Informátor TV-SAT, CCTV, WLAN

Č. 11/2025 (17.03.2025)

Problém modelu sdílené jízdy a robotaxi, o kterém nikdo nemluví

Sdílení jízdy je dopravní model, v němž si cestující objednávají jízdu prostřednictvím aplikace a řidiči tyto objednávky plní vlastními vozidly. Společnosti jako Uber a Lyft fungují jako zprostředkovatelé a z každé jízdy si berou provizi. Tyto společnosti nyní směřují k robotaxi - autonomním vozidlům schopným přepravovat cestující bez člověka za volantem. Tato technologie má potenciál snížit provozní náklady, zvýšit bezpečnost a zpřístupnit dopravu, ale také eliminovat tradiční řidiče, což by mohlo vést k masivnímu propouštění. Oddělený příjem je obchodní model, kdy uživatelé služby nejsou jejím hlavním zdrojem financování. Příkladem jsou sociální média, kde uživatelé vytvářejí obsah zdarma, zatímco skutečnými plátci jsou inzerenti. Podobný jev se objevuje v oblasti sdílení jízd, kde cestující platí za jízdu, ale řidiči jsou tím, že službu vykonávají, považováni za náklad, nikoli za klíčové účastníky ekosystému. Platformy upřednostňují cestující, protože generují příjmy, zatímco řidiči jsou považováni za „problém, který je třeba vyřešit“ - což vede ke snižování mezd a omezování jejich vlivu na podnikání. Obchodní modely fungují efektivněji, pokud jsou uživatelé a plátci stejnou skupinou.
Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Autonomní vozidla by mohla výrazně změnit model sdílení jízd. Pokud Uber a Lyft nasadí robotaxi ve velkém měřítku, současní řidiči ztratí možnost výdělku, protože nebudou schopni konkurovat flotilám s umělou inteligencí, které nevyžadují odměnu. Eliminace řidičů jako „provozních nákladů“ znamená, že se společnosti budou moci zaměřit výhradně na cestující, kteří se stanou jejich hlavními zákazníky. Některé společnosti uvažují o modelu, kdy by si soukromí uživatelé mohli autonomní vozidla koupit a udržovat a poté je pronajímat na platformě pro sdílení jízd. To připomíná koncept Airbnb, ale v případě automobilů existují další problémy, jako je nákladná údržba autonomních vozidel, nejasné předpisy o odpovědnosti za kolize a chybějící infrastruktura pro plně automatizované nabíjení elektromobilů.
Dnešní robotaxi jezdí především v městských oblastech, kde přesné mapy a rozvinutá infrastruktura umožňují efektivní autonomní jízdu. Řidiči mohou být samozřejmě stále potřeba na delších trasách a v méně urbanizovaných oblastech. Další výzvou je chybějící infrastruktura umožňující automatické dobíjení vozového parku robotaxi. Potenciální řešení zahrnují robotické nabíjecí stanice, technologie výměny baterií a vyhrazená parkoviště pro autonomní flotily, kde by se vozidla mohla nabíjet mezi jednotlivými trasami. V budoucnu by sdílení jízd mohlo být integrováno s novými formami dopravy, jako jsou letadla s kolmým startem a přistáním (VTOL), která by umožnila rychlé cestování mezi městy. Existují také koncepty hybridních vozidel, kdy by se autonomní vozy mohly kombinovat s létajícími moduly, aby se vyhnuly dopravním zácpám a překonávaly delší vzdálenosti. Obavy o bezpečnost mohou taková řešení udržet ve futuristickém stavu.
Robotaxis sice zlevňuje, zvyšuje bezpečnost a pohodlí sdílené jízdy, ale nese s sebou závažné sociální důsledky. Masivní automatizace povede ke ztrátě pracovních míst pro řidiče. Společnost Tesla zkoumá možnost najímat lidi, kteří by v nouzových situacích dohlíželi na autonomní vozidla na dálku. Takových pozic bude mnohem méně než současných řidičů a jejich role bude pouze dočasná. Pro cestující by tyto změny mohly být výhodné díky nižším cenám, vyšší kvalitě služeb a absenci rizika cestování s nekompetentním nebo nebezpečným řidičem. V konečném důsledku může robotaxi vyřešit problém rozdělených příjmů, protože platformy se budou moci zaměřit výhradně na cestující jako své hlavní zákazníky. Zavedení této technologie přinese nové výzvy, od masové nezaměstnanosti řidičů až po nutnost přizpůsobit dopravní infrastrukturu pro podporu autonomních vozových parků.

Kabely RG-6 značky TRISET 302 - vhodný konektor F.

Koaxiální kabely TRISET 302 se dodávají v několika oblíbených verzích, z nichž každá má mírně odlišnou strukturu díky materiálu vnějšího pláště kabelu. Vnější plášť koaxiálního kabelu může být vyroben ze syntetického polymeru PVC (typické vnitřní kabely), z polyethylenového pláště PE (venkovní kabely) nebo LSZH (Low Smoke Zero Halogen, kabely se zvýšenou třídou reakce na oheň - Dca, B2ca). Kabely z PVC jsou měkčí než kabely z PE nebo LSZH. Při použití kabelů s tvrdým pláštěm je pro komfort a rychlost instalace důležité zejména správné osazení konektorů.
Konektory MASTER F pro kabely vedení TRISET 302 jsou k dispozici ve dvou velikostech, které odpovídají průměru a vnějšímu plášti kabelu. Níže je uvedena tabulka, která vám pomůže vybrat správný konektor pro váš model kabelu.
Name TRISET 302 Eca TRISET 302 Dca TRISET 302 B2ca TRISET 302 Fca
Code E1005 E1006 E1007 E1008
Photo  Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Eca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m] Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Dca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [500 m]    przewód= Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Fca PE zewnętrzny klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m]
Application indoor outdoor
Type RG-6 Tri-Shield - triple shield
Fire reaction class Eca Dca B2ca Fca
Lengths available 100 m, 250 m, 500 m 500 m 500 m 100 m, 250 m, 500 m
F connector Złącze kompresyjne F 302 Eca MASTER na przewód TRISET 302 Eca Złącze kompresyjne F 302 B2ca, Dca, Fca MASTER na przewód TRISET 302 B2ca, Dca, Fca  
Code E80310 E80312
Crimping tool

  Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kompresyjnych BNC, F, IEC, RCA

E80075

Statická barevná paleta pro termokamery.

Termokamery zachycují infračervené záření vyzařované objekty a převádějí je na obraz, v němž intenzita záření odpovídá určitým teplotám. Použití kolorování obrazu zlepšuje jeho čitelnost a usnadňuje analýzu, protože různé teploty jsou díky přiřazeným barvám snadněji identifikovatelné.
Obrázek podle Ironbow paleta
Termokamery podporují různé barevné palety, z nichž „Ironbow“ (duhová) je jednou z nejčastěji používaných při analýze budov a dalších obecných aplikacích. Barevné schéma této palety je založeno na gradientu - od fialové a modré pro chladné oblasti až po červenou a bílou pro nejteplejší oblasti. Díky tomuto intuitivnímu barevnému schématu jsou jasně patrné teplotní rozdíly - nejchladnější objekty jsou tmavě modré a nejteplejší procházejí přes odstíny červené až po bílou. Takové barvy pomáhají rychle identifikovat oblasti s různou teplotou.
Příklad obrázku po použití statické palety barev
Paleta „White Hot“ (bílá a černá) se často používá při technickém monitorování a analýze. V této paletě jsou nejteplejší oblasti zobrazeny jako bílá a nejchladnější oblasti jako černá. Je to dobrá volba pro aplikace, kde je důležitý kontrast, například pro detekci pohybujících se objektů. V tomto režimu lze přidat statickou paletu barev, kde jsou navíc barvy přiřazeny konkrétním hodnotám teploty a zůstávají konstantní bez ohledu na to, co kamera právě zaznamenává. Tato statická paleta funguje nejlépe v případech, kdy je prioritou rychlá detekce jakýchkoli odchylek od normy.

Stavba domu - kabeláž pro internet.

Vzhledem k postupnému vývoji technologií, změnám v nabídce poskytovatelů služeb a technickým novinkám, které se objevují na trhu, se dnes doporučený způsob kabeláže v budově výrazně liší od způsobu před několika lety.
Osoba, která plánuje kabeláž v budově pro připojení k internetu, musí vzít v úvahu několik faktorů, které mohou ovlivnit konečné uspořádání kabelů. Položení příliš malého počtu kabelů nebo volba nesprávného typu kabelu může v budoucnu způsobit značná omezení při používání. Na druhou stranu je však třeba vzít v úvahu i ekonomický faktor a neplánovat příliš mnoho kabelů, které nebudou nikdy využity. Jak tedy v současné době správně zapojit kabeláž ve vaší domácnosti?
Primárním přenosovým médiem pro sítě LAN by měl být měděný kroucený kabel. Používání optických vláken pro přenos v domácnostech nebude v nejbližších letech jistě opodstatněné. V domácím prostředí se doporučuje používat kroucenou dvojlinku kategorie 5e nebo 6. Tento typ kabelu umožňuje přenos dat rychlostí až 1 Gb/s, což se v příštích několika desítkách let jistě ukáže jako dostatečné. Ti, kteří mají větší rozpočet, mohou zvážit položení kroucených dvojlinek kategorie 6, které umožňují přenos dat rychlostí až 10 Gb/s. Vzhledem k tomu, že se na trhu vyskytují zařízení pracující rychlostí 2,5 Gb/s, může se taková kroucená dvojlinka ukázat jako bezpečnější řešení.
LAN v domácnosti - schéma zapojení
Zelená linka ⇒ E1171 50 Ohm koaxiální kabel Tri-Lan 240 pro anténu LTE/5G
Fialová řada ⇒ E1611 NETSET U/UTP 6 gelový, černý - venkovní kroucená dvojlinka pro anténu WLAN
Modrá linka ⇒ E1608 NETSET U/UTP 6 kabel - vnitřní kroucená dvojlinka pro zásuvky
Světle modrá čára ⇒ kabel pro poskytovatele internetu
Jako optimální se jeví vést jeden kabel do každé místnosti v domě. To umožní volnost při výběru umístění přístupového bodu. Mějte na paměti, že signál WiFi musí dosáhnout ke spotřebičům, jako jsou klimatizace, tepelná čerpadla (pece ústředního topení), rekuperátory, chladničky a další zařízení vybavená moduly WiFi. Důležitá může být také možnost volného připojení počítače nebo jiného zařízení ke kabelové síti. Je třeba mít na paměti, že některé aplikace mohou pro stabilní provoz vyžadovat kabelové připojení. Hovoříme například o streamování filmů ve vysokém rozlišení nebo online hrách. Při plánování kabeláže je třeba mít na paměti, že internet dnes nevyužívají pouze osobní počítače. Kroucená dvojlinka musí být položena k instalačním bodům televizorů, konzolí a domácích kin. Rovněž je vhodné myslet na jednu zásuvku v kuchyni, koupelně nebo jiné místnosti.
Při vytváření sítě LAN v domácnosti zvažte možné zdroje přístupu k internetu. Vedení kroucené dvojlinky do nejnižšího podlaží budovy umožní snadné připojení služeb od místního poskytovatele internetových služeb, který poskytuje tradiční služby, nebo po instalaci kabelového modemu od kabelové sítě. Vyvedení jediného externího krouceného páru kabelu na střechu umožní přístup k internetu prostřednictvím rádia (instalace přístupového bodu integrovaného s anténou). Za úvahu stojí také stále populárnější bezdrátová síť LTE/5G. Přivedení dvou koaxiálních kabelů 50 Ω na střechu umožní instalaci externí antény využívající technologii MIMO a plné využití vysokorychlostního internetu.

Připojení další čtečky přes RS-485 k dveřní stanici Hikvision Villa IP.

Dveřní stanice Hikvision Villa IP řady DS-KV8xx3-WME1(C) mají vstup RS-485, který lze použít k připojení další čtečky. Takovou čtečku lze namontovat na výstupní straně objektu v případě, že zákazník nechce otevírat bránu pomocí kliky nebo místního otevíracího tlačítka. Čtečku DS-K1107AM G75369 lze použít jako odjezdovou čtečku. Před připojením čtečky je třeba na čtečce nastavit příslušnou adresu (např.:1) přesunutím prvního přepínače DIP do polohy ON. Poté připojte čtečku prostřednictvím sběrnice RS-485 ke dveřní stanici (žlutý kabel RS-485(+), modrý kabel (RS-485(-)). Jakmile je čtečka připojena, napájejte dveřní stanici prostřednictvím přepínače PoE nebo napětí 12 V/DC a čtečku prostřednictvím napětí 12 V/DC. Po správné konfiguraci systému videovrátného a přidání klíčenky Mifare (13,56 MHz) přiložením ke čtečce zabudované ve dveřní stanici nebo připojené přes RS-485 se na dveřní stanici spustí relé jedna a uvolní se elektrické otevírání dveří.
G75369 G74001 Switch PoE ULTIPOWER 0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE)N29978 G73632
Příklad připojení čtečky DS-K1107AM G75369 k dveřní stanici DS-KV8113-WME1(C) G73632

Kategorie a označení vláken.

Při studiu projektové dokumentace optických sítí narazíte na mnoho označení optických kabelů a vláken. Existuje několik oblíbených stylů pojmenování vláken - některé z nich jsou převzaty přímo z označení navržených normami a doporučeními. Jiné jsou směsí těchto označení a zkrácených popisů na vnějších pláštích kabelů.
Nejznámější způsob popisu vláken pochází z řady doporučení ITU-T (oddělení pro standardizaci telekomunikací agentury OSN pro digitální technologie). Tento způsob pojmenování a kategorizace (G.65xx) se nejčastěji vyskytuje v katalogových údajích nabízených výrobci a prodejci optických kabelů. Na druhou stranu projektanti telekomunikačních sítí mohou při podrobném popisu problematiky kabeláže využít evropskou normu vydanou IEC pro popis vláken - IEC - EN 60793-2-50. Podle ní jsou jednovidová vlákna kategorie B, zatímco mnohovidová vlákna jsou kategorie A1. Každá kategorie má samozřejmě také podkategorie, jejichž ekvivalenty lze nalézt v doporučeních ITU-T.



Třetím a posledním způsobem jsou označení zavedená podnikovými normami velkých telekomunikačních operátorů. V rámci svých vlastních sítí mohou používat alternativní označení k těm, která jsou navržena v normách. Příkladem je společnost Orange, která zavedla kategorii "J" pro jednovidová vlákna spolu s odpovídajícími podkategoriemi.
Označení a vlastnosti jednovidových vláken používaných v telekomunikacích jsou shrnuty v následující tabulce:

kategorie ITU-T
Kategorie
PN-EN 60793-2-50
Označení Orange

Popis

G.652A B1.1 J2A Jednovidová optická vlákna s neposunutou chromatickou disperzí.
G.652B B1.1 J2B Vlákna se sníženou PMD polarizační disperzí ve srovnání s vlákny G.652A.
G.652C B1.3 J2C Vlákno se sníženým útlumem ve srovnání s vlákny A a B v tzv. rozsahu vodních špiček (E-band).
G.652D B1.3 J2D Vlákna se sníženým útlumem v oblasti vodních špiček a také sníženou úrovní rozptylu polarizace PMD.
G.653A B2 J3A Vlákno s posunutou chromatickou disperzí. Nulová hodnota chromatické disperze je blízká vlnové délce 1310 nm.
G.653B B2 J3B Polarizační disperze PMD snížena ve srovnání s G.653A.
G.655A B4 J5A Vlákna s posunutou nenulovou chromatickou disperzí. Pro tuto kategorii nejsou stanoveny žádné požadavky na faktor PMD.
G.655B B4 J5B Snížený faktor PMD.
G.655C B4_c J5C Snížený faktor PMD ve srovnání s G.655B.
G.655D B4_d J5D Vlákna s posunutou nenulovou chromatickou disperzí a disperzí v rozsahu 1530 - 1585 nm větší než u vláken G.655C, což snižuje dopad nelineárních efektů na přenos DWDM.
G.655E B4_e J5E Větší chromatická disperze a s jiným sklonem spektrální odezvy než u G.655D.
G.657
A1,A2,B3
B6_a1, B6_a2, B6_b3 J7A1, J7A2, J7B3 Vlákna s neposunutou chromatickou disperzí vyznačující se zvýšenou odolností proti makroohybu. Minimální poloměr ohybu – A1: 10 mm, A2: 7,5 mm, B3: 5 mm.
Pro multimódová vlákna vydala ITU-T jedno doporučení - G.651.1, přičemž nenavrhuje podkategorii těchto vláken (doporučení v tomto ohledu odkazuje na jiné dokumenty). Nejrozšířenější klasifikaci mnohovidových vláken zavádí norma pro strukturovanou kabeláž ISO/IEC 11801. Symboly OM1, OM2, OM3, OM4 a OM5 jsou popsány právě v tomto dokumentu. Mnohem méně zpopularizovaný (ale stále se vyskytující) způsob označování mnohovidových vláken je obsažen v normě EN 60793-2-10. Jedná se o A1b pro vlákna OM1, A1a1 pro vlákna OM2, A1a2 pro vlákna OM3 a A1a3 pro vlákna OM4.



Venkovní kabel DRAKA A-DQ (ZN) B2Y SM (8xG.652D) [1m]
Externí kabel L79508 s jednovidovými vlákny G.652D. Jiné označení vláken: B1.3 nebo J2D.

Nové produkty:

Tubular IP Camera: Hikvision DS-2CD2043G2-LI (4 MP 4 mm, 0.005 lx, hybrid. 40 m, AcuSense)
Hikvision DS-2CD2043G2-LI (4 Mpix, 4 mm, 0,005 lx, hybridní osvětlení do 40 m, AcuSense) K03204 je rohová IP kamera Hikvision vybavená hybridním osvětlením a technologií AcuSense. Technologie AcuSense zvyšuje účinnost dohledového systému tím, že eliminuje falešné a rušivé poplachy díky filtrování lidských/vozidlových objektů. Použití infračerveného a LED osvětlení v jedné kameře umožňuje pracovat v několika režimech - klasickém infračerveném, bílém LED osvětlení a inteligentním režimu, ve kterém se při detekci objektu, jako je osoba nebo vozidlo, zapne LED osvětlení, což umožňuje pozorování v barevném režimu. Jakmile objekt zmizí, kamera se přepne zpět do infračerveného režimu.
.
Dome IP Camera: Hikvision DS-2CD2343G2-LI2U (4 MP 2.8 mm, 0.005 lx, hybrid. 30 m, audio, AcuSense)
IP dome kamera Hikvision DS-2CD2343G2-LI2U (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, hybridní přísvit do 30 m, Audio, AcuSense) K01318 je vybavena 1/2,9" snímačem CMOS Progressive Scan s rozlišením 4 Mpix a hybridním přísvitem s dosahem až 30 m, který zajišťuje správnou viditelnost při nedostatku světla. Je vybaven objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 2,8 mm a pozorovacím úhlem 104°. Vestavěné dva mikrofony umožňují záznam zvuku. Podpora starších i nejnovějších kompresních metod H.265(+) umožňuje prodloužit dobu archivace záznamů při zachování vynikající kvality obrazu a zpětné kompatibility. Další funkce pro vylepšení obrazu, jako jsou AGC, 3D-DNR, WDR (120 dB), BLC, HLC a vestavěná videoanalytika (VCA), umožňují kameru používat pro pokročilejší projekty. Vysoce těsné pouzdro se stupněm krytí IP67 poskytuje ochranu elektroniky před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Kameru lze napájet běžným stejnosměrným napětím 12 V nebo prostřednictvím PoE (v souladu se standardem 802.3af).
.
Tubular IP Camera: Hikvision DS-2CD2686G2HT-IZS (8 MP, 2.8-12 mm MZ, 0,0008 lx, IR up to 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Hikvision DS-2CD2686G2HT-IZS IP dome kamera (8 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,0008 lx, IR až 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense) K05265 patří do druhé generace kamer pracujících na bázi technologie AcuSense, která se vyznačuje ještě vyšší účinností filtrování falešných poplachů. Je určena pro použití v dohledových systémech založených na IP DVR. Kamera je vybavena 1/1,8" snímačem CMOS s rozlišením 8 Mpix a IR přísvitem s dosahem až 60 m, který zajišťuje správnou viditelnost při nedostatku světla. Má objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností 2,8-12 mm typu Motozoom, který umožňuje dálkově měnit úhel záběru v rozsahu 112,3-41,2°. Při změně ohniskové vzdálenosti se automaticky nastaví ohnisko objektivu.
.

Vyplatí se přečíst

Napájení kamery přímo z převodníku optických vláken. Optické kabely tvoří jádro kabeláže mnoha dohledových systémů. Obvykle se volí v případech, kdy kamerové body zůstávají ve značné vzdálenosti od dohledového centra. V situaci, kdy kamerový bod obsahuje 1 kameru, zahrnuje jeho realizace obvykle použití vzduchotěsné krabice, v níž je umístěn mediakonvertor spolu s napájecím zdrojem, zdrojem PoE a krabicí/kazetou chránící místo, kde je přivařen optický kabel vstupující do krabice...>>> více
Univerzální optické vlákno L76004 zakončené pigtaily L34372 zapojené do adaptéru L42233 je vedeno do pilířové skříně. Vláknové spoje a spojky jsou upevněny v účastnické krabici L5302, která je pro tento typ instalace doporučena vzhledem k malým rozměrům. Připojení vložky SFP 1415 instalované v mediakonvertoru L1302 k optickému vláknu se provádí pomocí 0,5m LC duplexního patchcordu L3223372_05. Krátký patchcord šetří místo a zabraňuje těžkopádné přebytečné kabeláži uvnitř krabice.
.
Optická svářečka Signal Fire AI-9 + přenosná skříňka + sada nástrojů (vylepšená verze)
Signal Fire AI-9 - důvěřujte osvědčenému řešení