Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č.19/2024 (6.05.2024)

Ultratenké solární články.

Konvenční energetická řešení - včetně fosilních paliv, baterií a dalších alternativních způsobů výroby energie - mají své nevýhody. Jsou například příliš velké a vyžadují kabely nebo stacionární nabíjení. Ultratenké a flexibilní solární články vyrobené z nového materiálu zvaného "perovskit" se ukazují jako účinné a lehké řešení pro přeměnu energie po dlouhou dobu.
Vědci z Univerzity Johannese Keplera v rakouském Linci představili svůj nejnovější vývoj - ultratenké a ultratenké fotovoltaické články. Perovskitové solární články jsou tlusté méně než 2,5 mikrometru. Nabízejí působivou účinnost 20,1 % a zároveň si zachovávají vysoký stupeň flexibility, což znamená, že je lze ohýbat do téměř libovolného tvaru. K těmto výhodám je třeba připočítat také pozoruhodnou hustotu výkonu článků, která činí 44 W/g.
Dron s instalovanými perovskitovými fotovoltaickými panely
Ultralehký a flexibilní modul je 20krát tenčí než lidský vlas. Může napájet prakticky jakékoli elektronické zařízení, samozřejmě kdekoli, kde je světlo. Aby vědci demonstrovali možnosti své nové technologie, vybavili ultralehkými solárními články komerční kvadrokoptéru o velikosti dlaně. Dvacet čtyři článků tvořilo pouhou 1/400 celkové hmotnosti dronu. Tato konfigurace umožnila dronu fungovat soběstačně a provádět postupné cykly nabíjení-let-nabíjení, což prokázalo účinnost tohoto řešení.
Nová technologie by mohla najít uplatnění při pátracích a záchranných operacích, rozsáhlém mapování nebo výrobě solární energie ve vesmíru.

Video dveřní vstupní systém pro rodinný dům - IP Dahua.

Níže uvedené schéma ukazuje koncepci video dveřního vstupního systému Dahua IP pro velký rodinný dům s několika podlažími. Dva vchody jsou obsluhovány dveřními stanicemi VTO2202F-P-S2 Q6035. Hlavní dveřní stanice umožňuje připojení hlavního vchodu a pomocí modulu DEE1010B-S2 Q6801 lze připojit vstupní bránu. Další, podřízená bránová stanice, umožňuje otevírání boční brány. Ovládání vchodů je možné jak z monitoru, tak prostřednictvím klientské aplikace v telefonu. Každé patro je vybaveno monitory VTH2421FW-P Q6523W s dotykovým 7palcovým displejem. Monitory mají 1 reléový výstup (NO) a 6 poplachových vstupů NO/NC pro integraci do zabezpečovacího systému a pro zobrazení obrazu z kamer dohledového systému. K instalaci lze připojit například kameru IPC-HFW1239TL1-A-IL Q0359 s rozlišením 2 Mpix.
K napájení dveřních stanic, monitorů a kamer byl použit vysoce výkonný přepínač Ultipower N29995 s 8 porty PoE kompatibilními se standardem 802.3af.

Dahua IP video vstupní systém pro rodinný dům
Po stisknutí tlačítka začnou všechny panely v domě zvonit současně. Po přijetí hovoru je možná bezproblémová obousměrná audio/video komunikace a dálkové otevření zámku. Pokud není obyvatel domu přítomen, může být hovor přesměrován na chytrý telefon, který lze použít k dálkovému otevření brány. Vestavěná paměť monitorů s kapacitou 8 GB umožňuje ukládat fotografie, zprávy a zanechat vzkaz v případě nepřítomnosti nájemce.

"Svítí" dobrý spoj?

Montéři, kteří kontrolují instalace založené na optické kabeláži, často používají tzv. vizuální vyhledávač závad. Tento nástroj jim umožňuje zkontrolovat kontinuitu kabeláže a mimo jiné lokalizovat místa nadměrného ohybu vláken ve spojovacích spojkách, spínacích skříňkách, spojovacích kazetách atd.
Často dostáváme dotazy týkající se "svícení na sváru". S tímto jevem se setkáváme poměrně často, ale únik světla ve vláknovém spoji nemusí vždy znamenat poškozený (porušený) svar. Často je to způsobeno tím, že zařízení generující světlo vnáší světlo do celého průřezu vlákna - osvětleno je nejen jádro, ale i plášť a dokonce i vnější plášť vlákna. Důsledkem toho je únik světla v oblastech, které nemusí být nutně poškozeny. Stačí například jemně ohnout pigtail nebo patchcord, abychom pozorovali mírné prosvítání pláště. U spojů tomu není jinak - svícení zde může být důsledkem posunu pláště vlákna, který nemá vliv na parametry spoje. Navíc přítomnost pláště spoje může tento efekt zesílit, protože světlo unikající z pláště dopadá na materiál s vyšším indexem lomu.
Výše uvedená fotografie ukazuje rozdíl v "záři" u špatného a dobrého svaru. Prasklý svar (v důsledku špatné manipulace s pláštěm ihned po zahřátí) svítí intenzivně a bodově. Správný svar vyzařuje mnohem méně intenzivní a rozptýlenější světlo.
Intenzita světla závisí také na výkonu vizuálního vyhledávače závad. Přístroje s vyšším výkonem umožní testovat delší úseky kabelů, ale světlo, které generují, může výrazněji pronikat do nepoškozených oblastí a zbytečně pohlcovat pozornost montéra.

AS07STCA-4K - certifikovaný měřák pro TV instalace.

V obytných budovách je před převzetím revizním technikem nutné ověřit správnost provedené instalace RTV/SAT - zda byla zařízení připojena správným způsobem a zda nedošlo k chybám v návrhu sítě. Tyto chyby se mohou týkat mimo jiné nedostatečných vzdáleností od spotřebičů vytvářejících teplo nebo instalace sítě v místnostech vystavených vysoké vlhkosti. V první fázi kontroly se zjišťuje, zda není viditelné mechanické poškození. Kontroluje se také stav kabelů a spojů. Všechny tyto informace by měly být uvedeny v protokolu, který se vypracuje před uvedením instalace do provozu.
Dalším důležitým prvkem je měření pozemních a satelitních televizních signálů. K tomuto účelu je nejlepší použít zařízení, které má příslušný certifikát.
Měřák signálu DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T a DVB-S/S2 AS07STCA-4K se spektrálním analyzátorem a kalibračním certifikátem
Tento certifikovaný měřič signálu AS07STCA-4K dokáže měřit satelitní signál DVB-S/DVB-S2 (4K), pozemní televizní signál DVB-T/T2 (4K) v kompresi HEVC 10 Bit a kabelový signál C/J.83B/ISDB-T..
Každý měřicí přístroj AS07STCA-4K R10206 je dodáván s kalibračním certifikátem, který potvrzuje jeho vysokou kvalitu zpracování a zajišťuje spolehlivost měření v televizních systémech.

Změna doby přesměrování hovoru v IP dveřním monitoru Hikvision.

V IP dveřním systému Hikvision je možné přesměrovat hovor volajícího z externí dveřní stanice přímo do aplikace nainstalované v chytrém telefonu. Aby to bylo možné, je třeba vytvořit účet Hik-Connect, přidat do něj videotelefon, nainstalovat aplikaci Hik-Connect do chytrého telefonu a přihlásit se k účtu. Do účtu je třeba přidat videotelefon, jehož prostřednictvím bude provedeno spojení s dveřní stanicí (pokud máte jednoduchou stanici typu Villa, je možné přidat samotnou dveřní stanici přímo do cloudu Hik-Connect). Jakmile je služba Hik-Connect povolena a správně nakonfigurována, stisknutí tlačítka volání na dveřní stanici vyvolá volání jak na monitoru, tak na chytrém telefonu s nainstalovanou aplikací. Ve výchozím nastavení je doba přesměrování hovoru na monitoru nastavena na "0 s", což znamená, že pokud dojde ke stisknutí tlačítka volání na dveřní stanici, monitor i aplikace smartphonu zazvoní současně. Pokud tuto dobu změníte například na "10 s", bude v případě, že nájemce hovor nepřijme před uplynutím této doby, teprve poté přesměrován do aplikace. Chcete-li změnit čas ze systému iVMS-4200, přejděte po vstupu do nastavení dveřní stanice na: Dveřní stanice -> Nastavení času -> Čas přesměrování hovoru..
Zobrazení okna pro změnu času volání na monitoru DS-KH8350-WTE1 G74003 pomocí aplikace iVMS-4200

Venkovní skříň RACK.

Pokud je nutné instalovat síťové zařízení mimo budovu, měly by být použity vyhrazené komponenty. Jednou z nich je hermetická skříň Signal 5U SH-567/426/369 IP55 R90630 vyrobená celá z hliníku, vybavená dveřmi uzavřenými hermetickým zámkem a chráněná gumovým těsněním. Skříň je určena pro venkovní i vnitřní použití. Díky své odolnosti proti korozi a nízké hmotnosti přibližně 6 kg je ideální alternativou k ocelovým skříním. Je určena k montáži na stožáry (pomocí držáku R90610F) a na jiná těžkopádná místa.
Skříň Signál 5U SH-567/426/369 IP55 R90630
Ve většině situací bude užitečným příslušenstvím pro ukončení různých typů kabeláže patch panel Keystone, např. R9120320. U každého zařízení instalovaného do skříně je třeba mít na paměti, že jeho parametry by měly umožňovat instalaci v tomto typu skříně (přípustná provozní teplota).

Nové produkty:

Single-mode patch cord ULTIMODE PC-1172-05 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 0.5m
ULTIMODE single-mode patchcord PC-1172-05 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 0,5 m L3211172_05 je 0,5 metru dlouhý úsek jednovidového optického kabelu oboustranně zakončený konektorem SC/UPC. Patchcordy ULTIMODE jsou vyrobeny a testovány v souladu se směrnicemi Mezinárodní elektrotechnické komise IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je opatřen příslušným štítkem potvrzujícím shodu parametrů (vložný útlum a útlum odrazu) s třídou definovanou výše uvedenými normami.
Single-mode patch cord ULTIMODE PC-1172-1 SC/UPC - SC/UPC, simplex, G.657.A2, LSZH, 1m
ULTIMODE PC-1172-1 SC/UPC - SC/UPC single-mode patchcord, simplex, G.657.A2, LSZH, 1 m L3211172_1 je úsek jednovidového optického kabelu o délce 1 metr zakončený na obou stranách konektorem SC/UPC. Patchcordy ULTIMODE jsou vyrobeny a testovány v souladu se směrnicemi Mezinárodní elektrotechnické komise IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je opatřen příslušným štítkem potvrzujícím shodu parametrů (vložný útlum a útlum odrazu) s třídou definovanou výše uvedenými normami.
Hikvision DS-1260ZJ black installation box
Hikvision DS-1260ZJ černá Hikvision Propojovací krabička M5716B je určena pro kamery HIKVISION řady DS-2CD26xxF, DS-2CE16C5T-VFIR3, DS-2CE16D5T-AVFIT3. Můžete v ní skrýt kabelové přípojky, video transformátory atd.

Vyplatí se přečíst

Jak napájet IP zařízení bez PoE pomocí kroucené dvojlinky? V situacích, kdy je třeba nainstalovat IP zařízení, například kameru, která nepodporuje PoE 802.3af/at, v místě, kde je vedena pouze kroucené dvojlinka, vzniká problém s napájením...>>> více
DVB-T/T2/C přijímač SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
Digitální televize SIGNAL T2-MINI na dosah ruky