiálním kabelu. Zesilovač at440 (zesílení 4 MUXů DVB-T2 v pásmu UHF), zesilovač at420 (zesílení 2 MUXů v pásmu UHF), zesilovač at422 (zesílení 2 MUXů v pásmu VHF). Širokopásmový zesilovač ma400 R82520 navíc umožňuje zesílení VF signálu až na 110 dBuV a jeho rozdělení pomocí pasivních rozbočovačů/rozbočovačů na více přijímačů.
Neustálý vývoj digitální pozemní televize DVB-T2 nutí výrobce televizních zařízení hledat nová řešení. Společnost TERRA se rozhodla představit kanálový zesilovač PA420T R82516. Jeden model zesilovače PA420T R82516 je schopen nahradit všechny výše uvedené kanálové zesilovače: at440, at420 a at422. Na obrázku níže je zobrazena modernizovaná koncová stanice. Modely zesilovačů at440, at420 a at422 byly nahrazeny zesilovačem PA420T R82516.
Programovatelný, vícepásmový, kanálový zesilovač PA420T TERRA je určen pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání DVB-T/T2 v budovách pro více rodin, rezidencích, hotelech, penzionech, rekreačních domech, školách, nemocnicích atd. Zesilovač má 2 programovatelné vstupy signálu pro pásmo VHF (174-240 MHz)/UHF (470-694 MHz), 1 programovatelný vstup pro pásmo UHF (470-694 MHz) a 1 vstup pro pásmo FM (87-108 MHz). Přístroj má dvacet nezávislých zesilovacích cest. Každá cesta je zodpovědná za zesílení jednoho multiplexu digitálního pozemního televizního vysílání DVB-T/T2. To znamená, že jedno zařízení může zesílit dvacet digitálních multiplexů s maximální výstupní úrovní 108 dBμV..

Použití čísla karty k otevření dveří v řadiči řady DS-K26XXT.

V systému kontroly přístupu Hikvision je při použití řadičů, jako je řada DS-K26XXT, možné použít číslo štítku RFID přiřazené uživateli jako kód pro otevření. Kromě toho lze v části přiřazení tagů uživateli místo čísla karty zadat vlastní kód, který po zadání na klávesnici a potvrzení tlačítkem # ověří uživatele a otevře dveře. Systém pak rozpozná ověření jako použití karty. Ve výchozím nastavení je tato možnost vypnuta a musí být aktivována. Chcete-li ji aktivovat, přejděte po konfiguraci systému řízení přístupu v aplikaci iVMS-4200 do části //Řízení přístupu->Rozšířené funkce->Parametry zařízení, vyberte řídicí jednotku a vyberte možnost //Zadat číslo karty pomocí klávesnice.
Povolení funkce zadávání čísla karty pomocí klávesnice

Nové produkty:

Sendun SD-9+ svářečka optických vláken, krabice + sada nářadí
Sendun SD-9+ spojovač optických vláken, krabice + sada nástrojů L5877 je určen pro spojování optických vláken. Využívá technologii polohování do jádra s funkcí automatického zaostřování. Šest vysokorychlostních, vysoce přesných motorů zajišťuje vysokou přesnost a nízké ztráty při spojování. Čtyřjádrový procesor umožňuje rychlou odezvu na povely uživatele. Sendun je značka čínského výrobce splétaček optických vláken Tumtec. Tento výrobce má téměř 20 let zkušeností s výrobou tohoto typu zařízení a nabízí modely pro různé účely. Model Sendun SD-9+ je určen pro všeobecné použití: FTTH, všechny druhy připojení LAN, CTTV atd. Umožňuje vytvářet trvalá připojení s nízkým útlumem.
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD3043G2-IU (4 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 40 m, Audio, AcuSense)
Trubicová IP kamera Hikvision DS-2CD3043G2-IU (4 MP, 2,8 mm, 0,005 lx, IR až 40 m, Audio, AcuSense) K03214 je trubicová IP kamera z řady Ultra(SmartIP) společnosti Hikvision. Technologie detekce pohybu 2.0 a AcuSense implementované v kameře výrazně zlepšují detekční výkon. Tyto funkce jsou založeny na algoritmech umělé inteligence založených na hlubokém učení, které filtrují detekované objekty pro siluety lidí a vozidel, a to jak při detekci pohybu, tak při ochraně perimetru typu VCA (virtuální linie, oblast narušení atd.). Tento přístup eliminuje falešné poplachy (např. padající déšť, jdoucí zvířata, pohybující se stromy, padající listí atd.), zvyšuje účinnost celého systému a rychle vyhledává zájmové poplachové události.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD3143G2-ISU (4 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 40 m, Audio, AcuSense, IK10)
Hikvision DS-2CD3143G2-ISU IP stropní kamera (4 MP, 2,8 mm, 0,005 lx, IR až 40 m, Audio, AcuSense, IK10) K00926 je IP stropní kamera z řady Ultra(SmartIP) společnosti Hikvision. Technologie detekce pohybu 2.0 a AcuSense implementované v kameře výrazně zlepšují detekční výkon. Tyto funkce jsou založeny na algoritmech umělé inteligence založených na hlubokém učení, které filtrují detekované objekty pro siluety lidí a vozidel, a to jak při detekci pohybu, tak při ochraně perimetru typu VCA (virtuální linie, oblast narušení atd.). Tento přístup eliminuje falešné poplachy (např. padající déšť, jdoucí zvířata, pohybující se stromy, padající listí atd.), zvyšuje účinnost celého systému a rychle vyhledává zájmové poplachové události.

Vyplatí se přečíst

Opticko-měděná instalace DVB-T2 a DVB-S/S2 v hotelovém komplexu. Majitel velkého hotelového komplexu si objednal instalaci pozemního televizního signálu v novém standardu DVB-T2 a satelitního DVB-S/S2. Instalace měla pokrýt 5 lokalit. Televizní instalace měla šířit signál v nové normě DVB-T2 z místního vysílače a 15 FTA satelitních programů ve formě digitálního signálu DVB-T. V rámci instalace měl být šířen signál v nové normě DVB-T2. Pro tento účel bylo zvoleno řešení na zařízení značky TERRA...>>>více
TV FM OPTICALINPUT OUTPUTTEST -30 dB OUTPUT Optical receiver OD005P Slope dB Attenuation dB Optical input level Frequecy range 46 - 862 MHz\Optical input level(AGC range) ~6...0 dBm230V~ 50/60Hz 7W > 0 dBm -2...0 dBm -4...-2 dBm -6...-4 dBm -20...-6 dBm < -20 dBm TV Anténa Dipol 44/21-60 Tri DigitA2670 Napájení TERRA UP413 (12V / 4.5A, pro moduly Terra)R82533 DVB-S / S2 (8PSK, QPSK) až 8xDVB-T (COFDM) TERRA TDX-481 (FTA)R81621 Johansson PROFINO 6711 Revolution Plus (FM-DAB/VHF-2xUHF)R89062 Optický vysílač TV Terra MO418 4D31 (1x6dBm, 1310nm)R82522 3-Way TV/FM Splitter R-3 SignalR60103 8-směrný TV odbočovač O-8 (5-1000MHz) signálR6028 Flush TV/FM Outlet: GAR-TVP8/RS5 (end-of-line)R62120 Optický rozbočovač Terra SO414 (1x4)R82527 VHF TV Anténa - Dipol 7/6-12 (7-element)A0710 Impulsní napájecí zdroj Terra PS202F (20V 2A, Digital SCR)R71468 Satelitní parabola Famaval TRX-EL 110 [tmavá]A9659 LNB konvertor QUATRO INVERTO 0.4dBA98257 Multipřepínač dSCR Terra SRM-522 (ClassA, 2xWIDEBAND, pasivní DVB-T, max.32)R80522 Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)R81760 Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)R81760 Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)R81760 Optický uzel TERRA OD-005P (FTTH přijímač)R81760
Schéma opticko-měděné instalace pro 5 hotelových zařízení s distribucí signálu DVB-T2 (4 digitální pozemní TV multiplexy a 8 multiplexů z transmodulátoru tdx-480 R81621).
Televizní anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2
SMART HORIZON DVB/T2 anténa s bypassem až 100 km od vysílače