Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 22/2024 (27.05.2024)

Plachtění ve vesmíru.

Použití plachet ve vesmíru může znít jako ze sci-fi filmu. Nejedná se však o žádný film nebo pohádku, ale o technologickou ukázku NASA. Nezávislá agentura americké federální vlády zodpovědná za civilní kosmický program, letecký výzkum a průzkum vesmíru testuje nové konstrukce a technologie materiálů pro pohonné systémy kosmických lodí určených pro budoucí nízkonákladové mise. Za tímto účelem odstartovala v dubnu 2024 ze startovacího komplexu 1 v Máhii na Novém Zélandu raketa Electron společnosti Rocket Lab. Stejně jako plachetnice využívá k unášení vítr, solární plachty využívají k pohonu tlak slunečního světla tím, že se umístí do správného úhlu vůči Slunci. Tímto způsobem se mohou elementární částice světla, zvané fotony, odrážet od reflexní plachty a pohánět kosmickou loď, čímž odpadá potřeba konvenčního raketového paliva.

Technologická demonstrace NASA nazvaná ACS3 (Advanced Composite Solar Sail System) využívá dvanáctidílný modul CubeSat postavený k testování kompozitního ráhna z pružných polymerních materiálů a uhlíkových vláken, které je tužší a lehčí než předchozí konstrukce. Hlavním účelem mise ACS3 je otestovat nové ráhno pro nasazení plachet. Řídicí systém nastavuje sluneční plachtu pod úhlem, aby bylo dosaženo správného směru driftu. Solární plachty potřebují velmi velká, stabilní a lehká ráhna, která lze kompaktně složit. S velkou plachtou může být sonda při vhodných světelných podmínkách ze Země vidět. Při úplném rozložení a správné orientaci bude reflexní materiál plachty jasný jako Sírius, nejjasnější hvězda na noční obloze.

Jak zkontrolovat, po jakých vodičích je přenášeno napájení do IP kamer?

V sítích Ethernet 10/100 BASE-T je standardizované napájení kamer obvykle realizováno podle normy 802.3af nebo 802.3at. Způsob, jakým bude napájení přenášeno, určuje přepínač PoE, který může napájení přenášet dvěma způsoby:
  • možnost A - napájení zasílané společně s daty na dvojicích 1/2 (+) a 3/6 (-)
  • možnost B - výkon se posílá přes volné páry 4/5 (+) a 7/8 (-).
Napájené zařízení může poskytovat oba nebo pouze jeden z režimů napájení, přičemž zůstává v souladu s normou. Napájené zařízení proto musí podporovat oba režimy, ale jak se v praxi ukazuje, ne všechna koncová zařízení jsou plně v souladu s normou. To může být důvodem nekompatibility s některými napájenými zařízeními.
Chcete-li zkontrolovat, které páry vodičů jsou použity pro přenos napájení, můžete použít měřicí přístroj Alpsat AS33-IPCX M3214, který má funkci pro identifikaci (měřením napětí) párů vodičů použitých pro PoE (aplikace PSE). Připojte zařízení podle níže uvedeného schématu:
Example results:
Napájení podle varianty A - přenášený výkon
včetně dat na párech 1/2 (+) a 3/6 (-).
Napájení podle volby B odeslaný výkon
přes volné páry 4/5 (+) a 7/8 (-).

Jak lokalizovat poškození optických kabelů?

Kabely FTTH instalované ve vícepatrových budovách jsou často vystaveny poškození. Je to dáno tím, že jsou obvykle vedeny společně (v chodbě, kabelovém kanálu) s dalšími kabely (kroucená dvojlinka, koaxiální kabel), z nichž optické vlákno je na poškození nejcitlivější. Problémem plochého optického kabelu používaného v instalacích FTTH je jeho odolnost vůči drcení a natahování, přičemž překročení minimálního poloměru ohybu výrazně zvyšuje riziko zlomení FRP tyčí uvnitř, což následně vede k nadměrnému ohybu nebo dokonce zlomení vlákna.
Dalším důvodem je, že tyto kabely jsou často vedeny ve svazcích po desítkách nebo i více kabelech. V takové situaci není těžké některý z nich poškodit. Při tahání takového svazku hrozí, že se jeden nebo více kabelů přehne, což vede k jejich přetržení při dalším tahání svazku.
Čím dříve je závada zjištěna, tím lépe. Výměna kabelu ve fázi pokládky bude mnohem menším problémem než jeho výměna nebo oprava po dokončení všech instalačních prací a zvýraznění poškození při měření, které je nezbytné pro převzetí instalace.
Montéři provádějící instalace FTTH - včetně těch, kteří jsou z velké části zodpovědní pouze za pokládku kabelu v budově - by si měli pořídit reflektometr Ultimode OR-20 L5830. Toto zařízení lze použít k vytvoření protokolu o měření pro dokončenou instalaci, ale často může být užitečné i v dřívější fázi instalace k ověření poškození kabelu.
Pokud máte podezření na poškození kabelu během instalace, ukončete jeden konec kabelu pomocí pigtailu a poté proveďte základní test reflektometrem Ultimode OR-20 s použitím běžícího vlákna. Reflektometr ukáže délku měřeného kabelu. Pokud se konec vedení objeví ve vzdálenosti výrazně odlišné od očekávané hodnoty (odečtené z kabelových značek), bude to znamenat, že kabel byl na konci měření poškozen (přerušen).
Ne vždy poškozený kabel znamená zcela přerušená vlákna a konec měřeného vedení. Podezřelý poškozený kabel vždy měřte signálem o dvou vlnových délkách: 1310 nm a 1550 nm. Případné ohnutí vlákna je více patrné na vyšší vlnové délce. Pokud, jako v uvedeném příkladu, detekuje OTDR výrazný útlum na vlnové délce 1550 nm a na vlnové délce 1310 nm je útlum malý nebo žádný, pak je zřejmé, že dochází k nadměrnému ohybu vlákna. O tom, zda bude překážkou provozu kabelu, musí rozhodnout osoba provádějící měření..
V uvedeném příkladu zahrnuje měřená linka 159 metrů dlouhé spouštěcí vlákno zakončené konektorem SC/APC a 31 metrů instalačního kabelu. Pro vlnovou délku 1310 nm měření nezahrnuje žádné události - OTDR nedetekuje konektor spouštěcího vlákna (vzhledem k jeho velmi nízké odrazivosti a útlumu kompenzovanému zdánlivým zesílením při spoji vláken v různých standardech), ani nezjistí žádné anomálie na instalačním kabelu. Celé vedení o celkové délce 190 metrů je viditelné. Stejné vedení měřené s vlnovou délkou 1550 nm vykazuje ve vzdálenosti 174 m od OTDR zřetelný útlum 0,585 dB. Jedná se o makroohyb vlákna v důsledku poškození kabelu. Víme-li, že délka spouštěcího vlákna je 159 m, můžeme přesně určit místo poškození - bude to 15. metr instalovaného kabelu..

Moderní páteřní síť.

Síť 10 Gb/s je počítačová síť, která umožňuje přenos dat rychlostí až 10 Gb/s. Takto vysoká šířka pásma se v současnosti využívá ve velkých podnicích, datových centrech a výzkumných laboratořích. Umožňuje výměnu velkého množství dat v krátkém čase, což je důležité zejména pro aplikace, jako je cloud computing, přenos vysoce kvalitního videa nebo přenos velkého množství vědeckých dat.
Páteřní síť se často používá k přenosu dat mezi různými odděleními v rámci společnosti, mezi pobočkami společnosti nebo mezi různými lokalitami. Taková kapacita je potřebná pro videokonference, efektivní řízení, prodejní a projektové procesy, což umožňuje efektivnější fungování společnosti.
V případě páteřní sítě byla jako hlavní přenosové médium v každém z následujících případů použita optická vlákna. Důležitým aspektem je, že aktivní zařízení podporují moduly SFP (Small Form-factor Pluggable) s rychlostí 10 Gb/s. Takové porty v zařízeních jsou označeny SFP+ (v mnoha zařízeních sloty SFP+ umožňují také připojení vložek SFP s rychlostí 1 Gb/s).
Níže uvedená síť se skládá ze směrovače a tří různých síťových přepínačů. Prvním přepínačem je TP-Link TL-SX3008F 8xSFP+ N30121, který je nejdůležitějším zařízením v síti. Právě on je zodpovědný za přepínání paketů (rychlost předávání paketů je u tohoto zařízení 119,04 Mp/s) s celkovou propustností 160 Gb/s. K tomuto zařízení jsou prostřednictvím optických portů připojeny dva přepínače: N30113 je zodpovědný za připojení přístupových bodů a N30112 za připojení počítačů a dalších síťových zařízení.

Nahrávání externích aplikací do IP videomonitoru Hikvision.

Do videomonitorů DS-KH9310-WTE1(B) G74009 a DS-KH9510-WTE1(B) G74011 s operačním systémem Android lze nainstalovat až 5 externích aplikací s příponou .apk. Díky tomu je možné s videomonitorem vstupních dveří provozovat několik různých systémů. Aplikaci do monitoru lze nahrát pomocí softwaru iVMS-4200. Za tímto účelem po přidání monitoru do softwaru přejděte na kartu : Access Control->Video Intercom->Application Software, vyberte monitor a pomocí karty Upload Application Software uveďte soubor s příponou .apk, který byl dříve uložen na disku.
Uploading *.apk file to DS-KH9310-WTE1(B) G74009 monitor using iVMS-4200 v 3.11.0.5 application.

CKanálové zesilovače v systémech SMATV.

Klíčovým problémem při vysílání digitálních pozemních televizních programů DVB-T2 je příjem multiplexů s velkými rozdíly úrovní. Zatímco v malých systémech (s 5-10 zásuvkami) takový rozdíl, ačkoli se nedoporučuje, obvykle nepředstavuje problém, ve větších systémech, kde se rozdíl úrovní na vstupu zvyšuje změnou útlumu kabelů spolu s frekvencí, může způsobit ztrátu signálu v části systému. Tento efekt lze eliminovat použitím kanálových zesilovačů. Úkolem zesilovače je selektivně zesílit jeden nebo v případě příjmu digitálních programů několik televizních kanálů. To znamená, že požadovaný kanál je zesílen na nejvyšší stupeň a ostatní jsou zeslabeny.
Kanálový zesilovač PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA s digitálně programovaným AGC
Kanálový zesilovač PA321TP od společnosti TERRA lze použít samostatně - jako součást multipřepínačové instalace nebo jako součást hlavní stanice (AiZ)
Společnost DIPOL nabízí dvoukanálové zesilovače, které jsou bezkonkurenční z hlediska kvality a ceny: model PA320TP R82513 a model PA420T R82516 TERRA. Nespornou výhodou zesilovačů je obvod vybavený automatickou regulací zesílení (AGC) a ultra-selektivním filtrem SAW (Surface Acoustic Wave) pro 20 kanálů.
Konfiguraci zesilovače je třeba provést pomocí aplikace TerrNet.
.
Možnosti použití a způsob konfigurace kanálových zesilovačů Terra jsou podrobně ukázány ve výše uvedeném videu.

Nové produkty:

Druhý držák LNB pro satelitní anténu DIPOL DPL-120 cm.
Druhý držák LNB pro satelitní anténu DIPOL DPL-120 cm umožňuje instalaci dvou LNB na jeden výložník satelitní antény.
Vnitřní audio stanice bez obrazovky DS-KH6000-E1 pro IP dveřní vstupní systém Hikvision G74033 je vnitřní audio stanice bez obrazovky určená pro práci s druhou generací IP dveřních vstupních systémů Hikvision. Zařízení má 9 tlačítek pro ovládání systému, z nichž čtyřem lze přiřadit specifické funkce. Panel je navržen tak, aby splňoval základní požadavky zákazníků s omezeným rozpočtem. Vnitřní stanici lze napájet ze zdroje 12 V DC nebo prostřednictvím PoE (802.3af).

Monitor DS-KH6100-E1 s úhlopříčkou 4,3" pro IP dveřní vstupní systém Hikvision G74034 je bezkontaktní monitor určený pro práci s druhou generací IP dveřních vstupních systémů Hikvision. Zařízení má 9 tlačítek pro ovládání systému, z nichž čtyřem lze přiřadit specifické funkce. Panel je navržen tak, aby splňoval základní požadavky zákazníků s omezeným rozpočtem. Vnitřní stanici lze napájet ze zdroje 12 V DC nebo prostřednictvím PoE (802.3af).

Vyplatí se přečíst

Export záznamů z DVR Sunell. Záznamy z DVR Sunell lze ripovat několika způsoby. Prvním je použití místního rozhraní DVR - stačí k zařízení připojit flash disk. Dalším je použití webového prohlížeče nebo aplikace CMS...>>>více
Pohled na rozhraní prohlížeče rekordéru Sunell
Převodník signálu HDMI na IP s extenderem USB 4K
Převodník HDMI 4K/IP - osvědčené řešení, nová kvalita obrazu.