Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 29/2024 (16.09.2024)

Kvalitu vody v polských řekách lze zlepšit pomocí monitoringu.

Závažným problémem, kterému Polsko čelí, je znečištění řek, což dokazuje například nedávná ekologická katastrofa na Odře. Těmito problémy se zabývají vědci z Magly, kteří ve spolupráci s Centrem pokročilých materiálů a technologií (CEZAMAT-PW), Varšavským institutem meteorologie a vodního hospodářství (IMGW-PIB) a společností Nebucode vyvinuli systém Water Sense, který nepřetržitě monitoruje stav řek. Toto řešení v reálném čase varuje před hrozícím znečištěním, což může zabránit potenciální ekologické katastrofě. Celé tajemství systému Water Sense spočívá v autonomních meteorologických stanicích, což jsou malé plovoucí laboratoře, které odebírají vzorky vody a zároveň testují pH, teplotu a koncentraci chemických a mikrobiologických kontaminantů. Shromážděná data putují do cloudu, kde jsou v reálném čase analyzována. Toto řešení umožňuje odborníkům rychle reagovat, pokud se objeví nějaký problém. Koncepce systému je založena přímo na internetu věcí (IoT).
Water Sense se skládá ze 3 modulů:
  • Autonomní měřicí stanice, která sleduje 10 klíčových fyzikálně-chemických parametrů vody: pH, chloridy, dusičnany(V), amonné ionty, ortofosforečnany(V), vodivost, kyslík, teplotu, rychlost proudění a hloubku. Senzory použité ve stanici jsou levné a nevyžadují kalibraci a čištění. Při ztrátě analytických parametrů je daný senzor automaticky nahrazen novým pomocí inovativního válečkového systému. Nepřetržitý provoz 365 dní v roce a ohřev elektronických systémů v zimě zajišťuje vodní mikrogenerátor napájený proudící vodou. Pro komunikaci může stanice využívat síť GSM, LORA a Bluetooth (pro servisní účely)
.
  • Cloudový inteligentní systém správy měřicích stanic - platforma pro monitorování, správu a analýzu dat je vybavena moduly založenými na algoritmech umělé inteligence. Ty identifikují anomálie a předpovídají hodnoty parametrů vody na 72 hodin dopředu
.
  • Interaktivní národní mapa rizik znečištění řek, nástroj, který podporuje výběr optimálního plánu měření a umožňuje správné rozmístění měřicích stanic ve studované oblasti
.
Znečištěné řeky jsou problémem životního prostředí, který se stále častěji dostává do celosvětové veřejné diskuse. Stále více zemí zavádí nebo uvažuje o zavedení monitorovacích systémů internetu věcí, které zahrnují bezdrátovou, satelitní, ale i optickou komunikaci.
Celá Evropa se potýká s problémem znečištění vody způsobeným průmyslovou činností, vypouštěním odpadních vod nebo nadměrným používáním hnojiv a pesticidů. Náklady s tím spojené bohužel neseme všichni, od dopadů na naše zdraví až po omezení rekreačního využívání vody. Internet věcí hraje klíčovou roli ve vývoji nových technologií a je jednou z mnoha technologií, které spolu s umělou inteligencí nebo „velkými daty“ vstoupily téměř na každý trh a zajišťují komunikaci mezi lidmi, procesy a zařízeními. Podle údajů prezentovaných portálem stocklytics.com bude rok 2024 pro celosvětový trh internetu věcí dalším rokem dvouciferného růstu a tržby dosáhnou 1,38 bilionu dolarů. Do roku 2028 se předpokládá nárůst o 60 % a dosažení hodnoty 2,2 bilionu dolarů.

Dva převodníky HDMI na IP v jedné síti.

Ve výchozím nastavení nemůže být v jedné síti více než jeden převodník HDMI H3614 (H3613, H3606). Je to způsobeno tím, že výrobce nahrál do každého vysílače stejnou konfiguraci sítě. Uživatel nemůže provádět žádné změny adres zařízení HDMI. Proto při použití dvou vysílačů dochází ke konfliktu IP adres (což vede k nesprávnému fungování sítě).
Takovou instalaci je možné provést, ale vyžaduje to použití spravovaného přepínače a vytvoření vyhrazených sítí VLAN. V níže uvedeném příkladu je uživatel schopen vytvořit čtyři scénáře zobrazení videa změnou parametrů na přepínači.
Propojení dvou vysílačů HDMI v jedné fyzické síti vyžaduje použití spravovaného přepínače a vytvoření vyhrazených sítí VLAN.
Celá konfigurace takové sítě spočívá ve vhodném přiřazení zařízení (konkrétně portů přepínače, ke kterým jsou zařízení připojena) do správných virtuálních sítí (VLAN) pro daný scénář. Například pro provedení scénáře na výše uvedeném obrázku, kde obraz na přijímači č. 1 pochází z vysílače č. 1 a obraz na přijímači č. 2 pochází z vysílače č. 2, a za předpokladu, že:
  • H3614 SENDER #1 is connected to port 1 of the switch
  • H3614 SENDER #2 is connected to port 2 of the switch
  • H3614 RECIVER #1 is connected to port 11 of the switch
  • H3614 RECIVER #2 is connected to port 12 of the switch

configure the switch with VLAN options as follows:

  • Port 1 - VID 11, PVID 11
  • Port 2 - VID 22, PVID 22
  • Port 11 - VID 11, PVID 11
  • Port 12 - VID 22, PVID 22

Videointerkomový systém Hikvision ve standardu 2-Wire.

Často je potřeba nahradit stávající interkomový (video) systém novějším, který nabízí vyšší funkčnost a kvalitu. Taková modernizace může vyžadovat výměnu kabeláže, např. za kroucenou dvojlinku pro IP systémy. Pomůže vám videointerkom Hikvision pracující ve standardu 2-Wire. Má stejné funkce jako 2. generace IP videointerkomu Hikvision. Sestavení kompaktního systému zahrnuje připojení monitorů (např. G74019 DS-KH6320Y-WTE2) a modulu hlavní dveřní stanice (G73646 DS-KD8003Y-IME2) k rozvaděči G74824 DS-KAD706Y prostřednictvím 2vodičové sběrnice. Dvoudrátová sběrnice umožňuje jak napájení zařízení, tak navázání komunikace. Po připojení rozdělovače k síti LAN je každé zařízení (monitor, dveřní stanice) v síti viditelné pod samostatnou IP adresou. Ke konfiguraci se používá aplikace iVMS-4200(v3). V , kromě základních funkcí , tj. videohovorů, ovládání systému otevírání branky a ovládání vstupní brány, lze také ovládat pomocí aplikace Hik-Connect ze smartphonu. Dokáže přesměrovat hovor na telefon v době nepřítomnosti nájemce a dálkově otevřít vrátnici nebo bránu.

Útlum spoje není všechno - odrazivost konektoru optického vlákna.

Reflektometrické měření poskytuje řadu informací o měřeném vedení. Jedním z měřených parametrů je tzv. odrazivost daného analyzovaného jevu v případě reflexních prvků: mimo jiné konektorů a mechanických spojů. Podle definice je odrazivost poměr výkonu odraženého od objektu k výkonu dopadajícímu na tento objekt, vyjádřený v decibelech. Protože výkon odraženého signálu bude vždy menší než výkon dopadajícího signálu, budou hodnoty odrazivosti nabývat záporných hodnot.
Pojem odrazivost se často zaměňuje s takzvaným "útlumem odrazu" (RL, Return Loss). Definice tohoto parametru je prakticky totožná, ale zohledňuje znaménko minus: RL = -10log (Podb/Pwe) popisující hodnotu útlumu, kterému je odražený signál v určitém smyslu vystaven.
Například podle normy IEC 61300-3-6 by nejlepší konektory (tzv. „stupeň 1“) měly mít ztrátu odrazivosti alespoň 60 dB - čím vyšší hodnota, tím lépe. To odpovídá hodnotám odrazivosti -60 dB a nižším - čím nižší hodnota, tím lépe. To znamená, že výkon odraženého signálu je milionkrát menší než výkon signálu dopadajícího na konektor!
Reflektometr Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 měří odrazivost, která by měla být < -60 dB pro připojení typu APC a < -45 dB pro připojení typu PC. Pokud jsou zaznamenány horší hodnoty tohoto parametru, je vhodné konektory vyčistit, a pokud to nepřinese požadované výsledky, vyměnit pigtaily a centrovací adaptér..
Fenomén odrazu / útlumu odrazu se vztahuje také na konec optického vedení. Pokud je ukončeno konektorem, může být odrazivost konce vedení o něco vyšší než odrazivost typického připojení daného typu (popsaného výše). Pokud se však měření provádí na naříznutém vlákně, bude rozhodně lepší, když bude naříznuto „tak akorát“ než dokonale gilotinou. Dokonale rovný řez bude mít za následek velký odraz od povrchu čelní strany vlákna (typická odrazivost -14 dB znamená, že se odrazí asi 4 % dopadajícího světla), což může nepříznivě ovlivnit celé měření.
Velké odrazy signálu v síti mohou účinně narušit její provoz. Na tyto jevy jsou obzvláště citlivá zařízení pracující ve třetím přenosovém okně (1550 nm) a pasivní optické sítě využívající výkonné lasery. Proto je vhodné pamatovat na to, aby se při reflektometrických měřeních věnovala pozornost nejen útlumu měřeného vedení.

Jaká je maximální vzdálenost, ze které může kamera přečíst registrační značku?

Základní princip pro montáž kamer pro systémy rozpoznávání registračních značek, známé také jako ANPR (Automatické rozpoznávání registračních značek) nebo LPR (Rozpoznávání registračních značek), spočívá v tom, že vertikální náklon kamery by neměl překročit 30°, což znamená montáž ve správné vzdálenosti od místa, kde je registrační značka rozpoznávána (vzdálenost Y>1,7X - viz obrázek níže).
Obrázek znázorňující vztah mezi výškou upevnění kamery, vzdáleností od bodu upevnění k bodu detekce.
(počítáno na zemi) a zorným úhlem kamery.
Níže uvedená tabulka uvádí doporučenou instalační výšku, detekční rozsah a šířku záběru pro dva oblíbené modely kamer Dahua:
Model Wysokość [m] Zasięg [Z] [m] Szerokość [m]
ITC413-PW4D-IZ1 1,2 3–8 3–4 
1,5 4–8
1,8 4,2–8
2,0 4,5–8
2,0 6–10
ITC413-PW4D-IZ3 2,0 6–10 3–4
2,5 6–12
3,0 6–15
3,5 6–17
4,0 7–19,5
4,5 8–20
5,0 8,5–20
5,5 9,5–20
6,0 10–20
3,0 12–15 6–8
3,5 12–17
12–20 4-6

Přenos satelitních signálů DVB-S2X/S2/S v jednovidovém optickém vlákně.

V případě sběrnice z optických vláken nezáleží na velikosti místa instalace. Signál lze přenášet na stovky metrů nebo dokonce desítky kilometrů bez regenerace. V případě velkých budov se tím výrazně zjednoduší instalační páteř. Tradiční instalace založená na měděných vodičích umožňuje přenášet signál v hlavním vedení na vzdálenost několika desítek metrů. Tuto vzdálenost lze zvýšit použitím zesilovačů - i když i to s sebou nese určitá omezení (a náklady na realizaci a provoz).
Zařízení TERRA pro instalaci systémů SMATV/MATV ve vícebytových domech s využitím optických vláken a technologie PON (Passive Optical Network) je vynikající alternativou k typickým instalacím založeným pouze na koaxiálním kabelu. PON je technika využívající pouze pasivní infrastrukturu (kabeláž z optických vláken, optické rozbočovače) v části optický konvertor-přijímač.
Příklad optické instalace s optickým konvertorem LWO102 4F31 E A3033 s výkonem +4 dBm umožňujícím distribuci satelitních signálů DVB-S2X/S2/S v jednovidovém vlákně na vlnové délce 1310 nm. Široká nabídka optických přijímačů TERRA umožňuje realizovat televizní instalace založené na tradičních multipřepínačích, dSCR/Unicable i hybridní instalace..

Fotosoutěž pro rok 2024 je v plném proudu!

Zasílejte své fotografie do dvacátého třetího ročníku prázdninové fotosoutěže společnosti DIPOL „Poutavě o anténách“. Doporučujeme vám také prohlédnout si galerii již zaslaných prací! Výherce již tradičně určí známý krakovský fotograf pan Pawel Zechenter. Zveme vás k účasti!

Nové produkty:

Jednovidový propojovací kabel PC-2272W-10 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 10, BÍLÝ L3212272W_10 je 10 metrů dlouhý úsek jednovidového optického kabelu zakončený konektory SC/APC. Patchcord je vyroben na bázi jednovidového vlákna podle standardu G.657.A2. Tento standard se vyznačuje sníženým poloměrem ohybu. Díky tomu je patchcord mnohem méně náchylný k poškození a zvýšenému útlumu v důsledku nadměrného ohybu. To je důležité zejména při připojování optických kabelů v malých krabicích, boxech nebo skříních (např. častý případ drcení patchcordu připojeného k optickým čelním panelům s dvířky).
Šrouby M2 pro optické adaptéry s přírubou [200 ks] L4022 umožňují bezpečné a úhledné upevnění adaptérů v čelních panelech přepínačů. Jsou vhodné pro adaptéry ULTIMODE a přepínače.
Skříň na kabely, 50x50x12 cm. T-SPARE-50
Skříňka na zásoby kabelů, 50 × 50 × 12 cm, T-SPARE-50 E88819 je určena ke shromažďování a organizaci zásob optických kabelů různých průměrů. Používá se v kabelovnách, telekomunikačních místnostech, šachtách nebo na telekomunikačních sloupech. Skříň je uzamykatelná klíčem (2 ks jsou součástí dodávky). Konstrukce skříně umožňuje uložit až 85 metrů kabelové zásoby o průměru 10 mm.

Vyplatí se přečíst

WiFi síť v budovách. Při budování bezdrátové sítě je třeba odpovědět na otázku, zda se má jednat o veřejnou síť, např. v knihovně nebo kanceláři, nebo o síť uzavřenou pro zaměstnance. To přímo souvisí se stanovením předpokládaného počtu klientů sítě. Má-li síť fungovat v kancelářské budově s velkým počtem stěn, v několika patrech, pak je hlavním problémem vliv útlumu stěn a stropů na úroveň rádiového signálu. Z tohoto důvodu je pro pokrytí celé budovy nutné rozmístit v budově několik (a někdy i několik desítek) přístupových bodů.>>>více
Sendun SD-9+ svářečka optických vláken, krabice + sada nářadí
Sendun SD-9+ - Svářečka s velkými možnostmi