Č. 13/2025 (31.03.2025)
Kvantová navigace.
Společnosti Lockheed Martin a Q-CTRL získaly od americké Defence Innovation Unit (DIU) zakázku na vývoj prototypu kvantového inerciálního navigačního systému (INS). Toto inovativní řešení má potenciál převrátit vojenské navigační metody a umožnit přesné určení polohy i tam, kde není možný přístup k GPS.Systém nazvaný QuINS je založen na kvantových senzorech, které umožňují mimořádně přesné určení polohy, rychlosti a orientace. Důležité je, že systém QuINS funguje zcela autonomně, využívá pouze interní měření, nikoli vnější signál, jako je GPS. To znamená, že systém bude dobře fungovat za všech podmínek. „Chceme tuto převratnou technologii přenést z laboratoří do praktického využití a podpořit národní bezpečnost.“ - řekla Dr. Valerie Browningová, viceprezidentka pro výzkum a technologie ve společnosti Lockheed Martin. - „Díky našim investicím do kvantové technologie a spolupráci s předními společnostmi v oboru Q-CTRL a AOSense vytváříme řešení, které může reálně zachraňovat životy na bojišti.“
Společnost Lockheed Martin uzavřela partnerství se společností Q-CTRL, která vyvíjí software pro stabilizaci a řízení kvantových systémů. Společnost Q-CTRL, podporovaná fondem LMVentures, je uznávána jako lídr v oblasti kvantového řídicího inženýrství. Její technologie zvyšují přesnost a spolehlivost kvantových zařízení.
Druhým partnerem je společnost AOSense, která se specializuje na výrobu pokročilých kvantových senzorů používaných v navigačních, polohových a časových systémech (PNT). Společnost Lockheed Martin doplňuje tuto spolupráci svými odbornými znalostmi v oblasti přizpůsobení technologie náročným podmínkám a její integrace do stávajících vojenských systémů.

„Kvantový počítač IBM Q“ od Larse Plougmanna je licencován pod CC BY-SA 2.0.
První fáze spolupráce se zaměří na testování výkonu systému QuINS. Tým ve spolupráci s DIU provede demonstraci technologie a vyhodnotí její praktické využití na bojišti a v dalších náročných prostředích. Jednou z klíčových aplikací technologie je navigace ponorek. V současné době se tato plavidla musí pravidelně vynořovat, aby opravila svou polohu pomocí signálů GPS, což je činí zranitelnými vůči detekci. S kvantovými navigačními systémy, založenými na kvantové detekci a využití pohybů jednotlivých atomů, je možné přesně sledovat polohu plavidla po delší dobu bez nutnosti vynoření, což zvyšuje jejich nezjistitelnost a bezpečnost misí.
Kvantové senzory používané v navigaci jsou pokročilou technologií založenou na principech kvantové mechaniky, která umožňuje měřit fyzikální veličiny, jako je zrychlení a rotace, s extrémní přesností. Funguje na principu atomové interferometrie - místo klasických mechanických senzorů se používají ultrachladné atomy, obvykle rubidium nebo cesium, ochlazené na teploty blízké absolutní nule. Pomocí vhodně nastavených laserových pulzů se tyto atomy uvedou do stavu superpozice, což znamená, že se jejich vlny hmoty „rozcházejí“ do dvou různých drah. Pokud je systém vystaven zrychlení nebo rotaci, tyto dvě dráhy se mírně rozcházejí. Když se po určité době opět spojí, vznikne charakteristický interferenční obrazec, který umožňuje přesně určit, jak se změnila poloha systému. Z toho lze velmi přesně vypočítat pohyb a polohu v prostoru, aniž by byl zapotřebí satelitní signál.
Zavedení kvantových inerciálních navigačních systémů představuje významný krok vpřed voblasti navigace. Nabízejí bezkonkurenční přesnost a nezávislost na vnějších zdrojích signálu, což je klíčové pro vojenské operace a další aplikace vyžadující vysokou spolehlivost.
Spojování vláken podle různých norem - pochybnosti instalatérů.
Jednovidová optická vlákna se vyrábějí podle specifických norem. Nejčastěji se pro stanovení mezních hodnot fyzikálních a přenosových parametrů vláken používají doporučení ITU, Mezinárodní telekomunikační unie. Mezi oblíbená doporučení v této oblasti patří ITU-T G.652.D a řada doporučení G.657.A1, A2 a B3.Vlákna podléhající jednotlivým doporučením by měla být vzájemně kompatibilní, tj. je možné je kombinovat, i když praxe ukazuje, že v závislosti na parametrech jednotlivých vláken a možnostech svařovacího stroje nemusí být svařovací účinky vláken G.657.B3 a G.652.D příliš uspokojivé (vysoký útlum ve svaru).
Nicméně v naprosté většině případů by mělo být možné spojování vláken podle různých norem a útlum spoje by neměl překročit hodnotu, která se běžně považuje za horní hranici: 0,1 - 0,15 dB při měření OTDR v obou směrech a zprůměrování hodnot útlumu.

Zobrazení vláken G.657.B3 a G.652.D na obrazovce svářečky Sendun SD-9+ L5877.
Montéři s menšími zkušenostmi často pochybují, zda je svařovací efekt zobrazený na obrázku výše správný. Přestože svářeč odhaduje útlum svarového spoje na 0,01 dB, obraz vláken viditelný přes kvalitní optický systém naznačuje, že ve spoji může být vysoký útlum.
Svářečka Sendund SD-9+ L5877 má kvalitní optický systém, který umožňuje na obrazovce rozlišit vlákna podle toho, jak vypadá jejich profil indexu lomu v jádře a v plášti. Vodorovné bílé a tmavší pruhy na obrázku jsou výsledkem lomu světla generovaného LED diodou svářečky na jednotlivých vrstvách vlákna. Jak je vidět, jednotlivé standardy se v tomto ohledu - vzhledem k jejich rozdílným profilům indexu lomu - mohou výrazně lišit. Podle doporučení ITU-T by však vlákna měla fungovat společně. Konečný efekt splicingu (jeho přesný útlum) lze určit pouze přesným reflektometrickým měřením, ale tento typ spojení by rozhodně neměl být zavrhován z ruky.
Kamery řady EasyIP 4.0+ s technologií ColorVu 3.0.
Nabídka produktů společnosti DIPOL se postupně rozšiřuje o novou řadu IP kamer Hikvision řady EasyIP 4.0+, která se vyznačuje ještě vyšším výkonem a lepší kvalitou obrazu než předchozí generace kamer. Díky technologii ColorVu 3.0, která využívá signálový procesor HikAI-ISP založený na umělé inteligenci a technologii korekce barev 3D LUT, si uživatelé mohou nepřetržitě vychutnávat barevné snímky s důležitými identifikačními detaily. Technologie AcuSense 2.0, což je ochrana perimetru s filtrováním objektů v podobě lidí/vozidel, spolu s funkcí AcuSearch umožňuje ještě lepší filtrování falešných poplachů a rychlé vyhledávání zájmových objektů. Modely s označením -2U se vyznačují vynikající kvalitou zvuku v různých scénářích použití díky technologii Audio 2.0 se 2 mikrofony pro vynikající redukci šumu. Modely s označením /SL s integrovaným reproduktorem a stroboskopickým světlem zajišťují aktivní a účinné odstrašení narušitelů prostřednictvím zvukových zpráv a světelné signalizace po narušení uživatelem definované události.
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2047G3-LI2UY/SL K03215
Jak připojit několik IP kamer na jeden kabel?
Častým problémem při instalaci dohledových systémů je potřeba přidat další kameru v místě kamery, aniž by bylo možné vést další kabel. To je možné pomocí speciálních přepínačů PoE, tzv. extenderů, jako je například ATTE xPoE-4-11A-HS N29810 nebo xPoE-3-11A N29814.Použití xPoE-4-11A-HS N29810 pro připojení dalších kamer na jeden kabel
Mějte na paměti, že celkový příkon kamer připojených k extenderu (přijímače PoE) nesmí překročit příkon nabízený přepínačem, který napájí celou linku:
- Ve standardu 802.3af je k dispozici přibližně 15,4 W
- přibližně 25,5 W je k dispozici ve standardu 802.3at
- v případě PoE Passive pro IPB-5-10A-S4 N29815 je k dispozici maximálně 40 W
Aby bylo zajištěno, že kamery budou správně fungovat, je nutné vypočítat energetickou bilanci s ohledem na spotřebu energie kamer (předpokládejte maximální spotřebu energie). Navíc musíte počítat se ztrátami na napájecím kabelu, které závisí na jeho průřezu, délce a hodnotě napětí na PoE vedení.
Satelitní TV (2 satelitní pozice), pozemní TV, rádio - rozvod v 1 optickém vláknu.
Zařízení TERRA pro RTV/SAT instalace ve vícerodinných domech pomocí optického kabelu a technologie PON (Passive Optical Network) je vynikající alternativou k typické instalaci založené pouze na koaxiálním kabelu. PON je technika, která využívá pouze pasivní infrastrukturu (optická kabeláž, optické rozbočovače) mezi optickým vysílačem a přijímačem.///Použití optických vysílačů Terra OTM302T 6F31 A3030 a OTF302 6F55 A3055 umožňuje distribuci DVB-T/T2 a SAT signálů ze dvou pozic, přes 1 optické vlákno. LED diody na krytu vysílače umožňují okamžité ověření správného zapojení a diagnostiku sítě. Signál ze dvou satelitních pozic je přenášen odděleně na dvou vlnových délkách: 1310 nm a 1550 nm. Poté byl pro přenos signálů v jednom optickém vláknu použit 1x2 L383521 WDM vazební člen. Optický splitter FOS 102 E A98882 umožňuje rozdělit optický signál do 2 kanálů. Dalším krokem je opět použití vazebního členu WDM 1x2 L383521 pro každou ze dvou optických tras, aby bylo možné ji rozdělit na dvě vlnové délky a přivést signál do optického přijímače ORQ302 E A3133, který převádí přenosové médium (světlo-měď). Výstupní signál je rozdělen na satelitní (4 polarizační/pásmové páry) a DVB-T2, DAB a FM.
Princip činnosti převodníků HDMI na IP.
Převodníky HDMI využívají k přenosu dat mezi vysílačem a přijímačem multicastový přenos. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat konvertory v domácích sítích (takový stream je posílán v tradiční/jednoduché síti do každého zařízení, což nadměrně zatěžuje switche a routery). Nejlepší je vytvořit vyhrazenou síť nebo vyhrazené VLAN (virtuální místní sítě) pro převodníky.Pro přenos se používá protokol HDbitT. Technologie High-Definition Digital Bit Transmission Technology umožňuje přenos zvuku/videa v rozlišení až 4Kx2K @ 60Hz prostřednictvím síťových kabelů, elektroinstalací, optických vláken, koaxiálních kabelů nebo bezdrátově. HDbitT je standard poskytující konektivitu „vše v jednom“ – protokol umožňuje komplexní distribuci 4K Ultra HD video a audio signálů rozšířených o přenos řídicích signálů RS232, IR a USB.
Nejdůležitější výhody HDbitT:
- vzdálenost, na kterou lze signál přenést, může výrazně přesáhnout 100 m
- HDbitT podporuje funkce jako CEC, EDID a HDCP
- podpora mnoha přenosových médií, jako je kroucená dvojlinka, koaxiální kabel, optické vlákno, elektrická síť, bezdrátová síť
- možnost zabezpečení přenosu protokolem AES
- využití stávající počítačové sítě pro přenos signálu
- efektivní komprese používaná pro úsporu šířky pásma v síti
- zařízení plug and play
- podporuje spojení point-to-point a point-to-multipoint
Kamera Protect C420 (AHD, 1080P, M12) M80420 je pohodlné a moderní řešení kombinující dvě kamery v jednom pouzdře, určené pro video monitorovací systémy vozidel. Zařízení podporuje signály AHD a zaznamenává obraz v rozlišení 1080p. Vysoce kvalitní obrazový snímač SONY IMX323 poskytuje citlivost 0,01 luxu (F1,2, AGC ON), což zaručuje skvělou viditelnost i za zhoršených světelných podmínek. Kamera se připevňuje na čelní sklo vozidla pomocí samolepícího držáku. Konstrukce držáku se skládá ze dvou kloubů, které umožňují přizpůsobení úhlu skla a nastavení polohy kamer. Přední kamera je navíc nastavitelná ve vertikální rovině, kterou lze uzamknout pomocí dvou šroubů. | ||
Držák na stěnu s montážní krabicí DS-1604ZJ-BOX Hikvision M5154 je nástěnný držák s montážní krabicí, vyrobený z hliníkové slitiny. Držák je určen pro montáž PTZ kamer Hikvision s velikostí krytu 4", 5", 6", 8". | ||
Širokopásmový zesilovač HS-018T RTV TERRA FM/DAB+/VHF/UHF 1 in/2 out s filtrem LTE700 R82029 je vysoce kvalitní zařízení určené pro použití v malých a středně velkých rozhlasových a televizních instalacích. HS-018T R82029 podporuje signály v pásmech FM/DAB+/VHF (88-230 MHz)/UHF (470-694 MHz), poskytuje jim maximální zisk 26 dB a zlepšuje kvalitu příjmu. Zisk se nastavuje pomocí dvou potenciometrů, samostatně pro pásmo FM/DAB+/VHF (88-230 MHz) v rozsahu 0...15 dB a UHF (470-694 MHz) v rozsahu 0...12 dB. | ||
Vyplatí se přečíst
Schéma dvoudrátového video interkomu založeného na 2-Wire HD Hikvision systému. 2-Wire HD video interkom ze série EY je perfektním řešením pro modernizaci starého interkomu nebo systému přímého videotelefonu, ve kterém je použit kabel. V tomto systému se komunikace a napájení zařízení, jako jsou hradlové stanice nebo monitory, provádí pomocí distributorů DS-KAD7060EY G74828 a DS-KAD7061EY G74830. Jedná se o Plug & Play systém, který po vhodném adresování a konfiguraci zařízení pomocí přepínačů umístěných na jejich zadní stěně a zapnutí napájení začne fungovat. Další konfigurace je možná prostřednictvím hradlové stanice pomocí režimu AP (Access Point). Vzdálené ovládání systému pomocí aplikace Hik-Connect je možné při použití interních monitorů s WiFi rozhraním. Další výhodou hlavního modulu dveřní stanice je možnost instalace 1-2 přivolávacích tlačítek nebo krytu např. v případě implementace funkce volání prostřednictvím přídavného modulu...>>>více