Č. 28/2024 (09.09.2024)
Miniaturní BMI bude převádět lidské myšlenky na data.
Vědci ze švýcarské polytechniky EPFL vyvinuli první miniaturní rozhraní mozek-počítač (MiBMI), které má extrémně malé rozměry, nízkou spotřebu energie, vysokou přesnost a univerzálnost. Díky těmto vlastnostem je tento systém ideální pro implantáty, kde minimální invazivita zajišťuje bezpečnost a pohodlí jak v klinickém kontextu, tak v každodenním životě. MiBMI je plně integrovaný systém, v němž záznam a zpracování dat probíhá na dvou malých čipech o celkové ploše 8 mm².Převod mozku na text spočívá v dekódování nervových signálů, které vznikají, když si člověk představuje psaní písmen nebo slov. Elektrody implantované do mozku zaznamenávají nervovou aktivitu spojenou s pohyby rukou a čip MiBMI tyto signály zpracovává v reálném čase a převádí zamýšlené pohyby na digitální text. Tato technologie umožňuje lidem s motorickým postižením komunikovat pouhou myšlenkou na psaní, zatímco rozhraní převádí jejich myšlenky na čitelný text zobrazený na obrazovce.
Miniaturní rozhraní mozek-stroj (MiBMI) - 2024 EPFL
Současné BMI zaznamenávají data z elektrod implantovaných do mozku a poté tyto signály odesílají do samostatného počítače, kde jsou dekódovány. Čipy MiBMI zaznamenávají data a současně zpracovávají informace v reálném čase, přičemž integrují 192kanálový nervový záznamový systém s 512kanálovým nervovým dekodérem. Tento neurotechnologický úspěch je důsledkem extrémní miniaturizace.
Aby mohli efektivně zpracovat obrovské množství informací zaznamenaných elektrodami, museli výzkumníci zcela změnit svůj přístup k analýze dat. Zjistili, že mozková aktivita při představě psaní jednotlivých písmen obsahuje velmi specifické markery, které nazvali unikátní neuronální kódy (DNC). Namísto zpracování tisíců bajtů dat pro každé písmeno stačí mikročipu zpracovat pouze DNC, což výrazně urychluje činnost systému a zároveň snižuje spotřebu energie.
Již nyní se pracuje na nové generaci integrovaných systémů BMI, které přesahují rámec rozpoznávání rukopisu. Systém se testuje v různých aplikacích, jako je dekódování řeči a řízení pohybu.
Během akce představíme nová řešení pro monitorovací systémy CCTV (Sunell, Hikvision) a širokou škálu zařízení pro měření signálu pro CCTV, TV/SAT a optické instalace. Nebude chybět ani nabídka pro zájemce o sítě GSM/LTE a televizní sítě, a to jak z hlediska provedení, tak i návrhu instalace.
Účast společnosti DIPOL na veletrhu Energetab je příležitostí k prezentaci osvědčených řešení, ale také řady novinek, které najdou uplatnění v teletechnických zařízeních nejen pro energetiku.
Naši obchodní a techničtí poradci vám poskytnou podporu při návrhu a realizaci teletechnických zařízení.
Interaktivní stánek, připravený speciálně pro tento veletrh, vám umožní ověřit si fungování našich řešení. Bude možné se mimo jiné seznámit s vybranými kamerovými funkcemi monitorovacích systémů, provést svařování optických vláken nebo reflektometrické měření na zkušebním přenosovém vedení.
Další podrobnosti a informace o veletrhu jsou k dispozici zde.
Instalace multipřepínače ve vícebytovém domě.
Instalace multipřepínače pro dodávku digitální pozemní televize DVB-T2 a satelitní televize DVB-S/S2 do bytů jsou vynikajícím doplňkem a alternativou kabelových instalací ve vícebytových domech. O tom, které programy chce sledovat, rozhoduje koncový uživatel, a to buď zakoupením vhodného satelitního přijímače, nebo uzavřením individuální smlouvy s některým z provozovatelů digitální platformy. Výrobky TERRA určené k instalaci do systémů SMATV/SATV jsou především zařízení nejvyšší kvality, na která se vztahuje čtyřletá záruka. Televizní sítě zhotovené s nimi zajišťují vynikající příjem signálu po dlouhou dobu.Antenní stožár byl namontován na střeše vícepatrové budovy, na kterém byla zavěšena satelitní anténa DIPOL DPL-120 A9684, která zajišťovala příjem ze dvou satelitních pozic: Hotbird 13°E a Astra 19,2°E. Pro příjem pozemní televize DVB-T2 v pásmech VHF a UHF byly použity antény: DIPOL 4/5-12 A0140 (horizontální polarizace), DIPOL Tri Digit A2670 (horizontální polarizace), zatímco pro rozhlas FM byla použita anténa Dipol 1RUZ PM B A0221. V televizní instalaci je použit zesilovač SA-91L R70901 pro 9vstupové multipřepínače řady MV-9xx. Zesilovač je vybaven osmi satelitními vstupy a jedním vstupem DVB-T2/Rádio (v tomto případě vynechaným z důvodu použití kanálového zesilovače CAD-824 Alcad R82620 v instalaci). Mezi hlavní úkoly zesilovače SA-91L R70901 patří zesílení a vyrovnání IF signálů pro 8 párů polarizačních pásem a také napájení dalších prvků instalace, jako jsou LNB nebo multipřepínače. Použití litého pouzdra umožňuje eliminovat vnější rušení (úroveň stínění třídy A). Nespornou výhodou multipřepínačů MV-9xx je diverzifikace výstupních úrovní. To zaručuje podobné úrovně signálu na zásuvkách umístěných v různých vzdálenostech od zařízení. Kromě toho zde konstruktér uplatnil předkorekci útlumové charakteristiky koaxiálního kabelu - signály vyšších frekvencí mají vyšší úrovně, díky čemuž je útlum kabelu náležitě kompenzován. Diskrétní přepínače v multipřepínačích namísto tradičních potenciometrů umožňují velmi přesné nastavení úrovní signálu a korekci útlumu kabelu. Toto řešení také zajišťuje dlouhodobou stabilitu nastavených parametrů bez ohledu na změny teploty v místě instalace. Použití kompresních konektorů MASTER. dodává celé instalaci na profesionalitě.
Výhody použití multipřepínače Terra:
- Nepřenáší se bod jediné poruchy na celou instalaci; systém „branch-and-branch“ znamená, že v případě poruchy jednoho zařízení jsou o signál připraveni pouze uživatelé, kteří jsou k němu přímo připojeni. V případě kaskádových instalací má porucha jednoho multipřepínače za následek poruchu celé sítě, jejíž diagnostika je velmi problematická.
- Kryty multipřepínačů a souvisejících komponent reálně splňují požadavky na stínění třídy A.
- Zařízení Terra mají kompaktní rozměry. Větší multipřepínače mají výstupy uspořádané ve dvou řadách, což zmenšuje jejich rozměry a umožňuje optimálnější vedení kabelů z multipřepínače.
- Montážní systém RACK board.
- Na všechny komponenty systému Terra SMATV se vztahuje čtyřletá záruka.
Lze na jeden kabel připojit několik IP kamer?
Častým problémem při instalaci dohledových systémů je potřeba přidat další kameru v místě kamery bez možnosti vedení dalšího kabelu. To je možné pomocí speciálních přepínačů PoE, tzv. extenderů, jako je například ATTE xPoE-4-11A-HS N29810 nebo xPoE-3-11A N29814.Použití xPoE-4-11A-HS pro montáž další kamery do stávajícího kamerového bodu
Mějte na paměti, že celkový příkon kamer připojených k extenderu (přijímače PoE) nesmí překročit příkon nabízený přepínačem, který napájí celou linku:
- přibližně 13 wattů dostupných podle 802.3af
- přibližně 25 wattů dostupných pod 802.3at
- pro PoE Passive je k dispozici maximálně 40 W
Abyste se ujistili, že kamery budou správně fungovat, je třeba vypočítat bilanci výkonu s ohledem na spotřebu energie kamer (všimněte si, že kamery spotřebovávají více energie v noci, což je způsobeno zapnutím osvětlovače). Kromě toho je třeba vzít v úvahu ztráty na napájecím kabelu, které závisí na jeho průřezu, délce a hodnotě napětí na vedení PoE.
Po podpisu smlouvy s poskytovatelem internetových služeb obdrží příjemce optickou bránu (běžně označovanou jako modem nebo router), kterou je třeba připojit k optickému kabelu v budově. Často není možné instalovat bránu do multimediálního boxu - problémem bývá velikost zařízení nebo nedostatek energie v samotném boxu. Problémem může být také špatné pokrytí signálem WiFi, pokud má brána integrovaný přístupový bod. Často se prostě zdá přirozené umístit zařízení do obývacího pokoje, který je obvykle multimediálním centrem celého bytu.
Společnost DIPOL představila 10 m dlouhé optické patchcordy zakončené konektory SC/APC. Tyto patchcordy - dostupné v černé a bílé barvě - umožňují snadné rozšíření instalace v budově a připojení koncového zařízení, např. ve výše zmíněném obývacím pokoji.
Patchcordy L3212272_10 a L3212272W_10 jsou vyrobeny na bázi jednovidového vlákna G.657.A2 kompatibilního se všemi vlákny používanými v instalacích FTTH. Jsou také odolnější proti ohybu než standardní vlákna (G.652.D).
Pokud má síť fungovat v kancelářské budově s velkým počtem stěn a několika patry, pak je hlavním problémem vliv útlumu stěn a stropů na úroveň rádiového signálu. Z tohoto důvodu je pro pokrytí celé budovy nutné rozmístit v budově několik (někdy i několik desítek) přístupových bodů.
Jeden přístupový bod zpravidla obslouží přibližně 50 až 60 uživatelů. To znamená, že ve většině případů kancelářská síť navržená s tuctem nebo více přístupovými body nabídne obrovskou redundanci z hlediska teoretické kapacity. Je však třeba vzít v úvahu, že pokud mají být určité oblasti sítě všeobecně přístupné, pak v takovém místě bude počet přístupových bodů určen nejen možností pokrytí dané oblasti, ale především kapacitou. Velký počet uživatelů shromážděných na jednom místě může vyžadovat instalaci většího počtu přístupových bodů, a to i v menších místnostech.
Příklad použití přístupových bodů ve vstupní hale kancelářské budovy, kde se může shromažďovat velké množství uživatelů.
Vhodným zařízením pro budování sítí v takových budovách je TP-LINK EAP610 N25690. Zařízení EAP610 je flexibilní, snadno instalovatelné, spravovatelné a bezpečné řešení pro bezdrátové sítě. Montáž zařízení na stěnu nebo strop je velmi snadná. Konfigurace a správa sítě WLAN je zjednodušena díky softwaru pro centrální správu a správě přes webový prohlížeč (není nutný žádný ovladač). Díky automatické správě rádiových pásem a ověřování na uvítací stránce je zařízení EAP610 ideální pro náročná prostředí, jako jsou kampusy, hotely, nákupní centra nebo kanceláře. Zařízení pracuje v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz a využívá standard 802.11ax (WiFi 6).
Přídavná čtečka klávesnice v modulárním IP dveřním vstupním systému Hikvision.
Níže je uvedeno příkladové schéma IP dveřního vstupního systému založeného na modulární dveřní stanici. Stanice namontovaná na vstupní straně se skládá z hlavního modulu DS-KD8003-IME1(B) G73652, standardní čtečky karet Mifare DS-KD-M G73662, modulu numerické klávesnice DS-KD-KP G73668 a také z povrchového rámu a ochranné stříšky. Otevření branky zevnitř při výstupu lze dosáhnout několika způsoby. Jedním z nich je výstup pomocí klíče nebo kliky, pokud je jimi branka vybavena. Pokud to není možné, lze namontovat místní uvolňovací tlačítko, po jehož stisknutí dveřní stanice uvolní elektrický otvírač dveří na dobu určenou instalatérem. Poslední možností použitou ve schématu je montáž čtečky karet s integrovanou klávesnicí, např. DS-K1104MK G75659, která by měla být připojena ke dveřní stanici prostřednictvím sběrnice RS-485. Při takové konfiguraci, pokud jsou do systému přidány štítky RFID nebo předem stanovené kódy pro otevírání, bude možné popsanými způsoby otevírat branku jak ze strany vstupu, tak ze strany výstupu. Otevírání pomocí kódů nebo tagů podporuje pouze modulární dveřní stanice. V případě systému Villa s instalací přídavné čtečky bude fungovat pouze otevírání pomocí tagů (kódy nejsou podporovány). V popsané instalaci byl použit jeden vnitřní monitor DS-KH6320-WTE1 G74001. Celý systém však lze rozšířit na maximální počet monitorů podporovaných dveřní stanicí.Schéma systému videovrátného založeného na přídavné čtečce klávesnice na straně východu.
Spínaný napájecí zdroj HDR-150-48 DC 48 V/150 W/3,25 A Mean Well G74803 je určen k napájení elektronických zařízení vyžadujících stejnosměrné napětí 48 V s maximální zátěží 3,2 A. Zdroj má nadproudovou, přepěťovou a zkratovou ochranu. . | ||
Antenna ATK-LOG ALP 5G 5 m kabel, konektor SMA, 698-3800 MHz A7046_5 je určena pro použití v telefonních systémech GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE/5G pracujících v pásmu 698-3800 MHz. Dokonale řeší často se vyskytující problém nedostatku signálu v místě instalace modemu s kartou GSM/UMTS/LTE/5G. V takové situaci obvykle stačí k modemu připojit anténu a získat dostatečný signál. Anténa je navíc vybavena 5metrovým kabelem zakončeným konektorem SMA . | ||
Antenna ATK-LOG ALP 5G MIMO 2x2 15 m kabel, konektor SMA, 698-3800 MHz A7064_15 je určena pro použití v telefonních systémech GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE/5G pracujících v pásmu 698-3800 MHz. Dokonale řeší často se vyskytující problém nedostatku signálu v místě instalace modemu s kartou GSM/UMTS/LTE/5G. V takové situaci obvykle stačí k modemu připojit anténu a získat dostatečný signál. Anténa má navíc 2 kabely o délce 15 metrů, zakončené zástrčkou SMA. . | ||
Vyplatí se přečíst
K čemu lze použít síťové nástroje testeru CCTV Měřicí přístroj AS33-IPCX M3214 společnosti Alpsat není jen nástrojem, který dokáže snadno zobrazit obraz z kamery. Za zmínku stojí také integrované síťové aplikace, které mohou pomoci a zjednodušit proces instalace...>>> více