Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 1/2025 (6.01.2025)

IRIS2 - evropská odpověď na Starlink.

Evropská komise podepsala s konsorciem SpaceRISE dvanáctiletou koncesní smlouvu na vývoj, výstavbu a provoz satelitní sítě IRIS2. Tato síť má sloužit jak veřejným institucím, tak soukromým subjektům. Bude zajišťovat bezpečnou komunikaci pro vládní instituce, záchranné služby a ozbrojené síly. Zároveň se očekává, že systém poskytne přístup k vysokorychlostnímu internetu obyvatelům řídce osídlených a nepřístupných oblastí, a přispěje tak ke snížení tzv. digitální propasti.
V rámci projektu bude na nízkou a střední oběžnou dráhu Země vyneseno celkem 290 družic. Očekává se, že tato hybridní konfigurace, která kombinuje výhody obou typů oběžné dráhy, zajistí široké pokrytí a vysokou propustnost. Systém bude fungovat na principu satelitní konstelace, což znamená, že několik satelitů bude spolupracovat a vytvoří síť, která bude poskytovat nepřetržitý přístup k internetu i v těch nejodlehlejších oblastech.
Dosáhne IRIS2 popularity Starlinku, který již používá více než 3 miliony uživatelů po celém světě? Starlink je poměrně populární i v Evropě. Vznik konkurenčního řešení bude mít jistě pozitivní dopad na spotřebitelský trh, i když je dnes těžké předvídat, zda po vzniku evropského systému bude následovat legislativa zakazující používání amerického řešení v Evropě..
Konsorcium SpaceRISE, je především tři evropští provozovatelé satelitní sítě - SES, Eutelsat a Hispasat. Podporuje je řada kosmických, vojenských a telekomunikačních společností. Mezi ně patří Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat a Thales SIX.
Přestože přesný harmonogram projektu zatím není znám, odhaduje se, že plné funkčnosti systému IRIS2 bude dosaženo kolem roku 2030. To znamená, že Evropa bude mít brzy vlastní nezávislou satelitní infrastrukturu jako alternativu k řešením nabízeným soukromými společnostmi, jako je SpaceX.
IRIS2 je důležitým krokem ke zvýšení digitální suverenity Evropy. Díky této investici získá Evropská unie nezávislost v oblasti satelitní komunikace, která má zásadní význam pro bezpečnost i hospodářský rozvoj kontinentu.

Koaxiální kabely, kroucená dvojlinka a optické kabely ve slaboproudých instalacích.

Nařízení CPR se přímo netýká navrhování a výstavby budov, ale požaduje zajištění požární bezpečnosti budov, tj. nepřímo použití kabelů se specifickou třídou reakce na oheň. CPR neukládá členským státům EU požadavky týkající se použití konkrétních kabelů v konkrétních budovách. Požadavky na použití kabelů se specifickou třídou reakce na oheň v daném typu budovy by měly vyplývat z analýzy rizik provedené projektantem telekomunikačního zařízení nebo z jiných vnitrostátních formálních a právních dokumentů. Každý členský stát by měl sám zavést příslušné požadavky pro budovy.
Pro dosažení vyšší úrovně požární bezpečnosti doporučují výrobci kabelů použití kabelů třídy B2CA ve výškových budovách (v rámci únikových cest) a ve speciálních budovách, které musí splňovat velmi vysoké bezpečnostní požadavky (např. nemocnice, jesle, domovy důchodců).
Koaxiální kabel 75 Ohm TRISET 302 B2ca class A+ 1.02/4.6/7.0 110 dB [500 m]
Koaxiální kabel TRISET 302 B2ca E1006 s trojitým stíněním pro individuální i kolektivní instalace. Kabel je vyroben s pláštěm LSZH (LS0H) - bezhalogenová izolace, používá se tam, kde je potřeba větší bezpečnost v případě požáru (vysoké a výškové obytné budovy, veřejné budovy).
V následující tabulce je uveden doporučený výběr potrubí v závislosti na velikosti budovy. Tato doporučení platí ve většině zemí EU.
Cable selection Residential buildings
up to 4 floors
Residential buildings from 5 to 9 floors  Residential buildings over 9 floors
Outside of
evacuation routes
escape routes outside of evacuation routes escape routes
cable fire
class 
basic
Eca
basic
Eca
fire retardant
Dca-s2, d1, a3
fire retardant
Dca-s2, d1, a3
non-combustible
B2ca-s2, d1, a3
coaxial cable recommended  E1005 TRISET 302 Eca 
 E1015 TRISET 113
 E1005 TRISET 302 Eca
 E1015 TRISET 113
 E1006 TRISET 302 Dca
 E1016 TRISET PLUS
 E1006 TRISET 302 Dca
 E1016 TRISET PLUS
 E1007 TRISET 302 B2ca
 E1020 TRISET B2CA
twisted-pair cable recommended   E1408 NETSET U/UTP 5e Eca  E1408 NETSET U/UTP 5e Eca  E1415 NETSET U/UTP 5e Cca  E1415 NETSET U/UTP 5e Cca  E1407 NETSET U/UTP 5e B2ca
fibre-optic recommended   L7102B Eca  L7102B Eca  L7103 B2ca  L7103 B2ca  L7103 B2ca

Jak ověřit správnost instalace optických vláken?

Otázka, jak ověřit správnost instalace optických vláken, se objevuje velmi často. Montéři si pořizují základní vybavení pro ověření - měřič optického výkonu a zdroj světla, ale nejsou si jisti, jak správně provést samotné měření a především jak interpretovat výsledky.
Stručně řečeno, měření přenosu pomocí optického měřiče výkonu a zdroje světla umožňuje ověřit útlum celého spojení. Získaný výsledek je třeba porovnat s teoretickými předpoklady nebo pokyny investora. Nejčastěji používané hodnoty útlumu pro jednotlivé události v optické cestě jsou: 0,1 dB pro spojku, 0,3 dB pro konektor a 0,4 dB/km (pro 1310 nm) pro optické vlákno. Například 200m úsek optického kabelu zakončený svařenými pigtaily na obou stranách by neměl mít útlum větší než: 2 x 0,1 dB (2 spoje) + 2 x 0,3 dB (konektory) + 0,4 dB x 0,2 (200 m vlákna) = 0,88 dB.
Samotný postup měření by měl být následující:
1. Propojte zdroj světla a měřič pomocí propojovacího kabelu s konektory odpovídajícími zařízením.
Zapněte obě zařízení.
2. Na měřicím přístroji stiskněte tlačítko referenčního měření (obvykle popsané jako „REF“ nebo podobně).
Na displeji by se měla objevit hodnota 0 dB.
Odpojte propojovací kabel od měřiče. Odpojený konektor zapojte do měřeného vedení (např. do přepínače, který jej ukončuje).
Tímto způsobem jste připojili zdroj světla k měřenému vedení.
4. Připojte měřič výkonu k druhé straně vedení pomocí druhého patchcordu.
Po provedení výše uvedeného postupu se na obrazovce měřiče zobrazí hodnota útlumu celé optické dráhy, kterou je třeba porovnat s dříve vypočtenou očekávanou hodnotou.
Zdroj optického světla SM 1310/1550nm TM102N-SM
Měřák optického výkonu TM103N
Světelný zdroj SM 1310/1550 nm TM102N-S L5819 a měřič optického výkonu TM103N L5815 je oblíbená sada pro ověření správnosti instalace optického vlákna..
Podrobné vysvětlení celého postupu, související normy a popis kalibrace měřicího systému s 1, 2 a 3 patchcordy používanými v různých scénářích měření naleznete v článku "Měření v instalacích optických vláken - přenosová metoda “.

Použití reléových výstupů v IP videomonitoru dveří DS-KH6320-WTE1 Hikvision.

Při instalaci systému videovrátného je někdy potřeba instalovat dodatečnou signalizaci, která uživatele informuje o tom, že někdo stiskl vyvolávací tlačítko na dveřní stanici. Příkladem může být instalace systému v hlučném obchodě, který používá osoba se sluchovým postižením, nebo chcete-li nainstalovat signalizaci před domem, abyste si při pobytu na zahradě uvědomili, že někdo přijel.
Videomonitor DS-KH6320-WTE1 má dvě vestavěná relé, která lze aktivovat, když začne zvonit po stisknutí tlačítka volání. Tato relé mohou pracovat v monostabilním (1-180 s) nebo bistabilním režimu. Provozní dobu a režim každého relé lze konfigurovat individuálně. Jedno relé může být například připojeno k akustickému signálu s dobou provozu 5 s a druhé k optickému signálu s dobou provozu 60 s. Přiřazení relé k tlačítku volání lze provést pomocí aplikace iVMS-4200 po vstupu do nastavení vzdáleného monitoru na kartě: Domofon -> Přidružení odkazů. Zde vyberte možnost Zapnout a zvolte reléový výstup, který bude aktivován při volání. Konfigurace režimu relé a provozní doby je možná přímo z monitoru.
Ve výše uvedené konfiguraci je relé 1 přiřazeno tlačítku volání.
Jakmile začne monitor vyzvánět, aktivuje se vybrané relé.

Software pro správu monitorovacího systému Sunell.

SunView CMS je profesionální, bezplatný CMS (Central Management Software) pro správu monitorovacího systému. Pracuje v architektuře klient-server, což z něj činí škálovatelný a centralizovaný systém. To znamená, že jej lze snadno přizpůsobit různým velikostem a potřebám monitorování, přičemž je spravován z jednoho centrálního bodu. Díky svým různým funkcím je schopen splnit širokou škálu požadavků na monitorování videa. Ze základních funkcí lze zmínit živé prohlížení videa s konfigurovatelnými pohledy, prohlížení a stahování videozáznamů, správu přístupů a uživatelů, zpracování alarmů v reálném čase, vyhledávání událostí z inteligentních kamerových funkcí nebo vizualizaci systému v podobě elektronických map (grafické soubory a online i offline mapy GIS - OpenStreetMap).
Hlavní funkce:
  • Podpora až 10 000 kanálů IP kamer Sunell a až 4 kanálů Onvif.
  • Podpora až 500 uživatelů s přidělenými právy.
  • Zobrazuje video v konfigurovatelném rozdělení 1/4/6/8/9/16/32/64.
  • Podporuje kompresi H.264 a H.265.
  • Přehrávání záznamů až z 16 kanálů s možností posouvání (-8x~8x), podpora kamer s rybím okem a vyhledávání podle typu události s grafickým zobrazením okamžiku události.
  • Možnost skupinového stahování záznamů.
  • Podpora alarmů v reálném čase s archivem alarmů s možností vyhledávání.
  • Možnost zobrazení widgetu alarmu při minimalizaci okna.
  • Vestavěné funkce rozpoznávání obličeje (vyžaduje kameru s detekcí obličeje).
  • Propojení událostí - v reakci na událost může aplikace odeslat e-mail, spustit PTZ nebo aktivovat výstup alarmu.
  • Podpora kameryPTTZ.
  • Podpora víceúrovňových E-map s možností použití snímků z kamery (formáty PNG/XPM/JPG) a použití v OpenStreetMap. Mapy jsou interaktivní - změna barvy ikon kamer (po poplachu, bez připojení, přehrávání živého obrazu po dvojitém kliknutí).
  • Konfigurovatelné klávesové zkratky.
  • Podpora kamer LPR (rozpoznávání registračních značek) a termokamer.

Dobór i instalacja anteny do LTE MIMO.

Při výběru antény je důležité získat informace o poloze nejbližších vysílačů vysílajících signál v daném standardu. Tyto informace poskytují zákaznické servisní kanceláře příslušných provozovatelů. Rovněž je vhodné ověřit vysílací frekvenci přidělenou konkrétní službě.
V případech, kdy základnová stanice podporuje několik pásem, např. LTE800, LTE180, LTE2100, a směrovač má agregační funkci, je nutné použít širokopásmovou anténu. Anténa by měla být vybrána podle vzdálenosti mezi místem příjmu a vysílačem operátora.
  • Pokud je vysílač vzdálen více než 6 km, doporučujeme použít anténu TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024 (jedná se o nejlepší anténu v nabídce společnosti DIPOL pro sítě LTE):
TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 Anténa MIMO + kabel 10 m s konektorem SMA
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024

  • Pokud je vysílač vzdálen méně než 6 km, doporučujeme použít anténu ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10:
ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 anténa (800-3000MHz, 10m kabely, SMA konektor)
Anténa ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054 je k dispozici ve čtyřech verzích.
ve čtyřech verzích: s délkou kabelu 5, 10, 15, 20 metrů.
Níže uvedené video ukazuje řešení problému s „pomalým“ internetem, jehož příčinou je slabý signál sítě LTE. Výměna továrních antén v routeru za profesionální externí výrazně zlepší úroveň přijímaného signálu LTE, díky čemuž se zrychlí přenos dat. Ve videu je použit LTE router TP-Link Archer MR200 N3263, ke kterému byla připojena sada antén ATK-LOG LTE MIMO A7054.

KN

Nové produkty:

19
Rack skříň 19" 18U 600x600 mm IP54 R90642 umožňuje bezpečnou instalaci zařízení ve venkovním prostředí. Skříň je vyrobena z hliníku, tělo skříně je kompletně svařeno laserem. Dveře skříně jsou usazeny na ocelových vnitřních závěsech a uzamčeny čtyřbodovým šroubovým systémem realizovaným mimo komoru skříně (patentovaný uzamykací systém). Pro vstup kabelů do skříně byla použita kabelová průchodka s krytím IP66. Vstup kabelů do skříně usnadňuje odšroubovatelná základní deska. Pro zachování těsnosti je na spoj mezi deskou a podlahou nalito těsnění.
19
Szafa zewnętrzna 19" 15U 600x400mm IP54 R90640 umožňuje bezpečnou instalaci zařízení ve venkovním prostředí. Skříň je vyrobena z hliníku, tělo skříně je kompletně svařeno laserem. Dveře skříně jsou usazeny na ocelových vnitřních závěsech a uzamčeny čtyřbodovým uzamykacím systémem realizovaným vně komory skříně (patentovaný uzamykací systém). Pro vstup kabelů do skříně byla použita kabelová průchodka s krytím IP66. Vstup kabelů do skříně usnadňuje odšroubovatelná základní deska. Pro zachování těsnosti je na spoj mezi deskou a podlahou nalito těsnění.
Základna pro 19“ venkovní rack skříně 600x600
Podstavec pro externí skříně 19“ 600x600 R90652 pro externí skříně 600x600 mm. Celek je vyroben z hliníku, což se projevuje nízkou hmotností a odolností proti korozi. Montáž vnější skříně pomocí šroubů a otvorů v tělese. Základna je určena k zakopání do země.

Vyplatí se přečíst

Jak omezit oprávnění k živému zobrazení na DVR Sunell? V dohledových systémech lze vytvořit více uživatelských účtů a přiřadit jim různá oprávnění. Mimo jiné mohou mít někteří uživatelé povoleno zobrazovat pouze vybrané kamery. Co se stane, pokud se uživatel odhlásí? DVR Sunell umožňují určit, které kamery lze prohlížet bez přihlášení...>>> více
Jak nakonfigurovat přístup ke kanálům po odhlášení.
Dostupné kanály jsou označeny modrým pozadím, po odškrtnutí nebudete moci video zobrazit.
Instalace optických vláken pro kamery umístěné na sloupech.
SIGNÁLNÍ CCTV BOX
překvapivě prostorný