Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 18/2024 (29.04.2024)

DAS (Distributed Acoustic Sensing) - optická vlákna jako detektory.

Optická vlákna umožňují přenos obrovského množství dat na velké vzdálenosti. Je to však jejich jediná výhoda ? Jak se ukazuje, nikoliv. Další důležitou aplikací optických vláken je distribuované akustické snímání (DAS), které umožňuje měření v reálném čase po celé délce kabelu. Princip distribuovaného akustického snímání DAS je poměrně jednoduchý. Každý zvuk je vibrací, která způsobuje jemné pohyby optických vláken. Tyto pohyby následně způsobují interferenci přenášených světelných pulzů. Analýza těchto interferencí umožňuje určit jejich povahu a příčiny. Senzor DAS, připojený k jednomu konci kabelu, vysílá optické impulsy a analyzuje světelné částice, které se vracejí z každého mikroskopického úseku kabelu. Jakákoli interference, která vzniká podél kabelu, mění vlastnosti světla, a poskytuje tak informace o povaze, místě a intenzitě interference. Tato data jsou následně zpracována a interpretována, čímž je vytvořen akustický profil prostředí v reálném čase.
Nyní výzkumníci experimentují s technologií distribuované akustické detekce DAS v bezprostřední blízkosti železničních tratí. Když se vlak pohybuje po úseku trati, vznikají vibrace, které mohou analytici sledovat v reálném čase. Pokud se signál náhle změní, může to znamenat například přetrženou kolejnici. Výhodou tohoto přístupu oproti současným monitorovacím systémům je, že může fungovat po celé délce trati, a nikoli na vybraných místech podél ní. V současné době jsou senzory monitorující stav železniční infrastruktury rozmístěny bodově.
Technologie DAS našla uplatnění také v ropném a plynárenském průmyslu, kde umožňuje nepřetržitě monitorovat potrubí a odhalovat úniky. S dalším vývojem této technologie exponenciálně rostou možnosti využití DAS. Pokroky v oblasti umělé inteligence, strojového učení a analýzy dat rozšiřují možnosti této technologie a umožňují sofistikovanější a přesnější interpretaci shromážděných dat.

Jak napájet IP zařízení bez PoE pomocí kroucené dvojlinky?

V situacích, kdy je třeba nainstalovat IP zařízení, např. kameru, která nepodporuje standard PoE 802.3af/at, v místě, kde je položena pouze kroucené dvojlinka, nastává problém s jeho napájením. Řešením může být použití adaptéru N9205 PoE, který umožňuje přenos dat a napájení v jediném krouceném páru (data na vodičích 1, 2, 3 a 6, zatímco napájení na vodičích 4, 5, 7 a 8).
PoE Adaptér (with leads)PoE Adaptér (with leads) UTP LAN 12 V LAN 12 V PoE Adaptér (with leads)N9205 PoE Adaptér (with leads)N9205
Příklad použití adaptéru PoE

Záznam založený na událostech v DVR Dahua.

Dohledové systémy Dahua umožňují nakonfigurovat záznam tak, aby se jeho parametry řídily událostmi. Můžete nahrávat záznamy z detekce pohybu nebo jiných událostí pomocí hlavního proudu. Naopak nepřetržité záznamy lze nahrávat pomocí pomocného proudu. Parametry obou proudů, jako je rozlišení, komprese a počet snímků za sekundu, lze nastavit nezávisle. Nastavením nahrávání událostí a nízkého datového toku pro pomocný stream lze výrazně ušetřit místo na disku. Od běžného záznamu událostí se hybridní záznam liší tím, že je možné přehrávat každou minutu před a po události.
Kamery serie 1 a serie 2 mají navíc jeden pomocný stream s nízkým rozlišením, ale od serie 3 je navíc k dispozici stream s rozlišením 720p nebo vyšším, v závislosti na modelu.
Způsob nastavení parametrů nahrávání - nahrávání hlavního proudu je spouštěno událostmi (Automaticky) a dílčí proud 1 je nahráván nepřetržitě (nastavení Intr. (Ruční nastavení)).

Měření v instalacích optických vláken. Část 2.4 - měření přenosovou metodou - proč se vyplatí provádět měření na vlnových délkách 1310 nm a 1550 nm?

Ověření správnosti optické instalace vybudované na bázi optických vláken s jednovidovými vlákny by mělo zahrnovat měření na vlnových délkách 1310 nm a 1550 nm. I když se v této síti budou používat pouze vložky SFP s vlnovou délkou 1310 nm, měli bychom mít jistotu, že v případě jejich výměny např. za vložky WDM s vlnovou délkou 1310 nm/1550 nm bude síť fungovat správně.
Měření pro obě vlnové délky může poskytnout mírně odlišné výsledky a upozornit na některé problémy v instalaci, které by nebyly zaznamenány, kdyby bylo provedeno pouze jedno měření. Prvním faktorem, který přispívá k rozdílným výsledkům, je rozdílná hodnota jednotkového útlumu vlákna pro různé vlnové délky (více o tom zde). Pro krátké vzdálenosti je to však irelevantní - pouze pro vzdálenosti větší než 1000 m může rozdíl přesáhnout 0,1 dB a pro dalších 1000 m by se měl lineárně zvyšovat o dalších přibližně 0,1 dB. U kratších spojů by výsledky měření měly být podobné s mírně menším útlumem pro vlnovou délku 1550 nm.
Pokud měření při vlnové délce 1550 nm poskytuje horší výsledek, znamená to s největší pravděpodobností makroohyb ve vlákně někde na trase. Často se jedná o ohyb ve spínači, který lze snadno najít pomocí vizuálního vyhledávače závad VFL. V místě ohybu bude zřetelný únik světla. Může se však stát, že ohyb vlákna je důsledkem ohybu kabelu někde na trase. V takové situaci přenosová metoda nedá odpověď na otázku o přesném místě poškození. Je nutné ověření pomocí reflektometru.
V opačném případě - pokud měření pro vlnovou délku 1310 nm dává horší výsledek (a rozdíl je větší než v důsledku útlumu vlákna), pak to s největší pravděpodobností ukazuje na problém s umístěním vlákna, přesněji řečeno s jádry vlákna. Zpravidla se bude jednat o problém někde na konektoru (konektorech), ale může jít také o špatně provedený spoj. Samozřejmě bez dodatečné diagnostiky pomocí reflektometru lze případnou lokalizaci závady provést pouze metodou pokus-omyl.
Stojí za zvážení, proč vlnová délka 1550 nm zvýrazní ohyb vlákna a 1310 nm zvýrazní horší spojení vláken. Abychom to zjistili, je třeba se podívat na strukturu optického vlákna a zavést definici MFD (Mode Field Diameter) vlákna.
Struktura optického vlákna. Světelné vlny se šíří v jádře a některé z nich v plášti vlákna.
Struktura typického optického vlákna se skládá z jádra a okolního pláště. Ty mají různé indexy lomu (jádro o něco větší), takže světlo zavedené do jádra pod pravým úhlem se zcela vnitřně odráží a šíří se od vysílače k přijímači. Fyzický průměr jádra je samozřejmě konstantní a může být například 8,2 μm bez ohledu na vlnovou délku, kterou přenáší. Světelné vlny se však nešíří pouze v jádře. Některé z nich se přenášejí také v plášti a plocha jádra a pláště, která je zodpovědná za šíření světelných vln, je výše zmíněná MFD označovaná také jako efektivní plocha jádra. Právě průměr MFD uvádějí výrobci vláken jako základní parametr vlákna. Fyzický průměr jádra je druhořadý. Příklad hodnoty MFD pro vlákno Corning SMF-28e+, které je v souladu s doporučením ITU-T G.652.D, je 9,2 μm při vlnové délce 1310 nm a 10,4 μm při vlnové délce 1550 nm.
Skutečnost, že se MFD pro různé vlnové délky liší, může ovlivnit měření, jak je popsáno výše. Větší průměr pro vlnovou délku 1550 nm znamená, že signál pro tuto vlnovou délku probíhá blíže k hranici pláště. Překročení minimálního poloměru ohybu vlákna proto způsobí větší útlum pro tuto vlnovou délku, protože část signálu rychleji "unikne" z pláště. Naopak menší plocha MFD pro vlnovou délku 1310 nm znamená, že bude citlivější na vzájemný posun jader.
Toto byla poslední poznámka ze série poznámek o měření v optických vláknech se zaměřením na přenosovou metodu. Níže jsou shrnuta témata všech předchozích poznámek. V nejbližší době budeme v tématu měření pokračovat, ale zaměříme se na podrobné informace týkající se měření úrovně 2, tj. měření pomocí reflektometrie OTDR.

DVB-T2 a DVB-S/S2 ze dvou satelitních pozic v jednom optickém vlákně.

Optická vlákna hrají stále důležitější roli při přenosu signálů RTV/SAT. Zaručují nízké ztráty signálu a velmi vysokou odolnost proti rušení. Společnost DIPOL nabízí řešení TERRA pro instalace SMATV využívající optická vlákna. Systém TERRA pro distribuci signálů RTV/SAT se vyznačuje vysokou kvalitou a konkurenceschopnou cenou.
Zvláštní vlastnosti systému:
  • kompaktní rozměry zařízení umožňující pohodlnou instalaci společně s ostatními prvky instalace v rozvaděčích RTV.
  • široké spektrum zařízení umožňující instalaci na základě tradičních a/nebo dSCR/Unicable multipřepínačů
  • možnost distribuce 2x SAT + DVB-T2 signálů v jednom optickém vlákně .
  • Světelné kontrolky na zařízeních usnadňují diagnostiku případných problémů se signály.
Níže je uveden příklad instalace optického/měděného RTV/SAT systému TERRA.
Satelitní anténa DIPOL DPL-120 [tmavá grafit, RAL7016].Satelitní konvertor LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRATelevizní anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2Anténa rádiová DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2Anodiovaná FM Anténa Dipol 1RUZ PM A (všesměrovál H+V)Satelitní anténa DIPOL DPL-120 [tmavá grafit, RAL7016].Satelitní konvertor LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAAnténní triplexer DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraStožárový korekční zesilovač DTT MCA101T TERRAImpulsní napájecí zdroj Terra PS202F (20V 2A, Digital SCR)Optický TV/SAT vysílač OTF302 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRAOptický rozbočovač 1/2 FC/UPC FOS102 E TERRAOptický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAOptický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRA9/32 Multiswitch: TERRA MSV-932(active terr. path, w/o power supp.)Switched-mode Power Supply for multisw. Terra MS-554, 18V 800mA, F-con.Optický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAOptický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRA9/32 Multiswitch: TERRA MSV-932(active terr. path, w/o power supp.)Switched-mode Power Supply for multisw. Terra MS-554, 18V 800mA, F-con. Optical splitter FOS102 Satelitní konvertor LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAA98210 Optický TV/SAT vysílač OTF302 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRAA3031 Optický TV/SAT vysílač OTF302 6F55 E 1x6 dBm FP 1550 nm TERRAA3055 Impulsní napájecí zdroj Terra PS202F (20V 2A, Digital SCR)R71468 Impulsní napájecí zdroj Terra PS202F (20V 2A, Digital SCR)R71468 Satelitní anténa DIPOL DPL-120 [tmavá grafit, RAL7016].A9684 Satelitní anténa DIPOL DPL-120 [tmavá grafit, RAL7016].A9684 Satelitní konvertor LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAA98210 Anodiovaná FM Anténa Dipol 1RUZ PM A (všesměrovál H+V)A0221 Stožárový korekční zesilovač DTT MCA101T TERRAR82101 Optický rozbočovač 1/2 FC/UPC FOS102 E TERRAA98882 Optický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Optický rozvaděč ULTIMODE TB-04HL5304 WDM spojka 1x2, 1310/1550nm, ocelová trubka, 0,9 mm, 3x SC/APCL383521 WDM spojka 1x2, 1310/1550nm, ocelová trubka, 0,9 mm, 3x SC/APCL383521 WDM spojka 1x2, 1310/1550nm, ocelová trubka, 0,9 mm, 3x SC/APCL383521 Optický rozvaděč ULTIMODE TB-04HL5304 Optický rozvaděč ULTIMODE TB-04HL5304 Optický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Terra MV-932L - Multiswitch 9/32 classA bez zdrojeR70882 Anténa rádiová DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2A0140 Televizní anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2A2230 Anténní triplexer DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraR82018 Switched-mode Power Supply for multisw. Terra MS-554, 18V 800mA, F-con.R71465 Optický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Optický přijímač ORQ302 E s výstupem QUATRO + DVB-T2 TERRAA3133 Terra MV-932L - Multiswitch 9/32 classA bez zdrojeR70882 Switched-mode Power Supply for multisw. Terra MS-554, 18V 800mA, F-con.R71465
Použití optických vysílačů Terra umožňuje distribuci signálů DVB-T/T2 a SAT ze dvou pozic prostřednictvím 1 optického vlákna. LED diody na krytu vysílačů umožňují okamžité ověření správnosti připojení a diagnostiku sítě. Signál z obou satelitních pozic je vysílán odděleně na dvou vlnových délkách: 1310 nm a 1550 nm. K přenosu signálů v jednom vlákně byl poté použit vazební člen WDM 1x2 L383521. Optický splicer FOS 102 E A98882 umožňuje rozdělit optický signál na 2 cesty. Dalším krokem je opět použití vazebního členu WDM 1x2 L383521 pro každou ze dvou optických cest, který rozdělí signál na 2 vlnové délky a přivede signál do optického přijímače ORQ302 E A3133, který provede konverzi světla na měď a rozdělí celé pásmo na čtyři polarizační/pásmové páry (VL-HL-VH-HH) - stejně jako u klasického převodníku typu QUATRO a signálu DVB-T2, DAB, FM..

Je možné ovládat třetí a čtvrtou bránu v systému videovrátného Hikvision IP pomocí jedné dveřní stanice?

Stanice videovrátného Hikvision IP/2-Wire mají v závislosti na modelu až dva reléové výstupy pro ovládání brány a vstupní branky. Ačkoli lze ke dveřním stanicím prostřednictvím sběrnice RS-485 připojit další řídicí modul DS-K2M061 G77253, tento modul umožňuje nahradit druhý reléový výstup ve dveřní stanici pro zvýšení bezpečnosti otevírání, nikoli přidat další výstup. Řešením tohoto problému může být použití reléových výstupů na monitoru videovrátného, např. DS-KH6320-WTE1 G74001, za předpokladu, že k monitoru byla přivedena další kabeláž, která takovou integraci umožňuje. Výše uvedený monitor má 2 reléové výstupy, které lze nastavit jako mono nebo bistabilní. Aktivace výstupů z grafického rozhraní monitoru a jejich konfigurace se provádí v části ///Nastavení -> Rozšířená nastavení -> Nastavení výstupů//. Výstupy lze nastavit na určitou dobu (1-180 s) nebo dokud je uživatel nedeaktivuje. Po aktivaci výstupů se v hlavním okně monitoru zobrazí ikona umožňující uživateli vstoupit do možností ovládání. Výstupy budou viditelné také z aplikace Hik-Connect.
Na obrázku výše jsou zobrazena tlačítka, která umožňují ovládat reléové výstupy viditelné v systému. Výstupy budou k dispozici, pokud jsou v monitoru fyzicky přítomny. Výše uvedená konfigurace byla testována s firmwarem monitoru verze 2.1.34 build 211118.

Nové produkty:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD3643G2-IZS (4 Mpix, 2,7-13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Kompaktní IP kamera Hikvision DS-2CD3643G2-IZS (4 MP, 2,7 -13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR až 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense) K05161 je IP trubicová kamera z řady Ultra(SmartIP) společnosti Hikvision. Technologie detekce pohybu 2.0 a AcuSense implementované v kameře výrazně zlepšují detekční výkon. Tyto funkce jsou založeny na algoritmech umělé inteligence založených na hlubokém učení, které filtrují detekované objekty pro siluety lidí a vozidel, a to jak při detekci pohybu, tak při ochraně perimetru typu VCA (virtuální linie, oblast narušení atd.). Tento přístup eliminuje falešné poplachy (např. padající déšť, jdoucí zvířata, pohybující se stromy, padající listí atd.), zvyšuje účinnost celého systému a rychle vyhledává zájmové poplachové události.
PC-1303D-1 multimode patch cord 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m
Multi-mode patchcord PC-1303D-1 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m L3321303_1 je 1 m dlouhý úsek multi-mode optického kabelu zakončený konektory SC a LC. Patchcordy ULTIMODE jsou vyrobeny a testovány v souladu se směrnicemi Mezinárodní elektrotechnické komise IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je opatřen příslušným štítkem potvrzujícím shodu parametrů (vložný útlum a útlum odrazu) s třídou definovanou výše uvedenými normami. Norma pro vlákna: OM3.
Spouštěcí vlákno 500 m SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA
500 m odpalovacího vlákna SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA L58511 je určen pro reflektometrická měření v optických vláknových systémech. Umožňuje eliminovat mrtvou zónu OTDR na začátku měřeného úseku. Umožňuje také správné měření posledního konektoru v optické trase. Jednovidové vlákno ve standardu G.652D o délce 500 m umožňuje měření s krátkou a střední délkou pulzu. Tato délka je často vyžadována pro měření prováděná pro telekomunikační operátory. Vlákno je na obou stranách zakončeno konektory SC/APC, takže jej lze s OTDR ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV L5830 používat bez dalších adaptérů.

Vyplatí se přečíst

Hotelová televize. Hlavice je základní zařízení nebo skupina zařízení určená pro zařízení a instituce, kde je požadována centrální správa programové nabídky distribuované v televizní instalaci. Kromě headendu, který se skládá z modulů vybraných instalatérem (transmodulátory, zesilovače, optické vysílače, IP streamery) pro příjem a zpracování RTV/SAT signálů, je zde anténní sestava (satelitní antény, antény pro pozemní TV vysílání a rozhlas)...>>>více.
Další tři moduly na obrázku výše, kromě napájecí jednotky, která je umístěna ve střední části instalace, jsou kanálové zesilovače TERRA, které umožňují distribuci signálů DVB-T2 v instalaci založené na koaxiálním kabelu.
Sunell, o společnosti
Sunell - váš důvěryhodný partner v oblasti CCTV.